Ukraina. Te miasta zniszczono. Zdążyłeś je zobaczyć?

31 marzec 2022
lviv-g48359782d_640

 

Ukraina przeżywa trudne chwile. Zaatakowana przez Rosjan 24 lutego 2022 roku, obecnie broni się i liczy straty w najważniejszych miastach tego kraju. Domy, sklepy, ośrodki zdrowia, ośrodki kultury i nauki, zabytki – większość z nich została zniszczona podczas ataku zbrojnego swych sąsiadów. Przypominamy najciekawsze miejsca pięciu najważniejszych miast Ukrainy.

W związku z wojną na Ukrainie i licznymi zniszczeniami miast, poniższy tekst napisany został w czasie przeszłym.

Kijów

kiev-g2b8893b63_640Kijów jest największym miastem w Ukrainie, jak również najważniejszym ośrodkiem przemysłowo – gospodarczym tego kraju. Przed wojną, w stolicy mieszkała też największa ilość tutejszej ludności. Znajdowały się tu istotne ośrodki kulturalne, między innymi Opera Narodowa, Narodowy Teatr Dramatyczny oraz Narodowa Filharmonia. Młodzi ludzie mieli do wyboru naukę na dwudziestu uczelniach wyższych. Ci, którym udało się przed wojną zwiedzić Kijów do dziś wspominają liczne, ciekawe zabytki. Najważniejszym wydaje się być Ławra Peczerska, która wpisana została na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO. To obiekt należący do głównego kapłana Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Pochodzi z XI wieku. Dzieli się na ławrę górną i dolną. Pierwszą zarządza państwo, drugą Kościół. Kolejnym zabytkiem, który Travellersi wspominają ze swoich podróży do Kijowa jest Muzeum Czarnobylskie. To była jedna z najbardziej obleganych przez turystów z całego świata atrakcji, pomimo, iż wiąże się ona z tragiczną historią. Miejsce to powstało 30 lat temu. Znajdowały się tam eksponaty przywiezione z terenu dawnej elektrowni i miasta widmo. Były to między innymi zabawki, zmumifikowane zwłoki zdeformowanych zwierząt, zdjęcia, ubrania, książki. Podczas zwiedzania Kijowa nie można było pominąć również Soboru Mądrości Bożej, Monasteru św. Michała Archanioła oraz rekonstrukcji średniowiecznej Złotej Bramy, przez którą dawniej wjeżdżało się do miasta. Punktem zwrotnym i rozpoznawczym był Plac Niepodległości, na którym odbywały się najważniejsze, państwowe uroczystości.

Lwów

theatre-g8f735903f_640Lwów to kolejne miasto, zaraz po Kijowie, które stało się głównym celem Rosjan. Zapewne dlatego, że jest to drugi na Ukrainie bardzo ważny ośrodek przemysłowy, w dodatku ma istotne znaczenie transportowe. Miasto powstało w połowie XIII wieku, a jego stara część wpisana jest na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Lwów był również ważnym centrum kulturalnym Ukrainy. W swojej historii mieszkańcami miasta byli między innymi Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Aleksander Fredro oraz Leopold Staff. Tutejszy Uniwersytet Lwowski miał miano jednego z najstarszych w Europie. Będąc we Lwowie nie można było ominąć takich atrakcji jak wizyta w Operze Lwowskiej, w Pałacu Potockich, czy we Lwowskiej Galerii Sztuki, posiadającej ponad 50 tysięcy eksponatów. W XIX wiecznej kamienicy, przy ulicy Czynu Narodowego 6 znajdowało się Kasyno Szlacheckie nazwane elitarnie Domem Naukowców. Szczególną uwagę warto tu było zwrócić na schody, żyrandole i kominek. Na historycznym placu zwanym Rynkiem stał Ratusz, a wokół niego ulokowane były 44 kamienice.

Mariupol

Mariupol to jedno z dziesięciu najbardziej zaludnionych miast Ukrainy. Niestety, jego obecna sytuacja wygląda tragicznie. Dziś zrównany jest z ziemią i w niczym nie przypomina dawnej metropolii. Mariupol został założony w drugiej połowie XVIII wieku, dlatego posiada miano najstarszego miasta obwodu donieckiego. Znany był przede wszystkim jako miasto targowe oraz metalurgiczne. Najważniejszym ośrodkiem kulturalnym był tu, zrównany obecnie z ziemią, Teatr Dramatyczny. Ponadto tutejsi mieszkańcy mieli do swej dyspozycji trzy szkoły wyższe. Mariupol choć nie miał zbyt wielu zabytków, to zapewniał turystom sporo atrakcji. Jedną z nich był Extreme Park, olbrzymi park rozrywki ze wszystkimi jego najpopularniejszymi atrakcjami. Na uwagę zasługiwał tu również Park Kultury i Wypoczynku oraz Ogród Miejski. Meczet Sułtana Salejmana najpiękniej zaś wyglądał wieczorami, gdy był podświetlony.

Charków

Charków był ciekawym miastem na weekendowy spacer. Położony jest w obwodzie Charkowskim i zamieszkiwało go niespełna półtora miliona ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy i kulturalno – naukowy tego kraju. W mieście tym powstawało 17% światowych wyrobów związanych z energetyką ciężką. W marcu tego roku Charków okrzyknięty został Miastem – Bohaterem. Co oferowało miasto podczas weekendowych spacerów? Jednym z najważniejszych tutejszych zabytków był XIX wieczny, prawosławny Sobór Zwiastowania. Na Placu Wolności można było zobaczyć dość ciekawą konstrukcję pierwszego wieżowca Związku Socjalistycznego Republiki Radzieckiej, z końca lat dwudziestych ubiegłego wieku, zwanego Derżprom. Przypomina on literę H. Plac Wolności w Ukrainie jest jednym z największych w Europie. Plasuje się także pod tym względem w pierwszej, światowej dziesiątce. Dość ciekawa jest architektura tego miejsca. Sam jego kształt porównywany jest do tradycyjnej żarówki.

Donieck

Miasto stanowiło ważny ważny ośrodek przemysłowy w obwodzie donieckim. Powstało w drugiej połowie XIX wieku. W kwietniu 2014 roku panowanie nad nim objęła nieformalna Doniecka Republika Ludowa. Donieck to aglomeracja przemysłowa, w której dominował przemysł ciężki, związany przede wszystkim z wydobywaniem węgla. Pomimo tego, według UNESCO było to najczystsze miasto przemysłowe na ziemi. Będąc w Doniecku pierwsze kroki kierowało się na najważniejszą i najdłuższą ulicę w mieście zwaną Artioma oraz na miejsce spotkań kulturalnych i zgromadzeń, Plac Lenina. Artioma ma 9 kilometrów, dzieli Donieck na dwie części, zachodnią i wschodnią, a wzdłuż niej ulokowane były sklepy, butiki, restauracje. Na Placu Lenina miejscem spotkań był pomnik tego przywódcy. To najbardziej charakterystyczny i rozpoznawczy punkt. Sam weekendowy spacer po mieście stanowił przyjemność samą w sobie. Tutejsza architektura była bowiem utrzymana w stylu socrealistycznym. Nie można też było pominąć wizyty w Akademickim Teatrze im. Anatolija Sołowianenki oraz Donieckim Okręgowym Muzeum Krajoznawczym. Ogromne wrażenie na Travellersach robiła również Synagoga chadysów.

Irpień

Obecnie media okrzyknęły Irpień „apokaliptyczną pustynią”. Miasto praktycznie zostało zrównane z ziemią. Położone jest w obwodzie kijowskim, rozwijał się w nim przemysł meblowy oraz maszynowy. Pomimo, iż nie było to miasto turystyczne, weekendowy spacer w nim dawał miłe wspomnienia. Głównymi atrakcjami były tu pomniki i galerie handlowe.

Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego bieżącego roku, kiedy to wojska należące do Federacji Rosji zaatakowały ten kraj. Rzekomą przyczyną były ostrzały w okolicy Doniecka oraz ludobójstwo, których miała ponoć dopuścić się Ukraina. Faktyczną, chęć wstąpienia Ukrainy do NATO, na co rosyjskie władze nie chciały pozwolić, dążenie państwa do rozrostu demokracji oraz szybki i skuteczny rozwój gospodarczy. Rosja przede wszystkim postanowiła zaatakować największe i najbardziej znaczące miasta Ukrainy, przyjęła więc kierunek na Kijów, Charków i Donbas. Obecnie, opisane przez nas miasta są zgładzone. Irpień został prawie zrównany z ziemią. W Mariupolu panuje klęska humanitarna. Najmniej gruzów jest w Kijowie. W skutek działań wojennych z Ukrainy uciekło prawie 4 miliony uchodźców, większość z nich przyjechała do Polski.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję