Wakacyjne SOS. Wypadek samochodowy

26 lipca 2020
car-accident-2165210_640

Zapewne nie raz i nie dwa byłeś świadkiem wypadku samochodowego. Być może również uczestnikiem. Czy wiesz jednak w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym? Co zrobić w pierwszej kolejności, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcy z wypadku samochodowego, ale i sobie?

extrication-421161_640Jak zobaczysz wypadek, a w pobliżu nie ma karetki, zatrzymaj się i sprawdź czy nie trzeba udzielić poszkodowanym pomocy. Jednak najpierw zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Stań na poboczu, a wysiadając z auta zaciągnij hamulec i sprawdź w lusterku czy nic za Tobą nie jedzie. Najpierw jednak nie zapomnij włączyć świateł awaryjnych. Po opuszczeniu pojazdu musisz ustawić za nim trójkąt ostrzegawczy. W zależności na jakiej drodze się znajdujesz powinien on stanąć: poza terenem zabudowanym 50 metrów za autem, a na autostradzie i drodze ekspresowej 100 metrów za samochodem. Kiedy podejdziesz do pojazdu, który uległ wypadkowi, najpierw oceń sytuację. Zwróć uwagę na to czy pod maską się dymi, czy w samochodzie są przytomni ludzie oraz czy zaciągnięty jest hamulec ręczny, a silnik jest wyłączony. Jeśli spod maski wydobywa się dym, koniecznie ugaś go gaśnicą, którą obowiązkowo powinieneś mieć w swoim aucie. Kolejny krok to telefon pod numer alarmowy 112 lub 999, czyli na pogotowie, aby wezwać karetkę i profesjonalny zespół medyczny.

emergency-780313_640Jeśli pozostawienie rannych w aucie, do czasu przyjazdu karetki, stanowi niebezpieczeństwo dla nich, powinieneś ich z niego wyciągnąć. Ale uwaga (!) musisz uważać, aby nie uszkodzić ich kręgosłupa, nie wiesz bowiem czy nie doszło do jego urazów. Powinieneś zatem zastosować tak zwany ratowniczy chwyt Rauteka. Za plecami poszkodowanego przesuń swoją rękę do prawej pachy poszkodowanego i wsuń ją pod nią. Następnie dłonią złap za żuchwę, a część głowę rannego oprzyj na swoim ramieniu. Analogicznie lewą rękę włóż pod jego lewą pachę, ale dłonią chwyć jego ramię. W ten sposób wysuń ofiarę wypadku z samochodu. Jeśli okaże się, że nie oddycha to zanim wyciągniesz ją z auta, udrożnij jej drogi oddechowe, a w bezpiecznym miejscu połóż ją na płaskiej powierzchni na plecach i przystąp do resuscytacji, według algorytmu 30 uciśnięć i dwa wdechy, zaczynając od masażu serca. Możesz go zakończyć w przypadku przyjazdu karetki, odzyskania przez poszkodowanego funkcji życiowych lub gdy opadniesz z sił.

Pamiętaj, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym jest obowiązkiem każdego z nas. Jesteśmy z niego zwolnieni tylko w przypadku gdy udzielenie pomocy stanowi zagrożenie naszego życia lub zdrowia. Jednak w takim przypadku musimy zawiadomić służby ratunkowe. Nie udzielenie pomocy reguluje prawo. Art. 162 § 1 k.k brzmi „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję