Wszystko co powinieneś wiedzieć o Alpach

5 maja 2017
alpnizm

Góry od zawsze fascynowały ludzi. Zaczynając od starożytności, kiedy to wierzono, że łączą one ziemię z niebem, aż po współczesność, w której coraz więcej śmiałków próbuje samodzielnie wspiąć się na najwyższe ich szczyty.

alpinizmWspinaczkę górską określa się jako Alpinizm. Obecnie w Polsce terminu tego używa się zarówno do chodzenia po Alpach, jak i innych szczytach i jaskiniach na świecie. Poznaj z nami krótką historię alpinizmu oraz najpiękniejsze europejskie góry. Powiemy Ci bowiem wszystko co powinieneś wiedzieć o Alpach.

Krótka historia alpinizmu

„Duchowym ojcem alpinizmu” został Petrarka, który to już w pierwszej połowie XIV wieku wspiął się na Mont Ventoux, która posiada ponad 1900 metrów. alpinizmPionierem współczesnego alpinizmu natomiast ochrzczono Horacego Benedykta de Saussure, trzecią osobę na świecie, której udało się wspiąć na Mont Blanc (rok wcześniej pierwsi byli Jacques Balmati oraz Michel Paccarda). Przez Alpy przeszła armia francuskiego króla Franciszka I, jak również Napoleon. Na Monte Bo wspiął się Leonardo da Vinci, a Ludwik Chałubiński był pierwszym Polakiem, który zdobył  Grossglockner.   Pierwszą Europejką, która wspięła się na na Mont Blanc samodzielnie, była Henriette d’Angeville. Z Polaków jako pierwszy na szczycie tym postawił swe nogi Antoni Malczewski. Alpinistami byli także przywódcy chrześcijańskiego kościoła, między innymi Papież Pius II oraz Pius XI. Górskie trekkingi i wspinaczki kochał także polski Papież Jan Paweł II.

Najpiękniejsze szczyty w Alpach

alpinizmAlpy to najpiękniejsze góry w Europie. Ich powierzchnia wynosi 207 kilometrów kwadratowych, a najwyższym szczytem jest Mont Blanc, który sięga ponad 4800 metrów n.p.m. U jego stóp rozciąga się Chamonix, ulubiona miejscowość narciarzy w tym regionie. W roku 1924 zorganizowano w niej pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie na świecie. Drugim, pod kątem wielkości, alpejskim szczytem jest Monte Rosa (4634 metrów n.p.m.) w Szwajcarii. To także najpotężniejsza góra tego masywu, która stanowi twardą szkołę życia dla wspinaczy. Największym dla nich wyzwaniem jest bowiem  zdobycie jej pionową ścianą wschodnią. Fotografów alpinizmnatomiast urzeka Matterhorn, który nazywany jest najpiękniejszym szczytem Alp. Jego wysokość to 4478 metrów n.p.m.  Po raz pierwszy został zdobyty przez siedmioosobową grupę z Peterem Taugwalder na czele, w 1865 roku.  Już wcześniej kilku śmiałków próbowało się wspiąć na niego, niestety bezskutecznie, bo Matterhorn do najłatwiejszych nie należy. Mimo to 6 lat później na szczycie góry stanęła także kobieta, Lucy Walker. Grossglockner  zwany także Wielkim Dzwonnikiem, znajduje się w Wysokich Taurach, w Austrii. To najwyższa góra w tym kraju. Można wspiąć się na nią dwoma drogami, Alter Kalser Weg lub Stüdlgrat. Monte Bo, do najwyższych i najtrudniejszych wprawdzie nie należy, ale tutejsze krajobrazy niczym nie ustępują innym alpejskim szczytom. Wysokość tej góry to 2556 metrów n.p.m. Na jej szczyt prowadzi długi, ale dość łatwy szlak z miejscowości o nazwie Montesinaro we Włoszech. Zdobywanie Monte Bo często wybierają turyści, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z alpinizmem i trekkingiem.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję