Weekendowy spacer po jedynych takich muzeach w Polsce

Nietypowe, unikalne, bezkonkurencyjne. Drugich takich w naszym kraju nie znajdziecie. Dlatego też przeżywają oblężenie odwiedzających. Zapraszamy Was na weekendowy spacer po muzeach, które noszą miano jedynego takiego w Polsce.
Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie– jest to prywatna placówka, która powstała w Starej Chacie Walońskiej, w Szklarskiej Porębie, przy ulicy Kołłątaja 12. Jest to siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego, które kultywuje i promuje tradycje oraz obrzędy walońskie, ale także rozpowszechnia historię regionu, a także jego bogactwa. W Muzeum Tanich Win, znajduje się ponad 100 butelek, różnych rodzajów tego niedrogiego trunku, a także kilkaset jego etykiet. Nazwy iście zachęcają do skosztowania napoju, „serwują” bowiem między innymi „Rozkosz” czy „Pokusę”. Wprawdzie wizyta w muzeum zaczyna się i kończy wyłącznie na obejrzeniu eksponatów, bez ich kosztowania, aczkolwiek jest jedną z ciekawszych, nie tylko dla zawodowych degustatorów wina.
Muzeum Drogownictwa w Szczucinie– w województwie małopolskim, w Kotlinie Sandomierskiej, położone jest niewielkie miasto Szczucin. Jego powierzchnia liczy niespełna 7 kilometrów kwadratowych, na których znajduje się między innymi jedyne w Polsce i Europie- Muzeum Drogownictwa. Placówkę usytuowano w pobliżu drogi krajowej nr 73 prowadzącej z Jasla do Kielc. Historia muzeum liczy już prawie 40 lat, bowiem założono ją na początku lat ’80 ubiegłego wieku. Zaś od prawie 30 lat znajduje się w rejestrze zabytków. Oprócz wystaw czasowych, są również dwie stałe. Jedna znajduje się na zewnątrz budynku, na otaczającym go terenie. Można tu zobaczyć między innymi parowy walec wrogowy Cegielski, walec spalinowy typ Kielce PC – 13 MD T 5, ścinarkę do poboczy SP 1500, zespół do wyrobu cegły klinkierowej, kocioł parowy Clayton and Shuttleworth MD T 132, zespół maszyn do wbijania pali pod konstrukcję mostową MD T 140 i MDT 1, Żuka A07 WHD T 543, kruszarkę szczękową typ LI3B oraz wiele innych pojazdów i urządzeń wielkogabarytowych. Wystawa stała wewnętrzna zawiera wszelkiego rodzaju dokumenty, obrazy, zdjęcia przedstawiające prace na drogach, a także przedmioty wykorzystywane podczas robót drogowych.
Muzeum Architektury we Wrocławiu– znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej 5, w dawnym klasztorze Bernardynów. Jest jedyną tego typu placówką w naszym kraju. Założone zostało w 1965 roku, a jego twórcą był Olgierd Czerner, który pracował w tym mieście jako konserwator zabytków. Eksponaty muzealne przedstawiają zarówno historię architektury, jak również jej współczesność. Oprócz architektonicznych detali z różnych epok, można tu również obejrzeć między innymi zabytkowe piece, ceramikę architektoniczną, grafiki, zdjęcia, projekty.
Muzeum Historii Gitary w Katowicach– choć jest to projekt prywatny i dość młody, to przyciąga zarówno fanów tego instrumentu muzycznego, jak i wielbicieli jego dźwięków. Nie ma się czemu dziwić, założyciele tego miejsca sami są wielkimi miłośnikami gitar, lutni i muzyki etnicznej. Dlatego też skompletowali tu ponad 100 różnych modeli tych instrumentów. Każdy inny, z innego miejsca na ziemi. Co więcej, na każdym można spróbować zagrać. Gitary i lutnie nie leżą tu na półkach i się nie kurzą, tylko „ożywają” i przechodzą „drugą młodość”. Właściciele muzeum każdy zdobyty eksponat próbują naprawić i doprowadzić do stanu używalności. Dzięki temu miejsce to jest unikatowe i magiczne, pełne wyjątkowych dźwięków.
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy– znajduje się przy ulicy Długiej 13/17, powinno zachwycić przede wszystkim dzieci, ale rodzice i dziadkowie również znajdą tu coś dla siebie. Produkcja własnego mydła zachwyci zarówno małych, jak i dużych wizytatorów. Próba tarowania ubrań będzie niezwykłym doświadczeniem dla młodych, którzy nie pamiętają czasów bez automatycznej pralki z wbudowaną suszarką, a „frania” z pewnością wywoła sentyment u seniorek i seniorów. Oprócz nich dowiecie się jak na przestrzeni 5000 tysięcy lat kształtowała się historia brudu i jak sobie z nim w tym czasie radzono.
Muzeum Guzików w Łowiczu– znajduje się na ulicy Stanisława Stanisławskiego 10. Powstało w 1997 roku. Celem było pokazanie, jak ważnym elementem życia codziennego jest guzik. Dlatego też cała ich kolekcja, w tym miejscu, liczy ponad 4500 różnych sztuk. Znajdują się tu eksponaty należące niegdyś do garderoby między innymi Władysława Andersa, Władysława Sikorskiego, Gustawa Holoubka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Lecha Wałęsy, Anny German, Papieża Polaka czyli Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego czy Jerzego Popiełuszko. Każdy guzik inny, każdy równie ciekawy, tworzący inną historię.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie– drugiego takiego muzeum w Polsce nie ma. Te jedyne, które znajduje się przy ulicy Mickiewicza 13, porusza temat dziecięcych bajek wyświetlanych na przestrzeni lat, przed snem w I Programie Telewizji Polskiej. Na wystawach można spotkać głównych bohaterów takich animacji jak na przykład Miś Coralgol, Jacek i Agatka, Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek, Pszczółka Maja czy choćby Wilk i Zając. Kukiełki, figurki, ceramika, proporczyki, znaczki, zabawki, filmy i inne eksponaty, wszystko to zdobią ulubieni bohaterowie najmłodszej widowni. Placówkę otwarto w pierwszej połowie 2009 roku. Od tamtej pory działa nieprzerwanie i przyciąga nie tylko dzieci, ale także dorosłych w każdym wieku, którzy chcą cofnąć się do czasów swojej młodości.
Muzeum Wódki Polskiej– znajduje się na Placu Konesera 1, na warszawskiej Pradze. Otwarto je ponad trzy lata temu- w czerwcu 2018 roku. Niespełna dwa lata później, w 2020 roku, placówka została wyróżniona nagrodą 2020 Tripadvisor Traveler’s Choice Award, w kategorii „muzeum specjalistyczne”. Placówkę odwiedza około 50 tysięcy osób rocznie, które o jego historii oraz eksponatach mogą posłuchać, aż w siedmiu językach świata. Muzeum jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum Karykatury– imienia Eryka Lipińskiego usytuowane jest przy ulicy Koziej 11 w Warszawie. To jedyne takie muzeum w Polsce i jedno z pięćdziesięciu na całym świecie, liczy ponad 25 tysięcy eksponatów. Wśród nich są rysunki, rzeźby oraz plakaty.Ich autorami są między innymi Andrzej Krauze, Szymon Kobyliński, Sławomir Mrożek, Henryk Sawka, William Hogarth, Roland Topor, Andrzej Czeczot oraz Andrzej Mleczko. Zorganizowane do tej pory wystawy ukazywały historię oraz tradycję karykatur od końca XIX wieku do dziś. Muzeum działa od 1978 roku, a jego założycielem był satyryk Eryk Lipiński.
Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku- usytuowane jest w Kopalni Złota. To miejsce nietypowe, przenoszące nas w czasie do świata PRL-u, w którym królowały tabliczki ze śmieszącymi już dzisiaj hasłami, na przykład „Po skończonej pracy załóż majtki”, „Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem”, „Towar macany należy do Macanta”, „Do pracy nie przystępuj w stanie trzeźwym”, ale także ostrzegawcze i informacyjne, głównie nawiązujące do zasad bezpieczeństwa pracy. Wszystkie metalowe, pamiętające czasy zeszłego ustroju politycznego.
Muzeum Nietypowych Rowerów– w Gołębiu to nie lada gratka dla miłośników jednośladów. Jest to muzeum prywatne, należące do Józefa Konstantego Majewskiego. Jedyne takie w Polsce, jak również w całej Europie. Kolekcja zawiera nie tylko zwykłe rowery, ale skupia się przede wszystkim na tych rzadko spotykanych na co dzień, jak na przyklad riksze, rowery poziome, cyrkowe, bicykle, odwrotne bicykle, rowery kosmiczne, treningowe dla pilotów oraz użytkowe. Oprócz wystawy dwukołowców organizowane są także warsztaty i pokazy kowalstwa.