Uważaj na ostre słońce

27 czerwca 2020
girl-5326671_640

Lato to jedna z ulubionych pór roku wielu Travellersów, a najczęstszymi ich kierunkami podczas urlopu stały się morze, góry i mazury. Jeśli jesteś jednym z miłośników podróży to bez względu na to, gdzie pojedziesz na wakacje, pamiętaj, aby uważać na ostre słońce. Mocna opalenizna stała się już niemodna. Najważniejsze jest zdrowie.

Zgubne promienie słoneczne

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie na słońcu pomaga poprawić zdrowie i nastrój. Dzięki niemu w organizmie wydzielane są endorfiny i serotonina, ponadto witamina D oraz tlenek azotu, który ma wpływ na otyłość i działanie naszego serca. Dodatkowo, spacery w słoneczne dni pomagają w leczeniu depresji, łagodzą napięcia i wzmagają apetyt na sex. Tak więc, wielu lekarzy i psychologów zaleca przebywanie na słońcu.

beach-5340108_640Niestety, ostre słońce może bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc. Dlatego warto się przed nim chronić i go unikać? Zawiera ono szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które może spowodować wiele chorób. Przede wszystkim bardzo wysusza skórę i nerzadko prowadzi do poważnych oparzeń, ponadto przyśpiesza jej starzenie się. Niekorzystnie wpływa także na włosy, wysuszając je i sprawiając, że stają się łamliwe, a także matowe. Może spowodować również uszkodzenie wzroku. Warto pamiętać, że długotrwałe opalanie się w godzinach południowych, czyli najsilniejszego promieniowania UV, bardzo często prowadzi do zasłabnięć oraz udaru słonecznego. Ponadto w bardzo słoneczne dni wzrasta temperatura powietrza, która często jest przyczyną zawałów u osób zmagających się z chorobami układu naczyniowo-krwionośnego.

Promienie UV, które transmituje słońce, powodują także liczne przebarwienia na skórze. W okresie letnim pojawią się często tak zwane „myszki” i „pieprzyki”. Niestety, nierzadko zdarza się, że przekształcają się one w I stadium czerniaka.  Na początku choroby można ją wyleczyć, ale w zaawansowanym stadium, nowotwór ten prowadzi do śmierci. Problemem jest to, że większość ludzi nie zwraca uwagi na nowe znamiona. Przyjmuje je jako coś normalnego i naturalnego, bagatelizując wizytę i dermatologa.

Jak się chronić przed słońcem?

O to kilka sposobów na to jak się chronić przed zgubnym wpływem słońca:

  • Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem, aby chronić się przed ostrym słońcem jest unikanie go. Zatem opalanie i podbój nowego miasta między 11 a 15 należy sobie odpuścić. Nie bez powodu latynosi i mieszkańcy południowej Europy mają w tych godzinach sjestę
  • W słoneczne dni należy pić dużo wody, dzięki temu nie tylko uzupełnia się ilość płynów w organizmie, które parują przez skórę i wydzielają się jako pot, ale także nie dopuszcza do wysuszenia skóry
  • Stosowanie odzieży ochronnej- nie zalecamy noszenia kożuchów ani swetrów, aczkolwiek lekka, zwiewna odzież z długim rękawem i małym dekoltem, będzie bardzo przydatna. Na głowę warto zakładać czapkę z daszkiem (ochroni także wzrok), kapelusz lub chustkę, a na oczy okulary przeciwsłoneczne (nalezy zwrócić uwagę na o odpowiednie filtry, te tanie z bazaru lepiej zostawić sobie na bal karnawałowy i zainwestować w takie, które zapewnią odpowiednią ochronę wzroku)
  • Korzystanie z kremów do opalania, które zawerają wysokie filtry ochronne i są wodoodporne. Trzeba pamętać, aby wcierać je w skórę co 2-3 godziny, a także po każdym wyjściu z wody
  • Mądre opalanie się, to znaczy do godziny 11 i po godzinie 15, i niedługo
  • Kontrola zdrowia skóry u dermatologa. Należt się badać zarówno przed sezonem letnim jak i po nim

Rodzaje filtrów w kremach, który wybrać?

sun-cream-4617746_640Wchodząc do drogerii i znajdując kremy do opalania wele osób zastanawia się, który wybrać, aby był skuteczny? To prawda na rynku kosmetycznym jest och bardzo szeroka oferta. Najlepiej kupować te z najwyższym filtrem ochronnym czyli oznakowane SPF 50 lub SPF 30, a także te, które stanowią ochronę zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. Kiedy trzeba wyjść na ostre słońce warto unikać filtrów poniżej SPF 15, które mają niską skuteczność.

Uwaga na dzieci i osoby starsze

Najbardziej narażone na ostre słońce są dzieci, szczególnie te najmłodsze oraz osoby starsze. Dzieci nie tylko gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami, ale także mają delikatniejszą i bardziej podatną na oparzenia skórę, a także wrażliwszy wzrok. Dodatkowo niemowlęta nie mają jeszcze zrośniętego ciemiączka.

Drugą grupą wysokiego ryzyka podatnego na promienie UV są osoby strasze, dla których przebywanie na ostrym słońcu może prowadzić do udarów, zasłabnięć czy zawałów.

Pierwsza pomoc w przypadku szkodliwego działania słońca

  • Poparzenie słoneczne- należy jak najszybciej schłodzć poparzoną część skóry zimną wodą lub okładem z lodu (zawiniętym w ręcznik). Warto zrezygnować także z babcinych porad smarowania zmienionego miejsca masłem czy oliwką, na poparzenia nie wolno bowiem stosować tłuszczy. Polecamy preparaty zawierające D-panthenol, który ma działanie łagodzące i kojące
  • Udar słoneczny- pierwszą reakcją powinno być przeniesie osoby, która dostała udaru, do cienia, a następnie podanie jej wody do picia (o ile jest przytomna, kiedy nie ma z nią kontaktu należy wezwać pogotowe, a także sprawdzić puls i temperaturę)
  • Zasłabnięcie- choremu trzeba zapewnić stały dopływ powietrza i (o ile to możliwe) przenieść go do cienia. Jeżeli dana osoba jest nieprzytomna powinno się ją ułozyć w pozycji bocznej bezpiecznej i zadzwonić po pogotowie. Jeśli jest z nią kontakt warto ją połozyć na płaskiej powierzchni i unieśc lekko nogi w górę, tak aby, były nad poziomem serca.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję