Weekendowy spacer w Pułtusku

16 maja 2021
poland-4915747_640

Letni, weekendowy spacer pozwoli na szybkie odzyskanie zdrowia psychicznego po ostatnich wydarzeniach na świecie. Wreszcie możemy zacząć znowu podróżować. Dziś zapraszamy Was do Pułtuska, gdzie znajduje się najdłuższy brukowany Rynek w Europie. To nie jedyna perełka tego miasta.

Mazowsze ma się czym szczycić. Niestety większość turystów pierwsze swe kroki kieruje w stronę Warszawy. I choć nasza stolica jest piękną metropolią, to region ten ma jeszcze kilka innych, ciekawych, choć mniejszych miasteczek. Jednym z nich jest Pułtusk. Położony jest on tylko godzinę drogi od Warszawy, na obrzeżach Puszczy Białej.

Pułtusk mianem miasta może się szczycić dopiero od początku drugiej połowy XIII wieku, pomimo, iż  tereny te pierwszych swych mieszkanców przyjęły na przełomie VII i VIII stulecia. Miasto choć nieduże, bowiem jego powierzchnia wynosi niewiele ponad 20 kilometrów kwadratowych, to posiada bardzo ciekawą historię. Pod Pułtuskiem rozegrały się między innymi dwie ważne, historyczne bitwy. Jedną z nich było słynne starcie Napoleona z Rosjanami w 1806 roku.  Historię oraz piękno tego miejsca docenili producenci i reżyserzy wielu produkcji filmowych i telewizyjnych. Jako pierwszy jednak filmowy potencjał Pułtuska dostrzegł w 1981 roku Stanisław Jędryka, ukazując go w filmie „Przypadki Piotra S.”. Kręcono tu również (między innymi), w latach osiemdziesiątych,  sceny do pierwszego odcinka Alternatyw 4.

Piękno tutejszej przyrody nie ma sobie równych. Podkreślają ją malownicze tereny Narwi. Nie mniejsze znaczenie w sektorze turystycznym ma mnogość zabytków jakie można tu znaleźć. Szczególną uwagę warto zwrócić na Rynek, który zyskał miano najdłuższego, brukowanego Rynku w Europie (liczy on niespełna 400 metrów), a także na renesansowy Zamek Biskupi i Bazylikę kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny. W tej ostatniej zachwyca nie tylko słynne sklepienie i nawa główna, ale również Relikwiarz Świętego Krzyża, gotyckie kielichy oraz piętnaście ołtarzy bocznych.

Weekendowy spacer w Pułtusku warto podzielić na dwie części. Jednego dnia zwiedzać zabytki, a drugiego odpocząć na łonie natury, w Puszczy Białej. Właśnie w tym miejscu rozpoczyna ona bowiem swoje malownicze szlaki. Można je pokonać pieszo, dokładnie kontemplując każdy zakamarek przyrody, lub rowerem- trasą zieloną, która prowadzi z Fortu Lipniki do Pułtusk Popławy oraz fioletową, kończącą się w Gnojnie. Puszcza Biała charakteryzuje się bogactwem różnorodnych gatunków ptaków, można tu spotkać między innymi lelka, orlika krzykliwego, żurawie, kraski czy też czarne bociany i dzięcioły . Nierzadko swoje okazałe poroża prezentują też łosie. Warto dodać, że miasto promuje Bóbr Pułtuś. To nie przypadek, że akurat to zwierzę wybrano do roli reprezentanta Pułtuska. Gatunek ten dość często można bowiem spotkać nad Narwią.

Nie tylko fauna tego miejsca przyciąga amatorów długich spacerów. Flora także ma się czym pochwalić, rośnie tu 30 gatunków roślin chronionych, a 90% tutejszych lasów jest sosnowych.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję