Wakacyjne SOS. Podtopienia

23 lipiec 2020
water-4490018_640

Jesteś nad morzem, jeziorem, rzeką i widzisz tonącego? Zastanawiasz się jak mu pomóc? Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy umiesz pływać. Jeśli nie, natychmiast wezwij pomoc, poproś o nią choćby przypadkowego spacerowicza lub zaalarmuj ratownika wodnego. W kolejnym odcinku wakacyjnego SOS- pierwsza pomoc w przypadku podtopienia.

Nigdy nie rzucaj się na ratunek do wody, jeśli nie potrafisz pływać. Możesz tylko zaszkodzić sobie, a na pewno nie pomożesz tonącemu. Dlatego w pierwszej kolejności, w takim przypadku, zawołaj kogoś na ratunek. Możesz też w między czasie rzucić tonącemu koło ratunkowe, boję czy „makarony” do pływania, które masz pod ręką.

Przyczyny i objawy podtopienia

lifeguard-1129235_640Najczęstszymi przyczynami utonięć jest niedostateczna umiejętność pływania, opadnięcie z sił, nagłe ataki lub zawały serca, utrata przytomności, działanie środków odurzających i napojów alkoholowych.

Objawy podtopień to:

  • Utrata przytomności
  • Kaszel
  • Duszności
  • Brak oddechu
  • Brak akcji serca
  • Uczucie senności
  • Nieumiejętność zebrania myśli
  • Zaburzenia mowy

Pierwsza pomoc w przypadku podtopienia

lifeguard-on-duty-3590483_640Potrafisz pływać i rzuciłeś się w toń, w celu pomocy? Przede wszystkim nie podpływaj do tonącego od jego twarzy. Ustaw się za jego plecami i wtedy go chwyć. Inaczej, w panice, osoba tonąca może pociągnąć Was, razem, na dno. Dobiłeś z tonącym do brzegu i zastanawiasz się co dalej? Nigdy nie proś poszkodowanego, aby wstał i wyszedł z wody o własnych nogach. Zmobilizuj w sobie jeszcze trochę sił i wyciągnij go na ląd w pozycji poziomej. Następnie oceń jego stan, to znaczy w pierwszej kolejności czy jest przytomny i świadomy, a także czy samodzielnie oddycha. Kolejny krok to wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej (bez względu na przytomność i stan tonącego). Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i podaj dyspozytorowi najważniejsze informacje: gdzie i kiedy doszło do podtopienia, kim jest tonący- mężczyzna/ kobieta, mniej więcej wiek, czy jest przytomny i świadomy, jakie objawy u niego występują oraz kim jest zgłaszający czyli Ty. Jeśli tonący jest przytomny zastosuj pozycję boczną bezpieczną. Jeśli posiadasz koc ratunkowy owiń nią poszkodowanego złotą stroną na zewnątrz. Cały czas czuwaj przy tej osobie i monitoruj jej stan, aż do przyjazdu ratowników medycznych. W przypadku, gdy doszło do zatrzymania akcji serca i utraty oddechu, spróbuj je przywrócić poprzez zastosowanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej. W tym celu najpierw udrożnij drogi oddechowe, a następnie przejdź do masażu serca. Algorytm resuscytacji polega na wykonaniu 30 uciśnięć i dwóch wdechów, i tak naprzemiennie. Pamiętaj, aby zacząć od uciśnięć klatki piersiowej.  Czynności możesz przerwać, gdy opadniesz z sił, po przyjeździe karetki lub po przywróceniu oddechu i akcji serca.

Wtórne utonięcie

O wtórnym utonięciu mówi się przede wszystkim w odniesieniu do dzieci, ale wystąpić może także u dorosłych. Dlatego tonący powinien być obserwowany do ukończenia trzech dób po wypadku w wodzie. W tym czasie bowiem istnieje zagrożenie wtórnego utonięcia. Jego przyczyną jest powstały, po wypadku w wodzie, obrzęk płuc. Możesz jednak mu zapobiec wołając karetkę, gdy w ciągu 72 godzin od podtopienia zauważysz duszności i/lub problemy ze złapaniem oddechu, kaszel, bóle w piersiach, nadmierną senność i nagłe zmęczenie, dziwne i niecodzienne zachowanie topielca, brak apetytu, problemy w zebraniu myśli i ich wyartykułowaniu, problemy z mową. Pamiętaj! Brak reakcji, w przypadku zauważenia objawów wtórnego utonięcia, prowadzi do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji do śmierci.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję