Weekendowy spacer po Wesołym Cmentarzu

10 grudnia 2019
sapanta-3646373_960_720

Cmentarze kojarzą się nam ze smutkiem, płaczem, utratą bliskich, żałobą. Jednak nie w każdej kulturze śmierć jest czymś złym i smutnym. W zależności od wierzeń w danym regionie, miejsca pochówku mogą być również mieszkalnym osiedlem dla żywych ludzi lub na przykład Wesołym Cmentarzem.

Różne formy cmentarzy

mausoleum-2442284_640Dla Polaków cmentarz to święte miejsce pochówku najliższych osób. Miejsce, które się szanuje (nie licząc aktów wandalizmu), odwiedza, sprząta i przystraja z okazji świąt rodzinnych, państwowych i przede wszystkim- kościelnych. Obecnie, mimo kreujących się zmian w prawie kanonicznym, nadal przeważają na cmentarzach tradycyjne groby lub grobowce, w których ciała chowa się w trumnach.  Kremacja choć oficjalnie przyjęta przez Kościół katolicki, w Polsce nie zyskała jeszcze bardzo szerokiego grona odbiorców, dlatego pochówek urn z prochami w specjalnych katakumbach usytuowanych w tzw. ścianach, jest jeszcze, w skali innych państw europejskich, dość rzadki. Taka forma grobowca w „ścianie” jest  dość popularna na przykład w Hiszpanii i Portugali, pozwala zaoszczędzić miejsca i ułatwia dbanie o miejsce pochówku, w tzw. oknach, mieści się bowiem zazwyczaj tylko wazon z kwiatami i dwa, trzy znicze. W USA popularne są cmentarze, które przypominają Parki, chodzi się po alejkach lub po równo przyciętych, zielonych trawnikach, na których usytuowane są pionowe lub poziome tablice z danymi zmarłego. Nie ma tu grobowcó anu nagrobków.

Są też miejsca na świecie, w których z powodu wielkiego ubóstwa, cmentarne grobowce stanowią domy dla osób żywych. Takie osiedla w miejscach pochówku zmarłych znajdują się na przykład w Manilii na Filipinach i wKairze w Egipcie. Co bardziej „kreatywna” rodzina pobiera nielegalnie prąd na przykład z okolicznych, ulicznych latarnii, ale zazwyczaj w tych „domach” panują spartańskie warunki. Wodę przynosi się w wiadrach, pierze i myje się w miskach, a pranie suszy na sznurkach rozwieszonych między kratami jednego i drugiego grobowca. Światło pozyskuje się natomiast ze świec. Kanalizacji nie ma, za wc służy na przykład wiadro, a za sypialniane łóżko płyta nagrobna, na której układa się koce.

Weekendowy spacer po Wesołym Cmentarzu

happy-1703244_640Ten weekendowy spacer spędzimy jednak z Wami na dość niezwykłym cmentarzu, w Rumunii. W jednym z miast tego kraju, w Sapancie, znajduje się Wesoły Cmentarz, oryginalna nazwa to Cimitirul Vesel . Jego nazwa wzięła się z jego wyglądu. Wchodząc tu odnosi się wrażenie, że śmierć nie jest czymś smutnym, a wręcz radosnym. Dominujący kolor cmentarza to niebieski, kojarzący się z czystym niebem. Na drewnianych nagrobkach wymalowane są kolorowe wizerunki i scenki z życia nieboszczyka, można też spotkać wypisane na nich wesołe wspomnienia i epitafia. Co ciekawe, na każdym z nich jest opowieść zmarłego o tym jak rozstał się z życiem. Często jest też zawarta przestroga lub krótka lekcja dla odwiedzających. Ale to nie zmarły przed śmiercią, ani nie jego rodzina decyduje o tym, co zostanie wypisane na krzyżu czy tabliczce, a… Pop, czyli tutejszy kapłan, po uprzednim dokładnym zapoznaniu się z historią denata, jego zainteresowaniami i tym, jakie życie prowadził. Informacje te uzyskuje zazwyczaj podczas swojej obecności na stypie.Rozmawia i dopytuje o szczegóły nie tylko rodzinę, ale także znajomych, przyjaciół a nawet… wrogów. Tak, aby jak najwierniej oddać na nagrobku historię życia zmarłego. Dlatego tak ważny jest każdy szczegół. Warto zaznaczyć, że Pop nie unika trudnych tematów bytowych. Jeśli nieboszczyk za życia miał na przykład problem z używkami bądź prawem, artysta w humorystyczny sposób przedstawia to na nagrobku. Jeśli zginął przez głupotę przestrzega innych przed tym w rymowance. Czytając i oglądając to wszystko co wymalowane jest na nagrobku, odnosi się wrażenie, jakby osoba, do której on należy, stała obok nas, razem z nami rozmawiała i śmiała się, przekazywała nam pewnego rodzaju przesłanie.

Pierwszy wesoły nagrobek powstał w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku. Stworzył go Stan Ioan Patras, sapacki rzeźbiarz i cieśla, który parał się w drewnie. Dzięki niemu powstało około 600 wesołych grobów. Po jego śmierci dzieło to kontynuuje Dumitru Pop, który swego fachu uczył się od samego mistrza. Nie tylko nagrobki na cmentarzu są kolorowe, tutejsza świątynia, również należy do jednej z najbarwniejszych jakie spotkaliśmy na swych szlakach podróżniczych. Już sam dach przyprawia o kolorowy zawrót głowy: zielony, niebieski, zdobiony kolorowymi wzorami.

Wstęp na cmentarz jest płatny. Ale cena biletu wstępu, przeliczając na polską walutę to raptem koszt dwóch gałek lodów, natomiast pozytywne wrażenia jakie pozostaną z Wami do końca życia, są bezcenne.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję