Ukraina. Te miasta zniszczono. Zdążyłeś je zobaczyć?

Ukraina przeżywa trudne chwile. Zaatakowana przez Rosjan 24 lutego 2022 roku, obecnie broni się i liczy straty w najważniejszych miastach tego kraju. Domy, sklepy, ośrodki zdrowia, ośrodki kultury i nauki, zabytki – większość z nich została zniszczona podczas ataku zbrojnego swych sąsiadów. Przypominamy najciekawsze miejsca pięciu najważniejszych miast Ukrainy.
W związku z wojną na Ukrainie i licznymi zniszczeniami miast, poniższy tekst napisany został w czasie przeszłym.
Kijów
Kijów jest największym miastem w Ukrainie, jak również najważniejszym ośrodkiem przemysłowo – gospodarczym tego kraju. Przed wojną, w stolicy mieszkała też największa ilość tutejszej ludności. Znajdowały się tu istotne ośrodki kulturalne, między innymi Opera Narodowa, Narodowy Teatr Dramatyczny oraz Narodowa Filharmonia. Młodzi ludzie mieli do wyboru naukę na dwudziestu uczelniach wyższych. Ci, którym udało się przed wojną zwiedzić Kijów do dziś wspominają liczne, ciekawe zabytki. Najważniejszym wydaje się być Ławra Peczerska, która wpisana została na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO. To obiekt należący do głównego kapłana Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Pochodzi z XI wieku. Dzieli się na ławrę górną i dolną. Pierwszą zarządza państwo, drugą Kościół. Kolejnym zabytkiem, który Travellersi wspominają ze swoich podróży do Kijowa jest Muzeum Czarnobylskie. To była jedna z najbardziej obleganych przez turystów z całego świata atrakcji, pomimo, iż wiąże się ona z tragiczną historią. Miejsce to powstało 30 lat temu. Znajdowały się tam eksponaty przywiezione z terenu dawnej elektrowni i miasta widmo. Były to między innymi zabawki, zmumifikowane zwłoki zdeformowanych zwierząt, zdjęcia, ubrania, książki. Podczas zwiedzania Kijowa nie można było pominąć również Soboru Mądrości Bożej, Monasteru św. Michała Archanioła oraz rekonstrukcji średniowiecznej Złotej Bramy, przez którą dawniej wjeżdżało się do miasta. Punktem zwrotnym i rozpoznawczym był Plac Niepodległości, na którym odbywały się najważniejsze, państwowe uroczystości.
Lwów
Lwów to kolejne miasto, zaraz po Kijowie, które stało się głównym celem Rosjan. Zapewne dlatego, że jest to drugi na Ukrainie bardzo ważny ośrodek przemysłowy, w dodatku ma istotne znaczenie transportowe. Miasto powstało w połowie XIII wieku, a jego stara część wpisana jest na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Lwów był również ważnym centrum kulturalnym Ukrainy. W swojej historii mieszkańcami miasta byli między innymi Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Aleksander Fredro oraz Leopold Staff. Tutejszy Uniwersytet Lwowski miał miano jednego z najstarszych w Europie. Będąc we Lwowie nie można było ominąć takich atrakcji jak wizyta w Operze Lwowskiej, w Pałacu Potockich, czy we Lwowskiej Galerii Sztuki, posiadającej ponad 50 tysięcy eksponatów. W XIX wiecznej kamienicy, przy ulicy Czynu Narodowego 6 znajdowało się Kasyno Szlacheckie nazwane elitarnie Domem Naukowców. Szczególną uwagę warto tu było zwrócić na schody, żyrandole i kominek. Na historycznym placu zwanym Rynkiem stał Ratusz, a wokół niego ulokowane były 44 kamienice.
Mariupol
Mariupol to jedno z dziesięciu najbardziej zaludnionych miast Ukrainy. Niestety, jego obecna sytuacja wygląda tragicznie. Dziś zrównany jest z ziemią i w niczym nie przypomina dawnej metropolii. Mariupol został założony w drugiej połowie XVIII wieku, dlatego posiada miano najstarszego miasta obwodu donieckiego. Znany był przede wszystkim jako miasto targowe oraz metalurgiczne. Najważniejszym ośrodkiem kulturalnym był tu, zrównany obecnie z ziemią, Teatr Dramatyczny. Ponadto tutejsi mieszkańcy mieli do swej dyspozycji trzy szkoły wyższe. Mariupol choć nie miał zbyt wielu zabytków, to zapewniał turystom sporo atrakcji. Jedną z nich był Extreme Park, olbrzymi park rozrywki ze wszystkimi jego najpopularniejszymi atrakcjami. Na uwagę zasługiwał tu również Park Kultury i Wypoczynku oraz Ogród Miejski. Meczet Sułtana Salejmana najpiękniej zaś wyglądał wieczorami, gdy był podświetlony.
Charków
Charków był ciekawym miastem na weekendowy spacer. Położony jest w obwodzie Charkowskim i zamieszkiwało go niespełna półtora miliona ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy i kulturalno – naukowy tego kraju. W mieście tym powstawało 17% światowych wyrobów związanych z energetyką ciężką. W marcu tego roku Charków okrzyknięty został Miastem – Bohaterem. Co oferowało miasto podczas weekendowych spacerów? Jednym z najważniejszych tutejszych zabytków był XIX wieczny, prawosławny Sobór Zwiastowania. Na Placu Wolności można było zobaczyć dość ciekawą konstrukcję pierwszego wieżowca Związku Socjalistycznego Republiki Radzieckiej, z końca lat dwudziestych ubiegłego wieku, zwanego Derżprom. Przypomina on literę H. Plac Wolności w Ukrainie jest jednym z największych w Europie. Plasuje się także pod tym względem w pierwszej, światowej dziesiątce. Dość ciekawa jest architektura tego miejsca. Sam jego kształt porównywany jest do tradycyjnej żarówki.
Donieck
Miasto stanowiło ważny ważny ośrodek przemysłowy w obwodzie donieckim. Powstało w drugiej połowie XIX wieku. W kwietniu 2014 roku panowanie nad nim objęła nieformalna Doniecka Republika Ludowa. Donieck to aglomeracja przemysłowa, w której dominował przemysł ciężki, związany przede wszystkim z wydobywaniem węgla. Pomimo tego, według UNESCO było to najczystsze miasto przemysłowe na ziemi. Będąc w Doniecku pierwsze kroki kierowało się na najważniejszą i najdłuższą ulicę w mieście zwaną Artioma oraz na miejsce spotkań kulturalnych i zgromadzeń, Plac Lenina. Artioma ma 9 kilometrów, dzieli Donieck na dwie części, zachodnią i wschodnią, a wzdłuż niej ulokowane były sklepy, butiki, restauracje. Na Placu Lenina miejscem spotkań był pomnik tego przywódcy. To najbardziej charakterystyczny i rozpoznawczy punkt. Sam weekendowy spacer po mieście stanowił przyjemność samą w sobie. Tutejsza architektura była bowiem utrzymana w stylu socrealistycznym. Nie można też było pominąć wizyty w Akademickim Teatrze im. Anatolija Sołowianenki oraz Donieckim Okręgowym Muzeum Krajoznawczym. Ogromne wrażenie na Travellersach robiła również Synagoga chadysów.
Irpień
Obecnie media okrzyknęły Irpień „apokaliptyczną pustynią”. Miasto praktycznie zostało zrównane z ziemią. Położone jest w obwodzie kijowskim, rozwijał się w nim przemysł meblowy oraz maszynowy. Pomimo, iż nie było to miasto turystyczne, weekendowy spacer w nim dawał miłe wspomnienia. Głównymi atrakcjami były tu pomniki i galerie handlowe.
Wojna na Ukrainie
Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego bieżącego roku, kiedy to wojska należące do Federacji Rosji zaatakowały ten kraj. Rzekomą przyczyną były ostrzały w okolicy Doniecka oraz ludobójstwo, których miała ponoć dopuścić się Ukraina. Faktyczną, chęć wstąpienia Ukrainy do NATO, na co rosyjskie władze nie chciały pozwolić, dążenie państwa do rozrostu demokracji oraz szybki i skuteczny rozwój gospodarczy. Rosja przede wszystkim postanowiła zaatakować największe i najbardziej znaczące miasta Ukrainy, przyjęła więc kierunek na Kijów, Charków i Donbas. Obecnie, opisane przez nas miasta są zgładzone. Irpień został prawie zrównany z ziemią. W Mariupolu panuje klęska humanitarna. Najmniej gruzów jest w Kijowie. W skutek działań wojennych z Ukrainy uciekło prawie 4 miliony uchodźców, większość z nich przyjechała do Polski.