Z dziećmi na koniec świata. Śladami bajkowych posągów

17 styczeń 2021
poland-4837737_640

Rosja ma swojego Wilka i Zająca pod Moskwą, a także Wilka z bajki „Był sobie Pies”, nazywanego Posągiem Szczęścia,  Polska między innymi Misia Uszatka czy Kota Filemona.  To również Polska zdobywa I miejsce w naszym plebiscycie na bajkowe pomniki w świecie. I choć nie łatwo namówić dzieci do zwiedzania miasta i oglądania metalowych rzeźb, to te znajdujące się w Łodzi i Bielsku- Białej, z pewnością zechce zobaczyć każdy malec. W dzisiejszym odcinku Z dziećmi na koniec świata będziemy podążać śladami bajkowych posągów.

Można powiedzieć, że Polska w świecie baśniowych posągów jest przodownikiem. Zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce zarówno pod względem ich ilości, jak i pomysłowości. Poszukując, na naszym globie, szlaków bajkowych pomników, można natknąć się jeszcze na ten w Rosji.  Jest on jednak bardzo ubogi i królują na nim wilki. Najsłynniejszy to „przyjaciel” (w myśl zasady kto się czubi ten się lubi) Zająca, z którym stoi w miejscowości Ramienskoje, pod Moskwą. Nie ma chyba dziecka  (ale i dorosłego), które nie znałoby przygód obu bohaterów. „Wilk i Zając” to najpropodobniej najsłynniejsza, rosyjska kreskówka. Drugą postacią jest uroczy Wilk z bajki „Był sobie pies”, który siedzi z opasłym brzuchem, ale i błogim uśmiechem na twarzy, w miejscowości Tomsk. Zdecydowanie jest po sytym i smacznym posiłku.

W Polsce choć krasnoludki (nie, nie te od sierotki Marysi, ani też nie te z bajki o Królewnie Śnieżce)
mieszkają we Wrocławiu, to kreskówkowe postacie zdobią przede wszystkim ulice Łodzi i Bielska-Białej. W tej ostatniej prym wiodą bohaterowie bajki „Porwanie Baltazara Gąbki”. Nadworny kucharz, Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka,  stoi w swojej nieodzownej czapce kucharskiej wraz ze swym towarzyszem- Smokiem Wawelskim,  na ulicy 11 listopada 36. Śpieszcie się ich zobaczyć, bo zaraz wsiądą do swego auta i odjadą.Tym bardziej, że tuż za nimi podąża Don Pedro de Pommidore (Carramba) z Krainy Deszczowców. Jego posąg jest już gotowy. Wykonany został w skali 1do 6, przez Lidię Sztwiertnię, artystkę i rzeźbiarkę, której prace można było podziwiać na wystawach, nie tylko w Bielsku- Bialej, ale również w Warszawie, Wrocławiu, Legnicy, Żywcu, Chorzowie, jak również na Słowacji i we Francji. Prawie tuż obok, zaledwie kilka susów od Baltazara Gąbki, za mostem, stoi i zastanawia się nad czymś, najwiernieszy przyjaciel człowieka, 90-cio centymetrowy pies Reksio. Być może obawia się, że spotka Pampaliniego Łowcę Zwierząt, który na ulicy Bohaterów Warszawy złapał hipopotama. Pomnik ten jest jeszcze stosunkowo młody. Odsłonięty został bowiem na początku grudnia 2019 roku. Najstarszy z żeliwnych, kreskówkowych posągów stoi zaś na ulicy Mostowej. To pomnik dwóch braci, znanych dzieciom w całej Polsce. Oczywiście mowa o Bolku i Lolku, z uwagą szukających Polski na globusie.

Miano dziecięcego raju posągów z bajek, otrzymuje Łódź, w której do magicznego świata przeniosą się z chęcią nie tylko małoletni, ale także ich rodzice bądź dziadkowie. Tak, tak, to nie żarty, nie od dziś bowiem miasto to nazywane jest bajkową Łodzią. Przede wszystkim za sprawą studia filmowego SE-MA-FOR. Dziś kukiełkowe postacie, wywodzące się z tej wytwórni filmowej, można spotkać nie tylko w muzeum, ale także na ulicach miasta. Na dzieci i ich opiekunów czeka tu między innymi Miś Uszatek (Piotrkowska 87). Pomnik ten rozpoczyna bajkowy szlak Łodzi. Jest on też najstarszym z 10 wspomnianych posągów. Pozdrawia on turystów jak i mieszkańców już od 2009 roku. Rok później na al. Unii Lubelskiej 4 pojawił się mały, psotny Pingwin Pik-Pok, a w 2011 do Łodzi przybyli Kot Filemon (plac Zwycięzstwa 1), którego twórcami byli Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek oraz Piotruś z zaczrowanym ołówkiem i jego piesek, którzy pilnują wejścia do Łódzkiego Domu Kultury. W kolejnych latach, aż do roku 2018, łódzkie ulicy zamieszkiwali po kolei Plastuś (Park im. Henryka Sienkiewicza), Trzy Misie (Skansen Lódzkiej Architektury Drewnianej), Wróbelek Ćwirek (al. Piłsudskiego 61), Maurycy i Hawranek (czekają na dzieci przy wejściu do  łódzkiego ZOO), półtora metrowy, zawsze elegancki i szarmancki Ferdynand Wspaniały (al. Józefa Piłsudskiego 15/23) oraz  podróżnik Miś Coralgol (skrzyżowanie ulic Traugutta i Sienkiewicza). Ponoć bajkowy szlak ma się powiększyć jeszcze, między innymi o Parauszka, bohaterów bajki Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a także Mordziaki i Muminki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję