Wycieczka promem na Olandię

Nie macie pomysłu na tegoroczny urlop? A może znudziły się Wam wyprawy do ciepłych krajów i marzą wakacje niezwykłe, niezapomniane? Mamy dla Was propozycję, to wycieczka promem na Olandię – szwedzką wyspę, zwaną rajem na Bałtyku.
Olandia – szwedzka wyspa, zwana rajem na Bałtyku
Olandia to jedna z najdłuższych wysp położonych na morzu Bałtyckim. Terytorialnie należy do Szwecji, od której oddziela ją Cieśnina Kalmarska. Nazywana jest rajem na Bałtyku, a także wyspą słońca i wiatrów. Powierzchnia Olandii wynosi 1347km2, a długość jej linii brzegowej 496km. Jednym z najbardziej znanych miast wyspy jest Borgholm, który słynie ze swoich ruin XII – wiecznego zamku. Olandię ze Szwecją łączy sześciokilometrowy most, zwany Ölandsbron, który otrzymał miano jednego z najdłuższych mostów wybudowanych na Starym Kontynencie. Ma wysokość 36 metrów i umacnia go aż 156 kolumn. Olandię zamieszkuje niespełna 25 tysięcy osób, dawniej było to miejsce, w którym osadzili się Wikingowie.
Największymi atrakcjami wyspy są jej wioski. Koniecznie trzeba zobaczyć choć jedną z nich, na przykład Vickleby, czy choćby Capellagården. Olandia słynie również ze swego pięknego krajobrazu oraz dużej ilości zieleni. Jest to rejon nizinny, a najwyższy jego punkt ma 58 m. n.p.m.
Koniecznie musicie tu zobaczyć:
- Plaże – idealne miejsca dla osób, które nie lubią plażowych tłumów i „parawanów na parawanie”. Plaże na Olandii zapewniają prywatność.
- Ruiny zamku w Borgholm – to pozostałości warowni wybudowanej w XII wieku.
- Trollskogen – marzy Wam się miejsce, w którym spotkacie Trola? Szukajcie go w olandzkim lesie Trollskogen. Miejsce naprawdę wyjątkowe, znajdujące się w północno – wschodniej części wyspy. Rosną tu drzewa iglaste, dęby, żyto, len, porosty, grzyby, a mieszkają między innymi sikora sosnówka, wrony i krzyżodziób mały.
Drewniane wiatraki – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyspy.
- Gettlinge grave field – cmentarzysko prehistorycznych grobowców, zobaczycie tu kurhany ułożone w okręgi, kwadraty i trójkąty, zwane kamiennymi statkami.
- Karlevistenen – najstarszy kamień rubicznzy w Szwecji, o wysokości 130 centymetrów. Ustawiony w X wieku ku czci duńskiego wodza Skibbe Mądrego.
- Twierdza Ismantorp – jeden z 20 okrągłych pierścieni fortów na Olandii, wybudowany najprawdopodobniej w II wieku n.e.
Promem na Olandię
Jeszcze nigdy wycieczka na Olandię nie była tak prosta w organizacji. Do bałtyckiego raju, na wyspę słońca i wiatrów moża wybrać się promem, który wypływa z Gdyni (jednego z najbardziej znanych w Polsce morskich przewoźników) do Karlskrony. Tam możecie wynająć samochód i mostem Olandzkim przejechać Cieśninę Kalmarską. Most łączy miejscowości Kalmar i Färjestaden. Jeśli nie chcecie wypożyczać auta, a nie zabrałiście swojego, możecie też skorzystać z komunikacji publicznej.