Wakacje śladami Harry’ego Pottera

16 lipiec 2022
travel-g42563787e_640

Harry Potter to jeden z ulubionych bohaterów powieści J.K. Rowling kierowanej do dzieci i młodzieży. Czarodziej z piorunem na czole porwał jednak serca również ich opiekunów. Dlatego zachęcamy Was na rodzinne wakacje śladami Harry’ego Pottera. Miejsca przedstawione w powieści i jej ekranizacji są prawdziwe! O to nasza jedenastka z cyklu „must see”.

Ulica Pokątna

london-g6d6bb2236_640Jedną z najważniejszych ulic w powieści Harry’ego Pottera była Pokątna. Pamiętacie? Usytuowana była za Pubem Dziurawy Kocioł. Zarówno Harry Potter, jak i reszta uczniów i nauczycieli Hogwartu zaopatrywała się w tutejszych sklepach w magiczne akcesoria, książki i ubrania. Harry i jego przyjaciele, aby dostać się na Pokątną musieli się teleportować za pomocą różdżki i magicznego proszku. Wy możecie udać się pieszo na Leadenhall Market w poszukiwaniu magicznych śladów. To właśnie ten rynek stał się sławną, czarodziejską ulicą. Znajduje się on w samym centrum Londynu. Oprócz zakupów w luksusowych sklepach możecie tu dobrze zjeść. Leadenhall Market to magiczny świat kulinariów z całego świata. Nigdzie w Londynie Wasze podniebienia nie zaznają tylu smaków różnorodnych wiktuałów.

Ulica Śmiertelnego Nokturnu

Usytuowana była w powieści równolegle do ulicy Pokątnej. Tu również można było zrobić zakupy, ale…dotyczące czarnej magii. W tym miejscu jej tajniki poznawał słynny Lord Voldemort, a ojciec Dracona Malfoya dokonywał transakcji handlowych. W realnym świecie ulica Śmiertelnego Nokturnu to Goodwin’s Court. Cechą charakterystyczną tego miejsca są okienne lampy gazowe oraz ozdobne kołatki na drzwiach. Tutejszy ciąg sklepów powstał pod koniec XVII wieku. W łatwy i szybki sposób dotrzecie tam od stacji metra Charing Cross.

Peron 9 i 3/4

london-g6d6bb2236_640Słynny peron 9 i 3/4, z którego odjeżdżał pociąg z uczniami Hogwartu, to Stacja King’s Cross. Co ciekawe, we wszystkich częściach jasno było podkreślone, że zwykły człowiek, nie mógł się dostać na magiczny peron. Mugole mieli na niego wstęp wzbroniony. Wyjątkiem była Hermiona, która w połowie była czarodziejką, a połowie mugolem, oraz mugole, którzy byli rodzicami czarodzieja. Gmach dworca King’s Cross został wybudowany na początku drugiej połowy XIX wieku. W sumie znajduje się tam 11 peronów, a książkowy peron 9 i 3/4 miał się znajdować pomiędzy tym z numerem 9, a tym z numerem 10. W praktyce jednak sceny ekranizacji powieści nie zostały nagrane na żadnym z nich, tylko na numerach 4 i 5.

Leicester Square

Wybierając się na 5-6 Leicester Square przeżyjecie niesamowitą podróż do krainy Harry’ego Pottera. Powstał tam bowiem interaktywny szlak tejże powieści. Najważniejszą atrakcją jest oczywiście pomnik głównego bohatera, który lecąc na swojej miotle gra w słynną grę młodych czarodziejów – Quidditcha. Ponadto na Leicester Square znajduje się sklep, w którym stworzono wszelkie filmowe dekoracje i akcesoria z papieru i tektury. Kilka metrów od statuy Harry’ego znajduje się miejsce premierowej projekcji ekranizacji pierwszej książki o Potterze. Na Leicester Square oprócz Harry’ego Pottera spotkacie między innymi również Misia Paddingtona, Batmana i Jasia Fasolę.

Warner Bross i Muzeum Harrego Pottera

Muzeum Harry’ego Pottera powstało w Warner Bross w 2012 roku. To pamiątka po filmowych scenach, które tu kręcono. Co więcej, można tu obejrzeć fragmenty, które zostały nakręcone, ale nie wmontowane do ostatecznych wersji filmów. Jedną z atrakcji jest schowek pod schodami, w którym wujostwo czarodzieja zamykało go na klucz „w towarzystwie” m.in. szczotek, kolejne to gabinet Dumbledora, szklarnia Profesora Sprouta, w której rośnie wiele magicznych roślin, w tym mandragora, czy wystawa fotograficzna. Ponadto znajdują się tu również autentyczne rekwizyty filmowe i oryginalne kostiumy. Jeśli na wycieczkę śladami Harry’ego Pottera wybierzecie się zimą, to dodatkowo będziecie mogli obejrzeć Hogwart w śnieżnej scenerii. Uwierzcie, warto, jest magiczna.

Łazienka jęczącej Marty

gloucester-g724c01f63_640Nad Wielką Salą w Hogwarcie znajdowała się zakazana łazienka. Żaden uczeń nie mógł do niej chodzić. Powodem było znajdujące się tam tajemne przejście do Komnaty Tajemnic, w której rezydował bazyliszek. Oczywiście, Harry’emu i jego przyjaciołom udało się ją odnaleźć i do niej zakraść. Mieszkała tam jęcząca Marta, która powtarzała, że pomimo, iż jest martwa również ma uczucia i nie chce, aby szeptano za jej plecami. Smętna łazienka z żałosną Martą ekranizowana była w Katedrze w Gloucester. Należy ona do kościoła anglikańskiego. Jej budowa trwała ponad 100 lat! Głównym elementem, na który warto zwrócić tu uwagę jest trójnawowa konstrukcja oraz kaplice. Co ciekawe, oprócz scen z łazienką jęczącej Marty, nagrano tu również te, w których Harry wraz z przyjaciółmi korzystają ze szkolnych korytarzy. Ponadto we wnętrzach katedry filmowano także Sherlocka Holmesa.

Hogwart Express

train-ga61a82eae_640Hogwart Express, czyli filmową lokomotywę GWR 4900 klasa 5972 Olton Hal, można obejrzeć w Warner Studio. Jeśli jednak macie ochotę wyruszyć śladami Harry’ego Pottera, to koniecznie musicie wsiąść do pociągu Jacobnite. Słynny pociąg czarodziejów wiózł ich prosto z peronu 9 i 3/4 do magicznego zamku, którym rządził Dumbledor. Jacobnite Train kursuje w Szkocji na pełnej trasie liczącej 82 mile. Być może nie jest zbyt długa, w porównaniu z trasami polskich expresów, ale z pewnością bardzo malownicza. Oczywiście najważniejszym jej akcentem jest widokowy wiadukt Glenfinnam, który również pojawił się w filmie.

Elephant House w Edynburgu

Wprawdzie kawiarnia i restauracja w jednym nie pojawiła się w żadnej z filmowych części, ale jest równie ważna dla wszystkich fanów młodego czarodzieja i jego przyjaciół, jak inne omawiane przez nas miejsca. To właśnie w niej, na zapleczu, z którego rozciągał się widok na edynburdzki zamek, powstała pierwsza część powieści. Była to bowiem jedna z ulubionych kawiarni autorki J.K. Rowling. Jak przyznała, tu napisała sporą część przygód Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Kawiarnię otwarto w 1995 roku. J.K. Rowling nie była jedyną pisarką, która stworzyła tu swoje dzieło, pisali tu również Ian Rankin oraz Alexander McCall-Smith. Kawiarnia została uznana za najlepszą w rankingu czasopisma The List.

Hogwart

castle-g5c93e61ea_640Nie można zwiedzać Anglii śladami Harry’ego Pottera, jeśli nie zwiedzi się Hogwartu, słynnej Szkoły Magii i Czarodziejstwa, którą władał Dumbledore. I choć autorka opisując ją, inspirowała się zamkiem w Edynburgu, to filmowe sceny dziedzińca Hogwartu oraz te z nauki latania na miotłach, kręcono w Zamku Alnwick, położonym w hrabstwie Northumberland. Zamek został wybudowany pod koniec XI wieku. Z początkiem XIV wieku wszedł w posiadanie książąt Percy. Dziś, od 1995 roku, należy do księcia Ralpha Percy’ego, jego żony oraz czwórki dzieci, wcześniej natomiast był w posiadaniu zmarłego już brata księcia. Zamek stanowił scenografię między innymi również w filmie Elisabeth and Robin Hood: Princes of Thieves.

Biblioteka Hogwartu

Biblioteka Hogwartu to miejsce, które z pewnością będzie chciał zwiedzić każdy miłośnik książek. Wysokie do sufitu, liczne regały z poustawianymi gęsto woluminami, w sumie kilkudziesięcioma ich tysiącami. W czarodziejskiej bibliotece nie mogło zabraknąć też czytelni. Oba miejsca znajdowały się na pierwszym piętrze Szkoły Magii i Czarodziejstwa. W realnym świecie magiczna biblioteka to Duke Humphrey’s Library. Powstała w drugiej połowie XV wieku, większość jej książek stanowiła darowizna zbioru należącego do pierwszego księcia Gloucester, Humpreya z Lancaster. Biblioteka ma kształt litery H i podzielona jest na 3 sekcje. Współcześnie znajduje się w niej czytelnia. Biblioteka posiada cenne kolekcje piśmiennicze i nie tylko.

Wielka Sala

harry-potter-ge33ce3e2c_640Wielka Sala to miejsce, w którym odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia w Szkole Magii i Czarodziejów. Między innymi wybór dormitoriów, czyli ceremonia przydziału. Uczniowie każdego z nich na Wielkiej Sali siedzieli przy oddzielnych stołach. Piąty należał do grona pedagogicznego. Sceny tego książkowego miejsca nakręcono w jadalni Christ Church College w Oksfordzie. Budynek ten mieści ponad sześciuset studentów różnych kierunków i stopni (licencjat i magister). Znajduje się tu istotna dla sztuki kolekcja malarstwa i rysunku znanych i poważanych artystów. Funkcjonuje tu również znany w całej Anglii Chór Katedralny Kościoła Chrystusowego.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję