Weekendowy spacer po jedynych takich muzeach w Polsce

18 listopad 2021
museum-ga98827d32_640

Nietypowe, unikalne, bezkonkurencyjne. Drugich takich w naszym kraju nie znajdziecie. Dlatego też przeżywają oblężenie odwiedzających. Zapraszamy Was na weekendowy spacer po muzeach, które noszą miano jedynego takiego w Polsce.

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie– jest to prywatna placówka, która powstała w Starej Chacie Walońskiej, w Szklarskiej Porębie, przy ulicy Kołłątaja 12. Jest to siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego, które kultywuje i promuje tradycje oraz obrzędy walońskie, ale także rozpowszechnia historię regionu, a także jego bogactwa. W Muzeum Tanich Win, znajduje się ponad 100 butelek, różnych rodzajów tego niedrogiego trunku, a także kilkaset jego etykiet. Nazwy iście zachęcają do skosztowania napoju, „serwują” bowiem między innymi „Rozkosz” czy „Pokusę”. Wprawdzie wizyta w muzeum zaczyna się i kończy wyłącznie na obejrzeniu eksponatów, bez ich kosztowania, aczkolwiek jest jedną z ciekawszych, nie tylko dla zawodowych degustatorów wina.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie– w województwie małopolskim, w Kotlinie Sandomierskiej, położone jest niewielkie miasto Szczucin. Jego powierzchnia liczy niespełna 7 kilometrów kwadratowych, na których znajduje się między innymi jedyne w Polsce i Europie- Muzeum Drogownictwa. Placówkę usytuowano w pobliżu drogi krajowej nr 73 prowadzącej z Jasla do Kielc. Historia muzeum liczy już prawie 40 lat, bowiem założono ją na początku lat ’80 ubiegłego wieku. Zaś od prawie 30 lat znajduje się w rejestrze zabytków. Oprócz wystaw czasowych, są również dwie stałe. Jedna znajduje się na zewnątrz budynku, na otaczającym go terenie. Można tu zobaczyć między innymi parowy walec wrogowy Cegielski, walec spalinowy typ Kielce PC – 13 MD T 5, ścinarkę do poboczy SP 1500, zespół do wyrobu cegły klinkierowej, kocioł parowy Clayton and Shuttleworth MD T 132, zespół maszyn do wbijania pali pod konstrukcję mostową MD T 140 i MDT 1, Żuka A07 WHD T 543, kruszarkę szczękową typ LI3B oraz wiele innych pojazdów i urządzeń wielkogabarytowych. Wystawa stała wewnętrzna zawiera wszelkiego rodzaju dokumenty, obrazy, zdjęcia przedstawiające prace na drogach, a także przedmioty wykorzystywane podczas robót drogowych.

Muzeum Architektury we Wrocławiu– znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej 5, w dawnym klasztorze Bernardynów. Jest jedyną tego typu placówką w naszym kraju. Założone zostało w 1965 roku, a jego twórcą był Olgierd Czerner, który pracował w tym mieście jako konserwator zabytków. Eksponaty muzealne przedstawiają zarówno historię architektury, jak również jej współczesność. Oprócz architektonicznych detali z różnych epok, można tu również obejrzeć między innymi zabytkowe piece, ceramikę architektoniczną, grafiki, zdjęcia, projekty.

guitar-g1f63a1b94_640Muzeum Historii Gitary w Katowicach– choć jest to projekt prywatny i dość młody, to przyciąga zarówno fanów tego instrumentu muzycznego, jak i wielbicieli jego dźwięków. Nie ma się czemu dziwić, założyciele tego miejsca sami są wielkimi miłośnikami gitar, lutni i muzyki etnicznej. Dlatego też skompletowali tu ponad 100 różnych modeli tych instrumentów. Każdy inny, z innego miejsca na ziemi. Co więcej, na każdym można spróbować zagrać. Gitary i lutnie nie leżą tu na półkach i się nie kurzą, tylko „ożywają” i przechodzą „drugą młodość”. Właściciele muzeum każdy zdobyty eksponat próbują naprawić i doprowadzić do stanu używalności. Dzięki temu miejsce to jest unikatowe i magiczne, pełne wyjątkowych dźwięków.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczyznajduje się przy ulicy Długiej 13/17, powinno zachwycić przede wszystkim dzieci, ale rodzice i dziadkowie również znajdą tu coś dla siebie. Produkcja własnego mydła zachwyci zarówno małych, jak i dużych wizytatorów. Próba tarowania ubrań będzie niezwykłym doświadczeniem dla młodych, którzy nie pamiętają czasów bez automatycznej pralki z wbudowaną suszarką, a „frania” z pewnością wywoła sentyment u seniorek i seniorów. Oprócz nich dowiecie się jak na przestrzeni 5000 tysięcy lat kształtowała się historia brudu i jak sobie z nim w tym czasie radzono.

Muzeum Guzików w Łowiczu– znajduje się na ulicy Stanisława Stanisławskiego 10. Powstało w 1997 roku. Celem było pokazanie, jak ważnym elementem życia codziennego jest guzik. Dlatego też cała ich kolekcja, w tym miejscu, liczy ponad 4500 różnych sztuk. Znajdują się tu eksponaty należące niegdyś do garderoby między innymi Władysława Andersa, Władysława Sikorskiego, Gustawa Holoubka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Lecha Wałęsy, Anny German, Papieża Polaka czyli Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego czy Jerzego Popiełuszko. Każdy guzik inny, każdy równie ciekawy, tworzący inną historię.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie– drugiego takiego muzeum w Polsce nie ma. Te jedyne, które znajduje się przy ulicy Mickiewicza 13, porusza temat dziecięcych bajek wyświetlanych na przestrzeni lat, przed snem w I Programie Telewizji Polskiej. Na wystawach można spotkać głównych bohaterów takich animacji jak na przykład Miś Coralgol, Jacek i Agatka, Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek, Pszczółka Maja czy choćby Wilk i Zając. Kukiełki, figurki, ceramika, proporczyki, znaczki, zabawki, filmy i inne eksponaty, wszystko to zdobią ulubieni bohaterowie najmłodszej widowni. Placówkę otwarto w pierwszej połowie 2009 roku. Od tamtej pory działa nieprzerwanie i przyciąga nie tylko dzieci, ale także dorosłych w każdym wieku, którzy chcą cofnąć się do czasów swojej młodości.

Muzeum Wódki Polskiej– znajduje się na Placu Konesera 1, na warszawskiej Pradze. Otwarto je ponad trzy lata temu- w czerwcu 2018 roku. Niespełna dwa lata później, w 2020 roku, placówka została wyróżniona nagrodą 2020 Tripadvisor Traveler’s Choice Award, w kategorii „muzeum specjalistyczne”. Placówkę odwiedza około 50 tysięcy osób rocznie, które o jego historii oraz eksponatach mogą posłuchać, aż w siedmiu językach świata. Muzeum jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych.

drawing-gf41eade3f_640Muzeum Karykatury– imienia Eryka Lipińskiego usytuowane jest przy ulicy Koziej 11 w Warszawie. To jedyne takie muzeum w Polsce i jedno z pięćdziesięciu na całym świecie, liczy ponad 25 tysięcy eksponatów. Wśród nich są rysunki, rzeźby oraz plakaty.Ich autorami są między innymi Andrzej Krauze, Szymon Kobyliński, Sławomir Mrożek, Henryk Sawka, William Hogarth, Roland Topor, Andrzej Czeczot oraz Andrzej Mleczko. Zorganizowane do tej pory wystawy ukazywały historię oraz tradycję karykatur od końca XIX wieku do dziś. Muzeum działa od 1978 roku, a jego założycielem był satyryk Eryk Lipiński.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku- usytuowane jest w Kopalni Złota. To miejsce nietypowe, przenoszące nas w czasie do świata PRL-u, w którym królowały tabliczki ze śmieszącymi już dzisiaj hasłami, na przykład „Po skończonej pracy załóż majtki”, „Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem”, „Towar macany należy do Macanta”, „Do pracy nie przystępuj w stanie trzeźwym”, ale także ostrzegawcze i informacyjne, głównie nawiązujące do zasad bezpieczeństwa pracy. Wszystkie metalowe, pamiętające czasy zeszłego ustroju politycznego.

dutch-gc59925db4_640Muzeum Nietypowych Rowerów– w Gołębiu to nie lada gratka dla miłośników jednośladów. Jest to muzeum prywatne, należące do Józefa Konstantego Majewskiego. Jedyne takie w Polsce, jak również w całej Europie. Kolekcja zawiera nie tylko zwykłe rowery, ale skupia się przede wszystkim na tych rzadko spotykanych na co dzień, jak na przyklad riksze, rowery poziome, cyrkowe, bicykle, odwrotne bicykle, rowery kosmiczne, treningowe dla pilotów oraz użytkowe. Oprócz wystawy dwukołowców organizowane są także warsztaty i pokazy kowalstwa.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję