Wakacje śladami Harry’ego Pottera

Harry Potter to jeden z ulubionych bohaterów powieści J.K. Rowling kierowanej do dzieci i młodzieży. Czarodziej z piorunem na czole porwał jednak serca również ich opiekunów. Dlatego zachęcamy Was na rodzinne wakacje śladami Harry’ego Pottera. Miejsca przedstawione w powieści i jej ekranizacji są prawdziwe! O to nasza jedenastka z cyklu „must see”.
Ulica Pokątna
Jedną z najważniejszych ulic w powieści Harry’ego Pottera była Pokątna. Pamiętacie? Usytuowana była za Pubem Dziurawy Kocioł. Zarówno Harry Potter, jak i reszta uczniów i nauczycieli Hogwartu zaopatrywała się w tutejszych sklepach w magiczne akcesoria, książki i ubrania. Harry i jego przyjaciele, aby dostać się na Pokątną musieli się teleportować za pomocą różdżki i magicznego proszku. Wy możecie udać się pieszo na Leadenhall Market w poszukiwaniu magicznych śladów. To właśnie ten rynek stał się sławną, czarodziejską ulicą. Znajduje się on w samym centrum Londynu. Oprócz zakupów w luksusowych sklepach możecie tu dobrze zjeść. Leadenhall Market to magiczny świat kulinariów z całego świata. Nigdzie w Londynie Wasze podniebienia nie zaznają tylu smaków różnorodnych wiktuałów.
Ulica Śmiertelnego Nokturnu
Usytuowana była w powieści równolegle do ulicy Pokątnej. Tu również można było zrobić zakupy, ale…dotyczące czarnej magii. W tym miejscu jej tajniki poznawał słynny Lord Voldemort, a ojciec Dracona Malfoya dokonywał transakcji handlowych. W realnym świecie ulica Śmiertelnego Nokturnu to Goodwin’s Court. Cechą charakterystyczną tego miejsca są okienne lampy gazowe oraz ozdobne kołatki na drzwiach. Tutejszy ciąg sklepów powstał pod koniec XVII wieku. W łatwy i szybki sposób dotrzecie tam od stacji metra Charing Cross.
Peron 9 i 3/4
Słynny peron 9 i 3/4, z którego odjeżdżał pociąg z uczniami Hogwartu, to Stacja King’s Cross. Co ciekawe, we wszystkich częściach jasno było podkreślone, że zwykły człowiek, nie mógł się dostać na magiczny peron. Mugole mieli na niego wstęp wzbroniony. Wyjątkiem była Hermiona, która w połowie była czarodziejką, a połowie mugolem, oraz mugole, którzy byli rodzicami czarodzieja. Gmach dworca King’s Cross został wybudowany na początku drugiej połowy XIX wieku. W sumie znajduje się tam 11 peronów, a książkowy peron 9 i 3/4 miał się znajdować pomiędzy tym z numerem 9, a tym z numerem 10. W praktyce jednak sceny ekranizacji powieści nie zostały nagrane na żadnym z nich, tylko na numerach 4 i 5.
Leicester Square
Wybierając się na 5-6 Leicester Square przeżyjecie niesamowitą podróż do krainy Harry’ego Pottera. Powstał tam bowiem interaktywny szlak tejże powieści. Najważniejszą atrakcją jest oczywiście pomnik głównego bohatera, który lecąc na swojej miotle gra w słynną grę młodych czarodziejów – Quidditcha. Ponadto na Leicester Square znajduje się sklep, w którym stworzono wszelkie filmowe dekoracje i akcesoria z papieru i tektury. Kilka metrów od statuy Harry’ego znajduje się miejsce premierowej projekcji ekranizacji pierwszej książki o Potterze. Na Leicester Square oprócz Harry’ego Pottera spotkacie między innymi również Misia Paddingtona, Batmana i Jasia Fasolę.
Warner Bross i Muzeum Harrego Pottera
Muzeum Harry’ego Pottera powstało w Warner Bross w 2012 roku. To pamiątka po filmowych scenach, które tu kręcono. Co więcej, można tu obejrzeć fragmenty, które zostały nakręcone, ale nie wmontowane do ostatecznych wersji filmów. Jedną z atrakcji jest schowek pod schodami, w którym wujostwo czarodzieja zamykało go na klucz „w towarzystwie” m.in. szczotek, kolejne to gabinet Dumbledora, szklarnia Profesora Sprouta, w której rośnie wiele magicznych roślin, w tym mandragora, czy wystawa fotograficzna. Ponadto znajdują się tu również autentyczne rekwizyty filmowe i oryginalne kostiumy. Jeśli na wycieczkę śladami Harry’ego Pottera wybierzecie się zimą, to dodatkowo będziecie mogli obejrzeć Hogwart w śnieżnej scenerii. Uwierzcie, warto, jest magiczna.
Łazienka jęczącej Marty
Nad Wielką Salą w Hogwarcie znajdowała się zakazana łazienka. Żaden uczeń nie mógł do niej chodzić. Powodem było znajdujące się tam tajemne przejście do Komnaty Tajemnic, w której rezydował bazyliszek. Oczywiście, Harry’emu i jego przyjaciołom udało się ją odnaleźć i do niej zakraść. Mieszkała tam jęcząca Marta, która powtarzała, że pomimo, iż jest martwa również ma uczucia i nie chce, aby szeptano za jej plecami. Smętna łazienka z żałosną Martą ekranizowana była w Katedrze w Gloucester. Należy ona do kościoła anglikańskiego. Jej budowa trwała ponad 100 lat! Głównym elementem, na który warto zwrócić tu uwagę jest trójnawowa konstrukcja oraz kaplice. Co ciekawe, oprócz scen z łazienką jęczącej Marty, nagrano tu również te, w których Harry wraz z przyjaciółmi korzystają ze szkolnych korytarzy. Ponadto we wnętrzach katedry filmowano także Sherlocka Holmesa.
Hogwart Express
Hogwart Express, czyli filmową lokomotywę GWR 4900 klasa 5972 Olton Hal, można obejrzeć w Warner Studio. Jeśli jednak macie ochotę wyruszyć śladami Harry’ego Pottera, to koniecznie musicie wsiąść do pociągu Jacobnite. Słynny pociąg czarodziejów wiózł ich prosto z peronu 9 i 3/4 do magicznego zamku, którym rządził Dumbledor. Jacobnite Train kursuje w Szkocji na pełnej trasie liczącej 82 mile. Być może nie jest zbyt długa, w porównaniu z trasami polskich expresów, ale z pewnością bardzo malownicza. Oczywiście najważniejszym jej akcentem jest widokowy wiadukt Glenfinnam, który również pojawił się w filmie.
Elephant House w Edynburgu
Wprawdzie kawiarnia i restauracja w jednym nie pojawiła się w żadnej z filmowych części, ale jest równie ważna dla wszystkich fanów młodego czarodzieja i jego przyjaciół, jak inne omawiane przez nas miejsca. To właśnie w niej, na zapleczu, z którego rozciągał się widok na edynburdzki zamek, powstała pierwsza część powieści. Była to bowiem jedna z ulubionych kawiarni autorki J.K. Rowling. Jak przyznała, tu napisała sporą część przygód Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Kawiarnię otwarto w 1995 roku. J.K. Rowling nie była jedyną pisarką, która stworzyła tu swoje dzieło, pisali tu również Ian Rankin oraz Alexander McCall-Smith. Kawiarnia została uznana za najlepszą w rankingu czasopisma The List.
Hogwart
Nie można zwiedzać Anglii śladami Harry’ego Pottera, jeśli nie zwiedzi się Hogwartu, słynnej Szkoły Magii i Czarodziejstwa, którą władał Dumbledore. I choć autorka opisując ją, inspirowała się zamkiem w Edynburgu, to filmowe sceny dziedzińca Hogwartu oraz te z nauki latania na miotłach, kręcono w Zamku Alnwick, położonym w hrabstwie Northumberland. Zamek został wybudowany pod koniec XI wieku. Z początkiem XIV wieku wszedł w posiadanie książąt Percy. Dziś, od 1995 roku, należy do księcia Ralpha Percy’ego, jego żony oraz czwórki dzieci, wcześniej natomiast był w posiadaniu zmarłego już brata księcia. Zamek stanowił scenografię między innymi również w filmie Elisabeth and Robin Hood: Princes of Thieves.
Biblioteka Hogwartu
Biblioteka Hogwartu to miejsce, które z pewnością będzie chciał zwiedzić każdy miłośnik książek. Wysokie do sufitu, liczne regały z poustawianymi gęsto woluminami, w sumie kilkudziesięcioma ich tysiącami. W czarodziejskiej bibliotece nie mogło zabraknąć też czytelni. Oba miejsca znajdowały się na pierwszym piętrze Szkoły Magii i Czarodziejstwa. W realnym świecie magiczna biblioteka to Duke Humphrey’s Library. Powstała w drugiej połowie XV wieku, większość jej książek stanowiła darowizna zbioru należącego do pierwszego księcia Gloucester, Humpreya z Lancaster. Biblioteka ma kształt litery H i podzielona jest na 3 sekcje. Współcześnie znajduje się w niej czytelnia. Biblioteka posiada cenne kolekcje piśmiennicze i nie tylko.
Wielka Sala
Wielka Sala to miejsce, w którym odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia w Szkole Magii i Czarodziejów. Między innymi wybór dormitoriów, czyli ceremonia przydziału. Uczniowie każdego z nich na Wielkiej Sali siedzieli przy oddzielnych stołach. Piąty należał do grona pedagogicznego. Sceny tego książkowego miejsca nakręcono w jadalni Christ Church College w Oksfordzie. Budynek ten mieści ponad sześciuset studentów różnych kierunków i stopni (licencjat i magister). Znajduje się tu istotna dla sztuki kolekcja malarstwa i rysunku znanych i poważanych artystów. Funkcjonuje tu również znany w całej Anglii Chór Katedralny Kościoła Chrystusowego.