„Wietnam to kraj uśmiechniętych ludzi”- wywiad z podróżnikiem

1 stycznia 2017
wywiady z podróżnikami

Pierwszą podróż odbył w 2005 roku, do Rumunii, Mołdawii, na Krym i Ukrainę. Od tego czasu przejechał prawie wszystkie kraje Ameryki Południowej, Środkowej i Azji. Jest jednak miejsce na świecie, do którego wraca dwa razy w roku. Kamil Ziemniewicz, trójmiejski podróżnik, opowiada za co pokochał Wietnam i dlaczego chce tam zamieszkać.

Jakiś czas temu, podczas naszej rozmowy, mówiłeś, że emeryturę chcesz spędzić w Argentynie. Ostatnio jednak ciągle wspominasz o Wietnamie. Skąd ta zmiana?

Pomysł o zamieszkaniu w Argentynie nie wytrzymał próby czasu. Gdy ostatni raz rozmawialiśmy, w 2009r., to podróżowałem po Ameryce Południowej. Byłem poniekąd zafascynowany magią tamtego regionu świata. Niestety, przez 7 lat wiele się zmieniło. Dziś Ameryka Południowa jest niestabilna politycznie i ekonomicznie. W międzyczasie odbyłem ponowną podróż do Wietnamu, gdzie zrozumiałem, że to jest jednak to. Kraj dużych możliwości i wiecznie pięknej pogody. Szczególnie lubię Wietnam Południowy, który odwiedzam dwa razy w roku. podróże wietnamZazwyczaj zatrzymuję się w mieście Nha Trang, które leży w prowincji Khanh Hoa. Łącznie spędziłem tam ponad pół roku. Większość sprzedawców na targu mnie już zna. Aby zasymilować się z miejscową ludnością nauczyłem się kilku słów po wietnamsku. Osobiście nie odczuwam wrogości, a wręcz przeciwnie, ludzie są w stosunku do mnie uprzejmi i otwarci. Często wieczorem jak siedzę przy szklance Bia Hoi, to słabe lokalne piwo, ludzie mnie zagadują. Normalne w Wietnamie jest to, że chcą znać mój stan cywilny, pytają o rodziców, rodzeństwo. Tym sposobem uczą się też angielskiego, traktują to jak darmowe lekcje.

A jednak coś urzekło Cię w tej, tak odmiennej od naszej, kulturze…

Krótko mówiąc urzekł mnie uśmiech. To kraj uśmiechniętych ludzi. Niektóre dziewczyny wydaje się, że tylko czekają, aby wystrzelić uśmiechem. Tego się nauczyłem od mieszkańców, uprzejmości i uśmiechu. Już po wylądowaniu w Sajgonie, widząc kobiety w tradycyjnych strojach, czuję się jak w domu. Piękna pogoda i uśmiechy na twarzach wynagradzają kilkunastogodzinne trudy podróży. Czuję się tu dobrze, akceptowany przez miejscową społeczność. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zrealizuję swoje marzenie i kupię tu niewielki dom z ogrodem. Poza tym, Wietnamczycy to bardzo pracowity naród. Już od najwcześniejszych godzin rannych, na ulicach, można kupić doskonałe wietnamskie potrawy. Od rana, w każdym mieście funkcjonuje targ.

podróże po świecie WietnamTargi i rynki to podobno najciekawsze miejsca w Wietnamie…

Tak, to prawda. Codziennie można kupić na nich coś innego, między innymi świeża kurkumę, imbir oraz wielkie kilogramowe liście aloesu, a także całą gamę owoców egzotycznych takich jak: awokado, papaja, jack fruit, dragon fruit, mango, karambola, kaki i wiele innych. Ja codziennie kupuję przynajmniej jednego kokosa. Mało kto wie, że jego sok to jeden z najzdrowszych napojów izotonicznych na świecie. Ma prawie taki sam skład jak osocze ludzkiej krwi, dlatego podczas drugiej wojny światowej zastępował on krew do transfuzji, gdy jej zabrakło.

Co takiego jest w Nha Trang, że powiedziałeś sobie, w tym mieście kupię dom?

Nha Trang leży w południowym Wietnamie. Nie ma tu zim, temperatura nigdy nie spada poniżej 20 stopni. Jest tu dobre jedzenie, głównie ryby, owoce morza i genialne tropikalne owoce. Piękna, szeroka, czysta plaża nad morzem Południowochińskim. Wspaniała kawa, piwo Sajgon oraz coraz lepsze wietnamskie wina, są wisienką na torcie. Nha Trang traktuję także jako bazę wypadową na Filipiny, do Laosu oraz Kambodży. Bo te kraje także są warte odwiedzenia. Marzy mi się wyprawa rowerowa przez Kambodżę, Laos i Wietnam. W tej chwili, u nas w Europie, zaczęło być modne jeżdżenie na rowerze, to na nowo odkryty ekologiczny pojazd. Sam już kupiłem, odpowiedni sprzęt, który czeka, w Polsce, na realizację mojego marzenia. Kiedy przyjdzie pora, przetransportuję go statkiem. W Wietnamie jednak rower postrzegany jest jako przeżytek. Krótko mówiąc, masz rower jesteś biedny. wynajem samochodów WietnamZa to uwielbiają wszelkiego rodzaju skutery. W przeciwieństwie do Chin, nie są one jednak rodzimej produkcji, a najnowszymi modelami japońskich producentów. Kupowane za gotówkę, bo Wietnamczycy wszystko kupują za gotówkę, nie wiem nawet czy w tym kraju możliwy jest zakup na raty.

A co z podróżowaniem samochodem?                                                                                              

O ile mi wiadomo, to można wypożyczyć samochód w Wietnamie, ale wraz z kierowcą, co niestety nie jest tanie. Dużo lepszym sposobem na zwiedzanie tego kraju jest wypożyczenie skutera lub motoru. Jest też opcja jego zakupu oraz sprzedaży po zakończeniu takiej wyprawy.

Jakie zasady ruchu drogowego obowiązują w Wietnamie?

W Wietnamie właściwie nie obowiązują żadne zasady znanego nam ruchu drogowego. Ale powiem jakie są najważniejsze reguły poruszania się po tutejszych drogach. Pierwszą z nich jest to, że sygnalizacja świetlna obowiązuje tylko na bardzo dużych skrzyżowaniach. Wyznaczone przejścia dla pieszych są dekoracją, nie są inaczej traktowane, przez kierowców, jak inne części ulicy. Jeśli chcemy przejść na drugą jej stronę, to należy przechodzić spokojnym krokiem , nie wolno przyspieszać. Wtedy kierowca motocykla będzie wiedział, z której strony nas wyminąć. Jeszcze jest zasada, że samochód nigdy nie zatrzyma się, aby przepuścić pieszego. Będąc nawet na środku jezdni i na pasach, trzeba przepuścić auto. Pomimo, że wygląda to wszystko z naszego punktu widzenia karkołomnie, to o dziwo, jest niewiele wypadków. Zdarzają się zazwyczaj niewielkie stłuczki bez ofiar w ludziach, gdyż Wietnamczycy nie jeżdżą zbyt szybko. Niestety są też i wyjątki. Podobnie jak w naszym kraju, problemem są pijani kierowcy. Jest jednak różnica, gdyż nikogo nie dziwi jak ktoś wsiada na motor po kilku piwach. Problem zaczyna się jak dojdzie do nieszczęścia, a wtedy jest już za późno.

Czy można się tam czuć bezpiecznie?

Może się zdziwisz, ale Wietnam jest bardzo bezpiecznym krajem. Przestępczość jest tu na bardzo niskim poziomie. W moim odczuciu ludzie są bardzo uczciwi. Przywołam tu ostatni przypadek jak wracaliśmy z bratem taksówką do hotelu. Po wyjściu z auta okazało się, że zapomnieliśmy plecaka, w którym znajdował się tablet. Po przyjściu do hotelu jego właścicielka ustaliła nam jaka to była korporacja. Byliśmy bardzo zdziwieni jak dowiedzieliśmy się, że taksówkarz potwierdził, że znalazł plecak w swoim samochodzie. Z uwagi na to, że mieliśmy niebawem samolot pojechaliśmy na lotnisko. Jednak przed wyjazdem, zapewniono nas, że tablet będzie do odbioru jak następnym razem przylecimy do Wietnamu. Rzeczywiście tak się stało, po kilku miesiącach odebraliśmy plecak z całą jego zawartością. Nic nie zginęło. Podobną sytuację miałem w Kambodży, gdzie zostawiłem w autobusie aparat fotograficzny. W tym przypadku również się znalazł. Kierowca zwrócił go bez problemu, zaraz po tym jak przy sprzątaniu go zauważył. Nigdy w Wietnamie nie miałem sytuacji, że czułem się zagrożony. Ludzie są bardzo pomocni. Według mnie, każdy otrzyma pomoc, jeśli się o nią zwróci. Mogą być jedynie problemy z komunikacją poza turystycznymi regionami tego kraju.

Jaki jest orientacyjny koszt dwutygodniowej podróży po Wietnamie?

Ja zazwyczaj wyjeżdżam na miesiąc, gdyż najdroższy jest przelot. Ceny biletów, w promocji, kształtują się w przedziale 1900-2200zł. Wietnam jest dość tanim krajem, poza takimi miastami jak Sajgon czy Hanoi, nocleg w nadmorskim kurorcie kosztuje około 10USD. Jest to cena pokoju z łazienką i klimatyzacją, dla dwóch osób. Podróżowanie między miastami także jest stosunkowo tanie. Bilet lotniczy, oczywiście w promocji, z Sajgonu do Nha Trang można kupić za około 30USD. Taniej można się przemieszczać autobusem sypialnym, to koszt około 10USD, ale też ponad 10 godzin podróży, podczas gdy samolotem tylko godzinę. Tanie są owoce tropikalne, ich koszt kształtuje się do 1USD za kilogram. Piwo w Wietnamie należy do najtańszych na świecie. Dwa litry tego świeżego, lokalnego kosztuje 1USD.

Jedną z największych atrakcji Wietnamu jest Zatoka Ha Long. Co jeszcze warto zobaczyć?

Tak, Zatoka Ha Long napewno jest jedną z największych atrakcji Wietnamu. Znajduje się tam około 2 tysięcy wapiennych wysepek oraz skał, porozrzucanych w bardzo malowniczy sposób. Wewnątrz niektórych z nich znajdują się jeziora, a w innych można podziwiać ogromne groty. Ha Long Bay jest jednym z siedmiu naturalnych Cudów Świata i wpisane jest na listę UNESCO. Niezapomnianym przeżyciem jest rejs statkiem po tej Zatoce. Bardzo przyjemne jest także niewielkie miasto HOI AN, które jest jednym z najpiękniejszych wietnamskich miejscowości i wielką atrakcją turystyczną. Historyczne Stare Miasto jest wyrazem pięknej, chińskiej architektury. Na każdym rogu można tu znaleźć małe restauracje, herbaciarnie, świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów, a także sklepy dla turystów. Tradycja handlu jedwabiem istnieje do dziś. Przy każdej uliczce mieści się mnóstwo zakładów krawieckich, gdzie można zamówić sobie ubranie szyte na miarę. Gotowy produkt odbiera się już następnego dnia. W HOI AN znajduje się także sporo zakładów szewskich, w których można zamówić ręcznie wykonane buty. Na północy Wietnamu polecam niewielkie górskie miasteczko Sa Pa. Niestety, w ostatnim czasie uległo ono komercjalizacji i nie jest tym samym miejscem, które pamiętam z 2010 roku. Trzeba zaznaczyć, że Wietnam nie posiada takich spektakularnych świątyń jak np. Angkor Wat w Kambodży. Tym co warto tu zobaczyć i poznać to, moim zdaniem, przyroda i ludzie.

Dziękuję za rozmowę.

Beata

 

O podróżniku

Kamil Ziemniewicz ur. 1974, w Poznaniu. Tam też ukończył Akademię Ekonomiczną. wywiady z podróżnikamiOd wielu lat mieszka i pracuje w Trójmieście. Pierwszą podróż odbył w 2005 roku do Rumunii, Mołdawii, Na Krym i Ukrainę. W roku 2016 po raz kolejny odwiedził Gruzję i Wietnam. Przez 11 lat przejechał większość krajów Ameryki Południowej i Środkowej oraz Azji, a także  sporą ilość państw Europejskich. Swoje miejsce na ziemi znalazł w Wietnamie, gdzie za dwa lata pragnie kupić dom. Podczas wypraw przede wszystkim próbuje poznać kulturę danego kraju. Rozmawia z mieszkańcami, dostosowuje się do panujących zwyczajów, próbuje lokalnych dań, choć jak sam mówi, nie wszystko mu smakuje. Jedynymi rzeczami, których odmówił to wódka z embrionem małpy oraz pająki. Najczęściej wraz z bratem podróżują samolotami i lokalnymi środkami transport.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję