Zdobyto K2 zimą

17 styczeń 2021
nepal-5258059_640

Niemożliwe stało się możliwe. Ostatni ośmiotysięcznik, który nie dawał się pokonać zimą- poddał się i wpuścił śmiałków na swój szczyt. Nepalczycy pomimo mrozu i trudnych warunków pokonali drugą, co wysokości, górę na świecie.

nepal-100983_640Zespół himalaistów (a w zasadzie dwa zespoły, które połączyły swe siły) na K2 zimą stanął 16 stycznia tego roku. Tym samym dziesięciu Nepalczyków osiągnęło to, co dotychczas, przez dziesiątki lat, uważane było za niemożliwe.  Wśród grupy himalaistów, którzy dokonali tego bohaterskiego czynu, znaleźli się między inymi słynni Nirmal Purja oraz Mingma Gyalije Sherpa. Szczyt najwyższego ośmiotysięcznika Karakorum zdobyli w samo południe czasu polskiego. To  niezwykły wyczyn, bowiem K2 zimą pokonało i unicestwiło już niejednego śmiałka. To najtrudniejszy szczyt do zdobycia o tej porze roku. Himalaistów zaskakuje zarówno ogromna trudność trasy, niekorzystna dla płuc pogoda, jak również lodowce. K2 nazywane jest „Górą Śmierci” i „Górą Mordercą”. Pomimo tak radosnego wydarzenia, wielu sceptyków zarzuca Szerpom , że zrobili to wspomagając się butlą z tlenem, który, wśród wspinaczy, uznawany jest jako środek dopingujący. Pojawiły się też doniesienia, że Mingma Gyalije Sherpa jednak z niego nie korzystał. Chcąc ustalić jak było naprawdę, trzeba poczekać do powrotu bohaterskiego zespołu. Bez względu na to jak było, wyczyn ten z pewnością przejdzie do historii światowego himalaizmu.

Kim są Nirmal Purja i Mingma Gyalije Sherpa?

Nirmal Purja to były żołnierz elitarnej, brytyjskiej jednostki wojskowej SBS. Od 2018 roku zaczął zajmować się alpinistyką zawodowo. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w czasie 6 miesięcy i 6 dni. Podczas każdej z nich wspomagał się tlenem z butli.

Mingma Gyalije Sherpa miał 32 lata kiedy zdobył ostatni z wszystkich ośmiotysięczników. Co więcej każde jego wejście na dany szczyt było zarazem pierwszym. Pierwsze dwa zdobył ponad dwadzieścia lat temu i były to Manaslu oraz Cho Oyu. Swoje wyprawy opłacał z własnych środków.

Obaj himalaiści przejdą do historii przede wszystkim jako pierwsi śmiałkowie, którzy zdobyli K2 zimą.

Polacy na K2

Pierwszymi osobami, które postanowiły zdobyć szczyt najwyższej góry Karakorum, najtrudniejszą porą roku, byli Polacy. Trzynastu z nich, wraz z himalaistami z Kanady i Wielkiej Brytani, pod przewodnictwem Polaka Andrzeja Zawady, postanowiło wejść na K2 zimą na przełomie lat 1987 i 1988. Wyprawa zakończyła się na wysokości 7300 metrów nad poziomem morza. Nasi Rodacy do tej pory byli również przodownikami jeśli chodzi o pokonanie jak największej trasy K2 zimą. Podczas wyprawy na przełomie lat 2002/2003 udało im się wejść na wysokość 7650 metrów. Grupą dowodził wtedy Krzysztof Wielicki. 15 lat później,  ponownie zorganizował on zimową wyprawę na K2. W skład jego zespołu wszedł wówczas między innymi Denis Urubko, który wszedł na wysoość 7600 metrów, tym samym grupie tej nie udało sę pobić rekordu wyprawy z 2003 roku.

Warto także przypomnieć, że pierwszą kobietą, która zdobyła najwyższy szczyt Karakorum była… Polka- Wada Rutkiewicz, w czerwcu 1986 roku.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję