Top 7. Najciekawsze Muzea Bożego Narodzenia na świecie

Boże Narodzenie tuż tuż. Dzieci nie mogą doczekać się choinki i wizyty świętego mikołaja, a dorośli planują przedświąteczne sprzątanie, zakupy, gotowanie. To wszystko przybliża nam atmosferę Bożego Narodzenia. Czy jednak wiecie, że są miejsca, gdzie ten magiczny czas można zatrzymać i cieszyć się nim przez cały rok? To muzea związane z Bożym Narodzeniem. O to TOP 7 z nich.
Salzburg Christmas Museum– lokalizacja: Plac Mozarta w Austrii. Kominek, rozproszone światło padające z kinkietów, stara, babcina tapeta, pianino, duża, zielona, pełna kolorowych bombek i łańcuchów choinka, a pod nią bujany konik, lalki, książki, czasopisma. Obok mały stolik, na którym stoi mała, wiedeńska karuzela. To tylko jeden z tematów prezentowanych na wystawie muzeum. Trzeba jednak przyznać, że w pełni oddaje magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Wystawa główna, którą można podziwiać przez cały rok nosi nazwę Obchody Adwentu i Nowego roku w latach 1840-1940. Zatem można przenieść się w czasie o ponad 200 lat wstecz, i zobaczyć w jaki sposób obchodzili i czcili te specjalne, grudniowe dni, nasi przodkowie. Muzeum jest przyjazne osobom niepełnosprawnym. Wstęp kosztuje od 3 do 6 euro.
Castle Noel– to świąteczne muzeum otwarte zostało w Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Wycieczkę w tym miejscu należy wcześniej zarezerwować przez Internet. Jak przystało na Amerykę, głównymi eksponatami wystawy są przedmioty filmowe związane ze świętami Bożego Narodzenia. Rekwizyty pochodzą między innymi z produkcji takich jak „Grinch”, „Elf” czy „Opowieść Wigilijna”. Dodatkowymi atrakcjami są tu między innymi „świąteczny Nowy Jork”, padający śnieg, konkurs świątecznych świateł, 25 metrowa choinka, ściana sław, na której może znaleźć się każdy, kto ukończył 80 rok życia i zjechał ze znajdującej się w środku zjeżdżalni. Bilety wstępu kosztują od 19,50 do 24,50 dolarów.
German Christmas Museum– znajduje się w małym, niemieckim, średniowiecznym miasteczku Rothenburg ob der Tauber. Tego miejsca nie chce się opuszczać po kilku godzinach. Tu chce się mieszkać przez cały rok. Eksponaty, które należą do wystawy głównej pochodzą z lat 1870-1950. Składają się na nie pocztowe, świąteczne kartki, ozdoby i oświetlenie choinkowe, szopki bożonarodzeniowe, stojaki na choinki, świąteczne figurki, adwentowe wieńce. Szczególnym „rarytasem” są ozdoby pochodzące z Rudaw, które słynęły z wyjątkowych, głównie drewnianych, świątecznych lamp sufitowych, piramid, świeczników, kadzideł oraz wyjątkowych dziadków do orzechów. Muzeum pod koniec września tego roku obchodziło 21 lat swojej działalności. Bilety kosztują od 2 do 11 euro.
A Christmas Story House– Dom Bożonarodzeniowej Opowieści znajduje się w Cleveland, w Stanach Zjednoczonych. Miejsce podzielono na dwa budynki stojące po dwóch stronach ulicy. W jednym znajduje się muzeum z eksponatami filmowymi dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia. W drugim można przenocować w świątecznym lofcie, śpiąc w łóżkach Ralphiego i Randy’ego. Dostępny jest także nocleg w Domu Bumpusa.
Santa Claus Museum & Village– w Texasie to kolejne muzeum, w którym świętego mikołaja można spotkać przez cały rok. Przedstawiono tu jego historię i wszystkie tradycje z nim związane. Na wystawie oprócz dużej ilości figur i rzeźb świętego, ukazane są także zabytkowe zabawki, o których niegdyś marzyły dzieci, a których nie zobaczy się już na sklepowych półkach. Dodatkowo można tu posłuchać znanej na całym świecie bożonarodzeniowej piosenki Jima Yellinga, zwiedzić kościół świętego Mikołaja, który powstał na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku, oraz napisać list do mikołaja. Oddany tutejszym elfom z pewnością może liczyć na odpowiedź.
Muzeum Bombek Choinkowych– znajduje się w Nowej Dębie. To jedna z nielicznych placówek w naszym kraju poświęcona świętom Bożego Narodzenia. Muzeum powstało z prywatnej inicjatywy młodego przedsiębiorcy, pasjonata choinkowych bombek. W przyszłym roku placówka będzie świętować dziesięciolecie swojego istnienia. Jej wystawa zawiera ręcznie robione i malowane eksponaty, również te wytwarzane przez właściciela tego miejsca. I choć muzeum czynnae jest przez cały rok to najlepiej odwiedzić je w okresie przedświątecznym, kiedy dekorowana jest choinka. Oprócz podziwiania wystawy różnorodnych bombek, muzeum oferuje również wizyty w dmuchalni i dekoratorni oraz wykonanie własnej bombki.
Muzeum Bombek- w Miliczu posiada ponad 6 tysięcy szklanych bombek ułożonych w specjalnych, odpowiednio oświetlonych, gablotach. Placówka usytuowana jest w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, znajdującym się w dawnej fabryce bombek. Muzeum otwarte jest przez cały rok, ale właśnie przed świętami najbardziej czuje się magię świąt. Elfy w tym czasie uczą piec tradycyjne, korzenne ciasteczka, opowiadają o wigilijnych i bożonarodzeniowych potrawach oraz tradycjach, zachęcają do napisania listu do świętego mikołaja, a także pomagają pomalować własną bombkę.