Walentynkowy weekendowy spacer- Polsko-Czeski Szlak Zakochanych

11 luty 2020
couple-in-love-1031744_640

Miłosne legendy, uzdrawiające źródełka, świątynie, w których najczęściej dochodzi do zaślubin, ciekawa historia, romantyczne plenery fotograficzne to niejedyne atrakcje na jakioe się natkniecie, jeśli walentynkowy weekendowy spacer spędzicie na Polsko-Czeskim Szlaku Zakochanych.

O Brennie i legendzie Krzyża Zakochanych pisaliśmy tutaj. Ta nieduża wieś, położona w województwie śląskim,  rozpoczyna Polsko-Czeski Szlak Zakochanych, który kończy się w czeskiej wsi Wędryni. Na trasie znajduje się 16 miejsc, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej,  reprezentujących i promujących piękno oraz kulturę regionu Śląska Cieszyńskiego.

Brenna: Krzyż Zakochanych wiąże się z legendą mezaliansu bogatej dziewczyny i biednego kawalera. Niestety, ta historia nie kończy się dla Zakochanych szczęśliwie. Rodzicom młodej kobiety udało się ją przekonać, że ten młody, aczkolwiek bardzo ubogi człowiek nie jest dla niej najlepszą partią na męża. Kolejną atrakcją we wsi jest Dwór Kossaków wraz z Parkiem, które obecnie są miejscem wielu kulturalnych wydarzeń.

architecture-3354480_640Z Brenny, Szlakiem Zakochanych, udajemy się do Cieszyna, a dokładnie na jego Wzgórze Zamkowe. Miejsce to chętnie jest odwiedzane przez zakochane pary (i nie tylko), ze względu na piękno otaczającej je przyrody, wartość historyczną i… Zamkowy Browar, w którym można napić się, wyjątkowego w smaku, piwa. Idealnym miejscem na romatyczny spacer we dwoje jest tu również Cieszyńska Wenecja, znajdująca się nad kanałem Olzy „Młynówka”. Wyjątkowego charakteru temu miejscu nadają liczne mostki oraz zabytkowe budynki z XVIII i XIX wieku. Po tak wyczerpującym spacerze warto spędzić wieczór przy gorącej herbacie i cieście z malinami w jednym z licznych, tutejszych punktów gastronomicznych.

Tuł w Goleszowie to kolejny przystanek na Polsko-Czeskim Szlaku Zakochanych. Ta niewielka góra, często nazywana przez okolicznych mieszkańców, tylko wzniesieniem, liczy 621m n.p.m. Znajduje się tu wyjątkowo piękne jezioro Ton i rezerwat, który słynie z tego, iż rośnie w nim ponad 20 gatunków storczyków. Miejsce to idealnie nadaje się na romantyczne oświadczyny dla wszystkich młośników natury.

Kolejny przystanek na naszej trasie, to wierzchołek liczący 847 m n.p.m. zwany Koczym Zamkiem, w Trójwsi (Istebna, Jaworzynka, Koniaków). Z miejscem tym wiąże się miłosna legenda góralki Jadwiśki i Grafa Kocsi. Ponoć dawniej, stał tu zamek należącego do ów kawalera, dziś natomiast znajduje się tu tylko kamień z tablicą i krzyżem. Jednak miłosnego uroku temu miejscu nadaje możliwość podziwiania panoramy i piękna przyrody pobliskich okolic. Będąc w Istebnie warto również zobaczyć Kościół Świętego Krzyża. Wybudowany został w drugiej połowie XVIII wieku i przez pierwsze prawie 200 lat swego istnienia stał w Przyszowicach. Budynek jest w całości drewniany, ma spadowy dach, a jego wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym. Kościół obecnie jest parafią, więc nic nie stoi na przeszkodzie zaślubin w tym miejscu.

Romantyczną kolację warto zjeść w jednej z restauracji w Ustroniu, a pęcherze na nogach strudzonych wędrowców, z pewnością uleczy woda ze Źródła Karola, która ponoć ma cudowne właściwości zdrowotne.

Kolejny punkt Zakochanych na tym międzynarodowym Szlaku, znajduje się w Skoczowie. Jest to Kaplica Jana Sarkandra, na Wzgórzu Kaplicówka. Miejsce to przyciąga przede wszystkim pielgrzymów, którzy kojarzą ten teren jako jedno z miejsc, w którym wraz z wiernymi modlił się Papież Polak. Zakochani przybywają tu natomiast, aby podziwiać okolicę ze wzniesienia liczącego około 400 m n.p.m.

Polska również ma swoją Niagarę. Tą Wiślańską, której kaskada wody Wisełki spada aż z ośmiu metrów. Wprawdzie wodospad jest dziełem stworzonym, nie przez naturę, a przez ludzi, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale do dziś swym pięknem potrafi urzec niejednego turystę. W szczególności tego zakochanego. W miejscu tym spotkacie liczne pary, bowiem jest to jedno z tych miejsc, na Polsko-Czeskim Szlaku Zakochanych, które sprzyja romantycznym zwierzeniom i wspólnym, pamiątkowym fotografiom. Mini Niagara Wiślańska, jest również ostatnim, polskim punktem wycieczki. Od tej pory, dalsza trasa biegnie już po czeskiej stronie.

Zaczyna się w Bystrzycy, przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.  Pierwsza drewniana świątynia stanęła w tym miejscu pod koniec XVI wieku.  Obecna, powstała natomiast ponad 300 lat później, a ze starego budynku ostał się tylko tryptyk, który wisi na jednym z ołtarzy bocznych.

Po wizycie w zabytkowym kościele, czas na romantyczny spacer po Parku Adama Sikory, w Czeskim Cieszynie. Na Różowym Moście, jednej z atrakcji tego miejsca, warto zapiąć miłosną kłódkę, której kluczyk wrzucicie do rzeki Olza. Jak szerzą pogłoski, dzięki temu zagwarantujecie sobie stabilność uczucia na wiele, wiele lat.

stream-3761627_640Kolejny punkt na trasie, to Dolina Łomna wraz ze swoją rzeką, w której płynie krystalicznie czysta woda oraz bogatą w piękne widoki trasą rowerową, a także Trasą Dawnych Zawodów.

W Łomnej Górnej warto zatrzymać się w kolejnym Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. I choć jest on dużo młodszy od poprzedniego, to przewodnicy podają, że to jedna z najczęściej wybieranych świątyń, wśród młodych par, do zaślubin. Obok kościoła znajduje się wieczne źródełko.

Magicznym miejscem, nie tylko dla zakochanych, jest kolejna atrakcja naszego szlaku, która znajduje się przy drewnianym Kościele św. Cyryla i Metodego, w Herczawie. To Jaskinia Lurdzka. Płynie w niej cudowna woda, która pomaga uzdrawiać chorych, u jej brzegu natomiast stoi ołtarz poświęcony Madonnie.

Wyjątkowo romantycznym miejscem,zie warto udać się na wspólny spacer, jest Park Sanatorium w Jabłonkowie. Ze względu na występującą tu bujną i bardzo róznorodną roślinność, a także posągi, miejsce to stanowi częsty plener dla sesji fotograficznych, nie tylko dla fotografów amatorów, ale także dla zawodowców. W Jabłonkowie równie często jak robienie sobie wspólnych zdjęć, zawierane są związki małżeńskie. Wydarzenia te odbywają się w kościele, który znajduje się przy dawnym szpitalu, a obecnym Klasztorze Elżbietanek.

mountains-3024171_640Zanim jednak dojdzie do zaślubin, warto pomyśleć o oświadczynach. Na Wielkiej Czantorii, 995 m n.p.m. nie odmówi Wam swej ręki żadna dziewczyna. Tym bardziej jeśli oczarujecie ją najpierw widokami z metalowej wieży widokowej, a następnie to podniosłe wydarzenie uczcicie lampką wina i dobrym jadłem, w jednej z tutejszych karczm.

Wzmocnienie smacznym posiłkiem jest wręcz wskazane przed zdobyciem kolejnego szczytu. Tym razem jest to Wielki Jaworowy, w Trzyńcu. Z jego wierzchołka rozciąga się widok zarówno na słowackie Tatry, jak i polskie Beskidy.

Naszą wędrówkę kończymy w Verdyni, przy Wapiennych Piecach, w których w XIX wieku wypalano wapień, oraz Kościele św. Katarzyny, należącym do dekanatu Frydek.

Na podstawie folderu utworzonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję