Zdobyto K2 zimą

Niemożliwe stało się możliwe. Ostatni ośmiotysięcznik, który nie dawał się pokonać zimą- poddał się i wpuścił śmiałków na swój szczyt. Nepalczycy pomimo mrozu i trudnych warunków pokonali drugą, co wysokości, górę na świecie.
Zespół himalaistów (a w zasadzie dwa zespoły, które połączyły swe siły) na K2 zimą stanął 16 stycznia tego roku. Tym samym dziesięciu Nepalczyków osiągnęło to, co dotychczas, przez dziesiątki lat, uważane było za niemożliwe. Wśród grupy himalaistów, którzy dokonali tego bohaterskiego czynu, znaleźli się między inymi słynni Nirmal Purja oraz Mingma Gyalije Sherpa. Szczyt najwyższego ośmiotysięcznika Karakorum zdobyli w samo południe czasu polskiego. To niezwykły wyczyn, bowiem K2 zimą pokonało i unicestwiło już niejednego śmiałka. To najtrudniejszy szczyt do zdobycia o tej porze roku. Himalaistów zaskakuje zarówno ogromna trudność trasy, niekorzystna dla płuc pogoda, jak również lodowce. K2 nazywane jest „Górą Śmierci” i „Górą Mordercą”. Pomimo tak radosnego wydarzenia, wielu sceptyków zarzuca Szerpom , że zrobili to wspomagając się butlą z tlenem, który, wśród wspinaczy, uznawany jest jako środek dopingujący. Pojawiły się też doniesienia, że Mingma Gyalije Sherpa jednak z niego nie korzystał. Chcąc ustalić jak było naprawdę, trzeba poczekać do powrotu bohaterskiego zespołu. Bez względu na to jak było, wyczyn ten z pewnością przejdzie do historii światowego himalaizmu.
Kim są Nirmal Purja i Mingma Gyalije Sherpa?
Nirmal Purja to były żołnierz elitarnej, brytyjskiej jednostki wojskowej SBS. Od 2018 roku zaczął zajmować się alpinistyką zawodowo. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w czasie 6 miesięcy i 6 dni. Podczas każdej z nich wspomagał się tlenem z butli.
Mingma Gyalije Sherpa miał 32 lata kiedy zdobył ostatni z wszystkich ośmiotysięczników. Co więcej każde jego wejście na dany szczyt było zarazem pierwszym. Pierwsze dwa zdobył ponad dwadzieścia lat temu i były to Manaslu oraz Cho Oyu. Swoje wyprawy opłacał z własnych środków.
Obaj himalaiści przejdą do historii przede wszystkim jako pierwsi śmiałkowie, którzy zdobyli K2 zimą.
Polacy na K2
Pierwszymi osobami, które postanowiły zdobyć szczyt najwyższej góry Karakorum, najtrudniejszą porą roku, byli Polacy. Trzynastu z nich, wraz z himalaistami z Kanady i Wielkiej Brytani, pod przewodnictwem Polaka Andrzeja Zawady, postanowiło wejść na K2 zimą na przełomie lat 1987 i 1988. Wyprawa zakończyła się na wysokości 7300 metrów nad poziomem morza. Nasi Rodacy do tej pory byli również przodownikami jeśli chodzi o pokonanie jak największej trasy K2 zimą. Podczas wyprawy na przełomie lat 2002/2003 udało im się wejść na wysokość 7650 metrów. Grupą dowodził wtedy Krzysztof Wielicki. 15 lat później, ponownie zorganizował on zimową wyprawę na K2. W skład jego zespołu wszedł wówczas między innymi Denis Urubko, który wszedł na wysoość 7600 metrów, tym samym grupie tej nie udało sę pobić rekordu wyprawy z 2003 roku.
Warto także przypomnieć, że pierwszą kobietą, która zdobyła najwyższy szczyt Karakorum była… Polka- Wada Rutkiewicz, w czerwcu 1986 roku.