Wiecie czy nie wiecie, dinozaury żyły na tym świecie

2 września 2019
dinosaurs-958017_960_720

Gdzie i jakie? O to jest pytanie, a niewielu Travellersów szuka odpowiedzi na nie. Zaczynamy więc naszą opowieść o prymitywnych stworzeniach, które zamieszkiwały naszą Ziemię, zanim powstał Homo Sapiens. Wybierz się z nami w krótką podróż do bardzo dalekiej przeszłości i poznaj najbardziej ciekawe (w naszej ocenie) dinozaury świata.

dinosaur-157823_960_720O dinozaurach mówi się już głównie w bajkach. Mało kto jeszcze zastanawia się nad tym gdzie zamieszkiwały i jak żyły te prawdziwe, prehistoryczne i prymitywne stworzenia. Jaki klimat lubiły, jaką florą i fauną się żywiły? Co było przyczyną tego, że wymarły? Dlatego postanowiliśmy poszukać kilka ciekawostek na ich temat i się z Wami nimi podzielić. Sprawdźcie czy uda nam się Was zainteresować.

Dinozaury pokazały się na świecie prawie 240 milionów lat temu. Ponoć pierwsze z nich, Eodromaneus, pojawiły się na terenie dzisiejszej Ameryki Południowej. Choć małe i lekkie, to według badaczy były przodkami groźnych drapieżców, mięsożernych Tyranozaurów, o których będzie dziś jeszcze mowa. Należy jednak pamiętać, że zanim pojawiły się znane nam dinozaury, na świecie, około 300 milionów lat temu, żyły też stworzenia bezkręgowe, na przykład „gigantyczne” ważki Meganeura. Ich długość wynosiła nawet 20 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł dochodziła do 75 centymetrów. Rezydowały one na terenie dzisiejszej Europy, w okolicach obecnej Francji i Wielkiej Brytanii. Dość powszechne były także Trylobity, opancerzone stawonogi zamieszkujące środowisko morskie. Ich długość potrafiła osiągnąć ponad 60 centymetrów.

Zagłębiając się w morskie otchłanie warto zwrócić uwagę na Dinichthys. Ta pradawna ryba mogłaby dziś nie jednego śmiałka przyprawić o trwogę. Już sama głowa robiła wrażenie. Jej długość wynosiła bowiem, aż jeden metr. Dodajmy do tego kolejne pół metra długości tułowia i ogon. Podobno cała długość Dinichthys mogła osiągnąć  aż 10 metrów. Dlatego też zapewne został nazwany morskim, pradawnym potworem, który był mieszkańcem głównie wód Ohio i Teennessee, w północno- i południowo-wschodnich częściach USA.

Również pradawne płazy i gady osiągały monstrualne rozmiary. Jako przykłady możemy tu podać sześciometrowego płaza, Mastodonsaurusa, mieszkańca epoki Triasu czy Eryopsa z epoki Perm, którego długość wynosiła 2 metry. Dla porównania długość największego dzisiejszego płaza, Japońskiej Salamandry, osiąga półtora metra. Jeśli chodzi o gady to warto wspomnieć o wywodzących się z Kredy, nawet dwunastometrowych Mozauzaurach. Z wyglądu przypominały ponoć połączenie węża z krokodylem, więc najczęściej mówi się o nich jak o morskich, mięsożernych jaszczurach.

nature-3271968_960_720Najstraszniejsze lądowe dinozaury to zdecydowanie Tyranozaury. Nie dość, że żywiły się mięsem to jeszcze ich waga sięgała nawet 7 ton, a długość do 13 metrów.  Mniej groźne, ale jeszcze bardziej olbrzymie były Brachiosaurus. Ich długość liczyła 23 metry, a waga potrafiła dojść do prawie 80 ton. Nie stanowiły bardzo dużego zagrożenia dla innych stworzeń, bowiem były roślinożerne. Żyły głównie na terenach dzisiejszej Afryki i Ameryki Północnej.

pterosaur-2735500_960_720Za przodków naszych nietoperzy można uznać Rhamphorhynchusa, którego życie najprawdopodobniej istniało na terenie obecnych Niemiec. Badacze uważają, że ten gatunek gadów jako pierwszy latał.

Dinozaury wymarły ponad 65 milionów lat temu. Wielu paleontologów nadal próbuje zgłębić ich tajemnice, a także przyczyny wyginięcia.  Hipotez jest wiele, od wielkiego wybuchu asteroid po procesy geologiczne. Dlatego cenną zdobyczą naukowców są nowe skamieliny. Te najczęściej można odnaleźć na Syberii i Alasce, zapewne ze względu na surowe warunki pogodowe jak również małą, w tych miejscach, ingerencję człowieka. Ale paleontolodzy nie skupiają się tylko na poszukiwaniu kości tych prehistorycznychsingapore-zoo-2164309_960_720 stworzeń, tylko również na badaniu szczątków i skamieniałości roślin i innych organizmów, które żyły setki milionów lat temu.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję