Zamek w Łapalicach, drugie życie samowoli budowlanej

26 czerwiec 2020
tree-5059951_640

O zamku w Łapalicach krążą legendy. I choć wstęp na jego teren jest zabroniony, to przyciąga on, co roku, sporą ilość śmiałków łamiących zakaz wejścia i zwiedzających niedokończoną budowlę. Obecnie jest nadzieja, że wieloletni pustostan wreszcie zostanie dokończony i zamieni się w ekskluzywny hotel.

Bujna wyobraźnia właściciela

Zamek w Łapalicach obrósł już w legendy, ale jego historia jest równie ciekawa co one. Wszystko zaczęło się od bujnej wyobraźni właściciela obiektu, Piotra Kazimierczaka, który jest nie tylko znanym stolarzem i producentem mebli na Pomorzu, ale także rzeźbiarzem. Pierwotnie na terenie Łapalic miał powstać dom połączony z pracownią rzeźbiarską. Na budowę takiego obiektu, w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gmina wydała pozwolenie. Pana Piotra jednak poniosła wyobraźnia, dzięki, a może przez, którą powstała samowola budowlana. Ponoć największa w naszym kraju, bowiem powierzchnia budynku wynosi około 5000 metrów kwadratowych (warto wspomnieć, że jego pierwotna wersja miała mieć tylko 170 metrów kwadratowych). Swoim wyglądem przypomina on zamek o 12 wieżach, które symbolizują znanych nam Apostołów Chrystusa, ale również liczbę miesięcy. Ma on cztery skrzydła, półokrągłe okna, przetrzeń wydzieloną na salę bankietową, fontannę, basen, a nawet kaplicę. Obiekt podzielony został na kilka klatek schodowych oraz pięter, a także na 52 pomieszczenia. Co ciekawe, mimo, iż, jak już wspomnieliśmy, jest to samowola budowlana, wszystko jest tu dokładne przemyślane i ma swoją symbolikę. Ilość pomieszczeń symbolizuje ilość tygodni w roku, a okien- dni.  Nic tu nie jest przypadkowe. Właściciel długo rozmyślał nad swoim projektem i chciał spełnić swoje młodzieńcze marzenia. Zaplanował każdy szczegół, nawet ten ozdobny. Niestety, plany ukończenia zamku, pokrzyżowały mu przepisy budowlane. Urzędnicy na początku lat dziewięćdziesiątych dopatrzyli się, że budowla znacznie rozmija się ze złożonymi planami i pozwoleniami. Nakazali więc ją rozebrać. Dzięki odwołaniu się od decyzji, zamek pozostał na prywatnym terenie, ale rzeźbiarzowi nie wolno było go dokończyć. Do dziś chroni go parkan i brama. Jest też tabliczka, że wejście na teren zamku jest wzbronione. Nie przeszkadza to jednak polskim i zagranicznym turystom łamania zakazu i zwiedzania pustostanu. Co odważniejsi śmiałkowie organizują to gry paintballowe, terenowe oraz podchody. Są też tacy, co w nocy próbują spotkać tu duchy. Przez arogancję śmiałków budowla popadła w ruinę i została dość mocno zniszczona, chociażby przez nielegalne bohomazy, które mialy przypominać graffiti.

Kolejna wizja przyszłości

Minęło już prawie 40 lat odkąd pomorski rzeźbiarz i producent mebli zaczął spełniać swoje marzenia. Na jego drodze najpierw stanęły przepisy budowlane, a następnie dołączył się na brak funduszy na dokończenie budowy. W tym roku jednak pojawiła się nadzieja na dalsze prace. Kilka dni temu Rada Gminy Kartuzy wydala zgodę na dokończenie budowy oraz jej modernizację. W legendarnym zamku, choć fani książek Joanne Murray Rowling pragnęli, aby powstał polski zamek Harrego Pottera, to w planach jest zaaranżowanie hotelu, który ma stać się jedną z największych atrakcji tego regionu.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję