Zasady udzielania pierwszej pomocy- krótki poradnik

18 sierpnia 2019
resuscitation-4215647_960_720

Nie ważne czy masz lat 7, 15, 36 czy 70. Masz obowiązek znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pamiętaj! Pierwsze 4 minuty mogą uratować komuś życie.

Czym się różni reanimacja od resuscytacji?

first-aid-4089599_960_720Większość osób, nie związanych ze środowiskiem medycznym,  używa tych dwóch słów naprzemiennie, jakby były one synonimami. I choć wykonywane czynności są w obu przypadkach identyczne, to jednak różnica polega na uzyskanym efekcie zastosowanych działań. Podczas resuscytacji osoba ratująca ma na celu przywrócenie poszkodowanemu akcji serca, natomiast reanimacja polega na uzyskaniu efektu resuscytacji wraz z przywróceniem jednocześnie samodzielnego oddechu, przytomności i świadomości człowieka.

Pierwsza pomoc dla dorosłego

Zasady są proste, aczkolwiek ważne jest bezwzględne przestrzeganie ich kolejności. Kiedy widzisz osobę poszkodowaną podejdź do niej i spróbuj z nią nawiązać kontakt, tak, aby określić czy jest przytomna czy nie. Wystarczy, że lekko potrząśniesz jej ramieniem i zapytasz „halo czy Pan/ Pani mnie słyszy?”. Kiedy stwierdzisz, że nie ma  żadnego kontaktu, rozejrzyj się wokół i poszukaj osoby, która Ci pomoże i zadzwoni po pogotowie. Gdy nikogo nie ma w pobliżu, sam najpierw wykonaj telefon na numer 112. Pamiętaj, aby w kilku zdaniach dokładnie przedstawić Dyspozytorowi stan osoby poszkodowanej, tj. czy jest przytomna, czy oddycha, czy wyczuwasz puls, czy są widoczne obrażenia zewnętrzne, czyli rany, krwotoki, siniaki itp. Podaj dokładne miejsce gdzie się znajdujecie, punkty charakterystyczne, które pozwolą Was szybko zlokalizować. Kolejna czynność, to udrożnienie dróg oddechowych poszkodowanego. W tym celu ułóż chorego na plecach i odchyl mu lekko do tyłu głowę (jedną rękę połóż na czole, drugą pod żuchwę, którą delikatnie naciśnij w dół, aby otworzyć usta). Jeśli zauważysz w ustach ciało obce, uniemożliwiające swobodne oddychanie, wyjmij je. Jeśli poszkodowany sam oddycha, ułóż go w pozycji bocznej, bezpiecznej. Jeśli nie, musisz podjąć kolejne czynności ratujące żyjące, tj. masaż serca i sztuczne oddychanie, w stosunku 30:2. Pamiętaj, że masaż serca powinieneś wykonać splecionymi dłońmi, na prostych łokciach i ciężarem całego swojego ciała. Splecione dłonie ułóż na środku klatki piersiowej. Zwróć uwagę na to, że uciśnięcia powinny powodować ugięcie się klatki piersiowej poszkodowanego na głębokość 4-5 cm. Tempo uciśnięć to 100 na minutę. Podczas wdmuchiwania powietrze do płuc Twoje usta muszą szczelnie przykrywać usta pokrzywdzonego. Jego głowa podczas pompowania powietrza, powinna być odchylona do tyłu. Reanimacje prowadź do czasu: a) powrotu czynności życiowych poszkodowanego b) przyjazdu ratowników c) aż do opadnięcia z sił.

Dokładne instrukcje udzielania pierwszej pomocy, krok po kroku, znajdziesz na stronie Społecznego Stowarzyszenia Ratowniczego.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję