Wakacyjne SOS. Urazy

21 lipca 2020
nurse-815050_640

Urazy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt urlopowiczów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Podczas aktywnych urlopów letnich nie trudno bowiem o skręcenia, złamania czy stłuczenia. Może do nich dojść podczas uprawiania sportu, a nawet zwykłego spaceru. Wystarczy źle odbita piłka siatkowa lub niefortunne poślizgnięcie się na mokrej trawie. Pierwsze objawy to zazwyczaj silny ból i obrzęk. Warto więc wiedzieć jak rozpoznać dany uraz i go fachowo opatrzyć.

Zwichnięcia

Podczas zwichnięć może dojść między innymi do zerwania więzadeł, uszkodzenia łąkotki, rzepki, torebki stawowej, a czasem nawet nerwów. Pierwszym objawem urazu jest bardzo mocny, nagły ból i szybkie narastanie opuchlizny wokół stawu. Można również zauważyć nienaturalne ułożenie kończyny oraz podskórny wylew krwi. Występuje także problem z poruszaniem zwichniętą nogą lub ręką. Przy tego typu urazie należy dość szybko udzielić pierwszej pomocy, aby nie narastał obrzęk i nie doszło do nasilenia dolegliwości bólowych. Dlatego przede wszystkim trzeba unieruchomić kończynę, na początku za pomocą bandaża elastycznego lub opaski uciskowej, a następnie stabilzatora. Aby zmniejszyć obrzęk należy przykładać woreczek z lodem. Jeśli uraz jest rozległy i doszło do uszkodzenia wielu struktur stawu, lekarz może w dalszej kolejności zalecić rehabilitację.

Skręcenia stawów

Najczęściej dochodzi do skręcenia stawów kończyn dolnych, ale nie tylko. Objawem tego typu urazu jest silny ból oraz pojawiający się dość szybko obrzęk. Skóra wokół stawu robi się sina. Do urazu może dojść zarówno podczas jogingu, gry w siatkówkę plażową lub spaceru. Pierwszą czynnością podczas udzielania pomocy przedmedycznej jest nie dopuszczenie do nasilania się obrzęku. W tym celu powinno się przyłożyć do stawu lód owinięty w ręcznik. Następnie należy zmniejszyć jego ruchomość za pomocą opaski uciskowej. Przez kolejne dni trzeba oszczędzać kończynę.

Złamania

crutches-5381823_640 (1)Złamanie to przerwanie struktury kostnej. Może wystąpić bez uszkodzenia tkanek skóry, jak i z ich uszkodzeniem. Objawami złamania są silny ból, obrzęk, podskórny wylew krwi zwany siniakiem, problemy z ruchomością kończyny, trzeszczenie kości podczas poruszania nią, jej zniekształcenie nienaturalne ułożenie. Pierwsza pomoc w przypadku złamania kości polega przede wszystkim na wezwaniu karetki i unieruchomieniu kończyny wraz z dwoma otaczającymi stawami. Nie wolno próbować samemu nastawiać kości, ani przywracać naturalnego ułożenia kończyny. Jeśli doszło do złamania otwartego czyli z przerwaniem tkanek skóry, zabronione jest „wkładanie” do nich kości z powrotem. Powinno się natomiast założyć dodatkowo opatrunek na ranę. W przypadku podejrzenia złamania kości miednicy lub kręgosłupa  nalezy chorego pozostawić w zastanej pozycji. Absolutnie nie wolno go przenosić w inne miejsce, grozi to bowiem dalszymi uszkodzeniami.

Wybicie palca

Wybicie palca to jeden z najczęściej spotykanych urazów podczas wakacyjnych urlopów. Zazwyczaj dochodzi do niego podczas gry w siatkówkę, piłkę ręczną lub nożną, ale także na przykład podczas uprawiania joggingu. Objawy to silny ból, pojawienie się obrzęku i zasinienia, a także problem z ruchomością stawu. Wiele osób samemu próbuje nastawiać wybite palce, ale my radzimy Wam udać się z tym do lekarza, inaczej może skończyć się to poważnymi powikłaniami i długotrwałą rehabilitacją. Pierwsza pomoc w tym przypadku polega na zmniejszaniu obrzęku i nie dopuszczenie do zbyt rozległego wylewu krwi pod skórą, poprzez schładzanie palca i jego stawów. Kolejny krok to jego unieruchomienie.

Stłuczenia

Podczas stłuczeń dochodzi do wewnętrznego uszkodzenia i zmiażdżenia tkanek i nerwów. Objawami urazu są siniaki, obrzęk i silny ból. Pierwsza pomoc polega na ich zmniejszaniu poprzez okłady chłodzącez lodu, stosowanie okładów z altacetu i zażycie ewentualnych środków przeciwbólowych.

Rozbita głowa

sport-1679010_640Urazy głowy są jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Może przy nich dojść do utraty przytomności. Trzeba zatem bardzo uważnie obserwować chorego do czasu przyjazdu karetki.  Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy występuje przyśpieszony oddech, ból się nasila, występują zaburzenia świadomości i widzenia, chory odczuwa mdłości i wymiotuje oraz czy z uszu lub nosa doszło do utraty krwi. Bardzo groźnymi powikłaniami urazu głowy są wstrząs mózgu i wylew krwi do niego. Udzielając pierwszej pomocy oprócz wnikliwej obserwacji chorego należy położyć go i przyłożyć do głowy lód owinięty w ręcznik. W przypadku gdy z głowy sączy się krew trzeba założyć opatrunek.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję