Top 7. Najciekawsze Muzea Bożego Narodzenia na świecie

18 listopad 2021
snowman-gc0edbc84a_640

Boże Narodzenie tuż tuż. Dzieci nie mogą doczekać się choinki i wizyty świętego mikołaja, a dorośli planują przedświąteczne sprzątanie, zakupy, gotowanie. To wszystko przybliża nam atmosferę Bożego Narodzenia. Czy jednak wiecie, że są miejsca, gdzie ten magiczny czas można zatrzymać i cieszyć się nim przez cały rok? To muzea związane z Bożym Narodzeniem. O to TOP 7 z nich.

Salzburg Christmas Museum– lokalizacja: Plac Mozarta w Austrii. Kominek, rozproszone światło padające z kinkietów, stara, babcina tapeta, pianino, duża, zielona, pełna kolorowych bombek i łańcuchów choinka, a pod nią bujany konik, lalki, książki, czasopisma. Obok mały stolik, na którym stoi mała, wiedeńska karuzela. To tylko jeden z tematów prezentowanych na wystawie muzeum. Trzeba jednak przyznać, że w pełni oddaje magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Wystawa główna, którą można podziwiać przez cały rok nosi nazwę Obchody Adwentu i Nowego roku w latach 1840-1940. Zatem można przenieść się w czasie o ponad 200 lat wstecz, i zobaczyć w jaki sposób obchodzili i czcili te specjalne, grudniowe dni, nasi przodkowie. Muzeum jest przyjazne osobom niepełnosprawnym. Wstęp kosztuje od 3 do 6 euro.

Castle Noel– to świąteczne muzeum otwarte zostało w Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Wycieczkę w tym miejscu należy wcześniej zarezerwować przez Internet. Jak przystało na Amerykę, głównymi eksponatami wystawy są przedmioty filmowe związane ze świętami Bożego Narodzenia. Rekwizyty pochodzą między innymi z produkcji takich jak „Grinch”, „Elf” czy „Opowieść Wigilijna”. Dodatkowymi atrakcjami są tu między innymi „świąteczny Nowy Jork”, padający śnieg, konkurs świątecznych świateł, 25 metrowa choinka, ściana sław, na której może znaleźć się każdy, kto ukończył 80 rok życia i zjechał ze znajdującej się w środku zjeżdżalni. Bilety wstępu kosztują od 19,50 do 24,50 dolarów.

German Christmas Museum– znajduje się w małym, niemieckim, średniowiecznym miasteczku Rothenburg ob der Tauber. Tego miejsca nie chce się opuszczać po kilku godzinach. Tu chce się mieszkać przez cały rok. Eksponaty, które należą do wystawy głównej pochodzą z lat 1870-1950. Składają się na nie pocztowe, świąteczne kartki, ozdoby i oświetlenie choinkowe, szopki bożonarodzeniowe, stojaki na choinki, świąteczne figurki, adwentowe wieńce. Szczególnym „rarytasem” są ozdoby pochodzące z Rudaw, które słynęły z wyjątkowych, głównie drewnianych, świątecznych lamp sufitowych, piramid, świeczników, kadzideł oraz wyjątkowych dziadków do orzechów. Muzeum pod koniec września tego roku obchodziło 21 lat swojej działalności. Bilety kosztują od 2 do 11 euro.

A Christmas Story House– Dom Bożonarodzeniowej Opowieści znajduje się w Cleveland, w Stanach Zjednoczonych. Miejsce podzielono na dwa budynki stojące po dwóch stronach ulicy. W jednym znajduje się muzeum z eksponatami filmowymi dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia. W drugim można przenocować w świątecznym lofcie, śpiąc w łóżkach Ralphiego i Randy’ego. Dostępny jest także nocleg w Domu Bumpusa.

Santa Claus Museum & Village– w Texasie to kolejne muzeum, w którym świętego mikołaja można spotkać przez cały rok. Przedstawiono tu jego historię i wszystkie tradycje z nim związane. Na wystawie oprócz dużej ilości figur i rzeźb świętego, ukazane są także zabytkowe zabawki, o których niegdyś marzyły dzieci, a których nie zobaczy się już na sklepowych półkach. Dodatkowo można tu posłuchać znanej na całym świecie bożonarodzeniowej piosenki Jima Yellinga, zwiedzić kościół świętego Mikołaja, który powstał na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku, oraz napisać list do mikołaja. Oddany tutejszym elfom z pewnością może liczyć na odpowiedź.

christmas-baubles-g830d7150a_640Muzeum Bombek Choinkowych– znajduje się w Nowej Dębie. To jedna z nielicznych placówek w naszym kraju poświęcona świętom Bożego Narodzenia. Muzeum powstało z prywatnej inicjatywy młodego przedsiębiorcy, pasjonata choinkowych bombek. W przyszłym roku placówka będzie świętować dziesięciolecie swojego istnienia. Jej wystawa zawiera ręcznie robione i malowane eksponaty, również te wytwarzane przez właściciela tego miejsca. I choć muzeum czynnae jest przez cały rok to najlepiej odwiedzić je w okresie przedświątecznym, kiedy dekorowana jest choinka. Oprócz podziwiania wystawy różnorodnych bombek, muzeum oferuje również wizyty w dmuchalni i dekoratorni oraz wykonanie własnej bombki.

Muzeum Bombek- w Miliczu posiada ponad 6 tysięcy szklanych bombek ułożonych w specjalnych, odpowiednio oświetlonych, gablotach. Placówka usytuowana jest w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, znajdującym się w dawnej fabryce bombek. Muzeum otwarte jest przez cały rok, ale właśnie przed świętami najbardziej czuje się magię świąt. Elfy w tym czasie uczą piec tradycyjne, korzenne ciasteczka, opowiadają o wigilijnych i bożonarodzeniowych potrawach oraz tradycjach, zachęcają do napisania listu do świętego mikołaja, a także pomagają pomalować własną bombkę.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję