Wakacyjne SOS. Udar słoneczny

17 lipca 2020
girl-440026_640

Wakacyjne SOS, to nowy cykl, w którym przedstawimy Wam zasady pierwszej pomocy, w najczęściej spotykanych sytuacjach, występujących podczas urlopu. Czytajcie i  zapamiętujcie. Być może uratujecie komuś życie lub zdrowie. Na początek udar słoneczny.

Przyczyny udaru słonecznego

Przyczyną udaru słonecznego jest przegrzanie ciała, podczas nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Dodatkowym czynnikiem predysponującym do tego schorzenia jest odwodnienie spowodowane zbyt małą ilością przyjmowanych płynów oraz utrata wapnia, magnezu, potasu i sodu. Udar słoneczny występuje w słoneczne i bardzo ciepłe dni. Szczególnie narażone są osoby, które planują urlop w tak zwanych ciepłych krajach, małe dzieci i seniorzy.

Objawy udaru słonecznego

Objawy wskazujące na wystąpienie udaru słonecznego u osób, które przebywały w ostrym słońcu, to:

 • Mdłości
 • Wymioty
 • Osłabienie
 • Gorączka przekraczająca 40 stopni Celsjusza
 • Zimne poty
 • Poparzenia skóry spowodowane słońcem
 • Tachykardia
 • Bóle i kurcze mięśni, a także sztywnienie karku
 • Zaburzenia widzenia, dreszcze a nawet drgawki i zaburzenia śwadomości

 Jak zapobiegać udarom słonecznym?

vacation-2218989_640Lekarze alarmują „lepiej zapobiegać, jak leczyć choroby”. Odnosi się to także do udaru słonecznego. O to w jaki sposób nie dopuścić do jego wystąpienia:

 • Unikanie ekspozycji ciała na ostre słońce
 • Eliminacja alkoholu z jadłospisu
 • Eliminacja kąpieli słonecznych i wodnych w godzinach 11-15, oraz gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza
 • Ochrona głowy przed słońcem za pomocą chustki, kapelusza, czapki bejsbolówki
 • Stosowanie kremów z wysokimi filtrami ochronnymi
 • Ubieranie przewiewnych ciuchów, z długim rękawem i nogawką
 • Wyeliminowanie ubrań z uszytych z materiałów sztucznych z domieszką poliamidu lub lycry
 • Odpowiednie nawadnianie organizmu poprzez wypijanie 2-3 litrów wodyna dobę
 • Uzupełnianie elektrolitów

Jak pomóc osobie z udarem słonecznym?

heat-1494868_640Jeśli mimo wszystko dojdzie do udaru słonecznego, należy wdrożyć nastepujące postępowanie u chorego:

 • Pierwszym krokiem jest telefon na pogotowie i prośba o jak najszybsze przyjechanie karetki. Należy pamiętać, aby podać dyspozytorowi wszystkie występujące u chorego objawy, dokładną lokalizacje miejsca, w którym się znajduje oraz dane osobowe dzwoniącego
 • Chorego nie wolno zostawiać samego podczas oczekiwania na karetkę
 • W miarę możliwości osobę z udarem należy przenieść w zacienione miejsce, bądź samemu ten cień wytworzyć, chociażby za pomocą parawanu lub parasola plażowego
 • Schładzanie ciała osoby z udarem poprzez zdjęcie z niej możliwie jak najwięcej odzieży, zastosowanie zimnych okładów na kark i wątrobę, a jeśli w dyspozycji jest koc termiczny (Folia NCR), to można chorego zawinąć w niego. W przypadku przegrzania zawsze złotą stroną do wewnątrz a srebrną na zewnątrz
 • Osobę przytomną należy ułożyć w pozycji półleżącej, a z utratą przytomności w pozycji bocznej, bezpiecznej
 • Osobie przytomnej można podać do picia wodę, ale należy dopilnować, aby spożywała ją małymi łykami
 • Choremu nie wolno podawać żadnych leków, nawet jeśli jest przytomny

Kontrola temperatury ciała co kilka minut, jeśli w dyspozycji jest termometr

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję