Weekendowy spacer. Łódkami po Pętli Żuławskiej

Wrzesień to pierwsze dni szkoły, powrót do normalnego rytmu pracy. Wielu Travellersów już tylko wspomina swoje urlopy, wojaże, spotkania z dziką naturą. Po takich atrakcjach trudno wrócić do „normalności”. Mamy na to jednak radę. Warto wykorzystać weekendowy spacer na… atrakcje wodne. To już ostatni moment na tego typu rozrywki.
Rejsy łódkami, po Pętli Żuławskiej ,z pewnością wprawią miłośników podróży w dobry nastrój. Piękno przyrody, relaks, możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, świeże powietrze- nie tylko poprawią humor i pozwolą wypocząć, ale także naładują pozytywną energią na kolejne dni w pracy. Pętlę Żuławską można pokonać łódką, jachtem, hausebotem bądź kajakiem. Trasa liczy aż 303 kilometry. Dzieli się na Wielką i Małą Pętlę ŻułAwską oraz Zalew Wiślany. Oprócz sieci szlaków wodnych, które zapewniają bliski kontakt z pomorską florą i fauną, zapewnia także możliwość zwiedzania wielu zabytków architektonicznych, w tym śluz, zabytkowych kościołów i domów oraz gotyckich zamków.
Dzikość natury na Pętli Żuławskiej
Szlak wodny Pętli Żuławskiej prowadzi przez wody Wisły, Wisły Królewieckiej, Nogatu oraz Szkarpawy. Można też zboczyć z głównej trasy i zwiedzać okolice z perspektywy rzek Liwa, Motława, Tuga, Linawa czy Wierzyca. Niebywałym przeżyciem na trasie jest możliwość bezpośredniego kontaktu z licznymi gatunkami ptaków mieszkających w rezerwatach, które znajdują się na różnych odcinkach trasy. Na Mierzei i Wiślanych Żuławach można spotkać między innymi czajki, trzciniaki, bąki, perkozy, żurawie, łabędzie, kormorany, myszołowy, bieliki, rybitwy czy krogulce. W Kątach Rybackich najczęściej prezentują się kormorany i czaple, a w rezerwacie Mewia Łacha w Świbnie, napotkać można rzadkie gatunki, takie jak ostrygojady, cytrynowe pliszki, a także sieweczki mongolskie. Idealnym miejscem do obserwacji życia ptaków jest rezerwat Ptasi Raj w Górkach Wschodnich. Mieszka tu 200 gatunków ptaków, a 45 gniazduje, między innymi sieweczki rzeczna i obrożna, wąsatka i rybitwa białoczelna. Warto tu również zwrócić uwagę na XIX wieczną, kamienną groblę, która oddziela jezioro Ptasi Raj od Wisły Śmiałej.
Architektoniczne Perełki na szlaku Pętli Żuławskiej
Pokonując szlak wodny należy pamiętać o małych utrudnieniach, jakie dają śluzy oraz mosty, zarówno te zwodzone, jak i obrotowe. Wiele z nich ma swoje stałe godziny, w których przepuszcza łódki. Najwięcej śluz, bo aż cztery znajduje się na Nogacie. Cała trasa Pętli Żuławskiej natomiast może pochwalić się bardzo zróżnicowanymi architektonicznymi perełkami. Najpopularniejsze z nich to gotyckie Zamki, w Malborku czy też w Sztumie. Interesujące są również domy podcieniowe w Żuławkach oraz w Trutnowy, które kiedyś charakterystyczne były dla tutejszych wsi. Ich specyfiką były tak zwane wystawki, które opierały się na drewnianych słupach. Istotne jet również to, że szkielet takiego budynku był drewniany, a dachy spadziste. Rzadko spotykaną atrakcją są również wiatraki, jedyny na Pomorzu holenderski w Palczewie oraz skansen koźlak w Drewnicy.