Weekendowy spacer po Zamku Grodziec

16 stycznia 2020
knight-3091521_640

Byliście już w Zamku Grodziec? Ta późnogotycka warownia znajduje się na powulkanicznym wzgórzu, na Dolnym Śląsku, 389m n.p.m.. Do końca stycznia możecie zwiedzać ją za darmo.

Słów kilka o historii tego miejsca

Jak podają różne źródła, Zamek Grodziec powstał w drugiej połowie XII wieku. Pierwszym jego właścicielem miał być śląski książę Bolesław I Wysoki. Kolejni posiadacze warowni za wyjątkiem rycerza Budziwója z Niedźwiedzic, również nosili tytuły książęce. Zamek w tym czasie był powoli rozbudowywany, aczkolwiek największy wkład w jego piękno mieli wrocławski książę Henryk I Brodaty, dzięki któremu drewniany gród zamienił się w murowaną budowlę, a następnie książę Bolko I, książę Fryderyk I oraz jego syn książę Fryderyk II, którzy ją tak rozbudowywali, że mówiono, iż jest to najpiękniejsza śląska warownia. Okazała forteca uległa jednak bardzo dużym i znacznym zniszczeniom podczas 30-letniej wojny, mającej miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Co więcej część tych zniszczeń została zaplanowana i dokonana świadomie. Wprawdzie w XVII i XVIII wieku kolejni właściciele tego miejsca próbowali je wyremontować, ale z małym skutkiem. Dopiero książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa podjął sie skutecznej odbudowy i renowacji Zamku Grodziec. Natomiast w pierwszej połowie XIX wieku, warownia znowu stała sie jedną z najpiękniejszych i jako pierwszy europejski zabytek została udostępniona osobom postronnym do zwiedzania. Dziś zamkiem opiekuje się jego Kasztelan, który dba o to, aby to miejsce było chętnie odwiedzanie przez turystów.

Turystyczne atrakcje

knight-1506878_640Jak podaje obecny Kasztelan Zamku na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji. Na samym zwiedzaniu okazałej budowli nie kończy się bowiem tutejsza wizyta. I zapewnia wszystkich, że napewno nie jest ona nudna. Przewodnicy opowiadają nie tylko o historii tego miejsca, ale także o jego legendach i podaniach, wspominają nie tylko o jego właścicielach, ale także o mieszkających tu duchach. Poza tym, na Zamku promowana jest kultura regionu, jego folklor oraz bogata w smaki kuchnia. Mają tu miejsce również imprezy kulturalne, a największą i najbardziej znaną jest Śląski Turniej Rycerski, który po raz pierwszy odbył się na zamku w 1988roku i miał być ukoronowaniem i przypomnieniem mających w tym miejscu dawnych walk rycerzy.

Informacje praktyczne

Zanim skusicie się na weekendowy spacer po Zamku Grodziec, powinniście poznać kilka informacji praktycznych. Zacznijmy więc od tego, że wstęp na Zamek jest płatny. Jednak do końca stycznia tego roku można go zwiedzać całkowicie za darmo. Jeśli Dolny Śląsk jest celem Waszej podróży w dalszym terminie to za bilet normalny zapłacicie 12 zlotych, a ulgowy 8 złotych. W cenie biletu możecie zwiedzić tak zwany Zamek Górny, w skład którego wchodzi dziedziniec, zamkowe sale, krużganki, donżon, oraz wystawa narzędzi tortur. Co ważne, w Zamku za bilety możecie zapłacić kartą płatniczą bądź kredytową.

Godziny otwarcia warowni dla turystów zależą od danego miesiąca. Otwierany jest on przez cały rok o tej samej porze, tj. 10.00, różnią się tylko godziny jego zamknięcia. I tak od listopada do końca stycznia zamek można zwiedzać do 15, w lutym do 17, w marcowe dni powszednie do  17, a w weekendy do 18, od kwietnia do października codziennie do 18.00.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję