Weekendowy spacer w Prabutach

28 luty 2021
20210205_123900

Weekendowy spacer w Prabutach nie będzie czasem straconym. Miasto jest tak malutkie, że można zwiedzać je pieszo, lub jak kto woli, wynajętym samochodem. Największe atrakcje tego miejsca to średniowieczne podziemia, gotycka katedra i ruiny zamku pomezańskiego. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Co warto zobaczyć w Prabutach?

20210205_123829Prawa miejskie Prabuty otrzymały w XIII stuleciu. Pierwotna ich nazwa, Riesenburg, ma swoje korzenie w Niemczech. I choć miejscowość jest malutka, to jest jednym z ciekawszych punktów na mapie gotyckich szlaków. Miasto położone jest w województwie pomorskim i należy do powiatu kwidzyńskego. Historia tego miejsca posiada ciekawe, ale i często tragiczne momenty. Panowali tu biskupi pomezańscy, wielokrotnie wybuchały wielkie pożary, Prabuty odwiedzali król Władysław Jagiełło oraz książę Świdrygiełło, podpisano tu pokojowy traktat polsko-krzyżacki. Podczas II Wojny Światowej natomiast w mieście został utworzony oficerski obóz przejściowy. Warto również zaznaczyć, że po jej zakończeniu, słynny ksiądz wizjoner, jasnowidz oraz przede wszystkim zielarz, Ojciec Klimuszko, został proboszczem w tutejszym kościele św. Andrzeja Apostoła. Swój urząd piastował w latach 1945-1948.

20210205_123900Obecnie Prabuty często są pomijane przez turystów, a szkoda. Oprócz ciekawej historii, miasto może pochwalić się wyjątkowymi podziemiami, w ktorych znajdują się średniowieczne wodociągi. Można śmiało stwierdzić, że jest to punkt honorowy tego miejsca, którego wręcz nie można pominąć. 3,5 metra pod ziemią kryją się XVIII wieczne kanały wodne. Istotne jest, że można je obejrzeć bezpłatnie, ale dostępne są dla zwiedzjących tylko w okresie letnim.

Kolejną perełką Prabut są ruiny zamku biskupów pomezańskich, którzy panowali tu od końca pierwszej połowy XIII wieku, do połowy lat dwudziestych wieku XVI. Początkową wersję zamku wybudowano w latach 70-tych, trzynastego stulecia, ostateczna przetrwała do osiemnastego. Dziś można zwiedzać już tylko jego pozostałości, ale także zapoznać się z jego makietą.

Prabuty to również kolebka gotyku. Od XIV stulecia, aż do dziś, zachowały się tu Konkatedra św. Wojciecha, kościół polski, ruiny miejskich murów oraz Brama Kwidzyńska, prowadząca do miasta.

Atrakcje dla miłośników sportu

Jak wspomnieliśmy na wstępie, miłośnicy aktywnego wypoczynku również znajdą tu wiele atrakcji dla siebie. Pierwszą z nich jest spacer po Parku Miejskim. Kolejną, możliwość rowerowych szaleństw, zarówno w Dirt Parku, czyli na dedykowanym dla nich torze, jak i na jednym  z pięciu rowerowych szlaków, o różnych stopniach trudności (dostępne są szlaki w kolorach: żółty, czerwony, zielony, niebieski i czarny). Ponadto znajduje się tu orlik, jak również Ośrodek Jeździecki Julianowo.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję