Top 5- znani polscy żeglarze

12 marca 2017
znani polscy żeglarze

Powoli, małymi krokami zbliża się lato, a wraz z nim sezon żeglarski. W związku z tym przedstawiamy Wam dzisiaj sylwetki TOP 5- znani polscy żeglarze, którzy zasłużyli się w historii polskiej żeglugi.

znani polscy żeglarzeKrystyna Chojnowska-Liskiewicz to pierwsza kobieta na świecie, która opłynęła go samotnie dookoła. Absolwentka Politechniki Gdańskiej, Wydziału Budowy Okrętów, Kapitan Jachtowy, wypłynęła w samotny rejs w marcu 1976 roku, na jachcie skonstruowanym przez swojego męża. Jedynymi jej towarzyszami podróży był pluszowy miś i mała lalka. Wyprawa trwała dwa lata, rozpoczęła się i zakończyła w Las Palmas, w Hiszpanii, przebiegała natomiast między innymi przez Wyspy Zielonego Przylądka, Barbados, Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Tahiti, Sydney, Mauritius, Kapsztad.

Mateusz Kusznierewicz to współczesny polski żeglarz sportowy, z licznymi osiągnięciami na swoim koncie- dwukrotny medalista olimpijski, trzykrotny Mistrz Świata i czterokrotny Mistrz Europy. Jest także byłym członkiem kadry olimpijskiej Polskiego Związku Żeglarskiego. Pomimo, iż sportowiec swoją karierę żeglarską zakończył pięć lat temu, to doświadczenia zdobyte podczas żeglugi i mistrzostw, wykorzystuje obecnie jako przedsiębiorca, który promuje turystykę i żeglarstwo, oraz jako mówca motywacyjny. Rejsy to teraz dla niego przede wszystkim pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. W swoich planach Mateusz Kusznierewicz ma jednak rejs dookoła świata, pod polską banderą. Drugą pasją żeglarza, której chętnie się oddaje w wolnej chwili, jest golf.

znani polscy żeglarzeZbigniew Puchalski (1933-2014) dwukrotny Mistrz Polski w klasie Star, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego,  brał udział w wielu regatach i zdobył wiele odznaczeń. Pomimo, iż żeglugą zainteresował się już w młodości, to patent jachtowego sternika morskiego zrobił dopiero w wieku 31 lat. Na tym jednak nie poprzestał i uzyskał także stopnie jachtowego kapitana żeglugi bałtyckiej a następnie żeglugi wielkiej. Jacht Miranda, na którym żeglarz wyruszył w rejs dookoła świata, w 1976 roku, Zbigniew Puchalski wyremontował siłą własnych rąk i z pomocą Stoczni im. Komuny Paryskiej. Jego samotna wyprawa, przez morza i oceany, trwała cztery lata.

Leonid Teliga (1917-1970) w młodości miał dwie pasje, pierwsza to medycyna, druga żeglarstwo. Niestety, nie udało mu się zostać żeglarzem, był oficerem, dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem. Osobą, która pokazała całemu światu, że jak się w coś mocno wierzy to można to zrealizować. Teliga spełnił swoje drugie marzenie. W wieku 20 lat zdobył patent jachtowy sternika morskiego, a cztery miesiące przed swoimi 50-tymi urodzinami rozpoczął samotny rejs, na drewnianym jachcie Opty, dookoła świata. Trwał on ponad 2 lata, a dokładnie 2 lata i 2 miesiące. W tym czasie walczył nie tylko z siłami natury, ale także ze swoimi słabościami i chorobą nowotworową. Był pierwszym Polakiem, który opłynął świat samotnie, na jednym, drewnianym jachcie. Swoją historię oraz doświadczenia związane z rejsem Teliga opisał w swoich dwóch książkach „Opty- Od Gdyni do Fidżi” i „Opty- Od Fidżi do Casablanki”.znani polscy żeglarze

Ryszard Wojnowski wraz z innymi osobami, w tym z Lechem Romanowskim oraz Danielem Michalskim, na jachcie Lady Dana 44, jako pierwszy Polak, w 2013 roku, opłynął biegun północny, a także pokonał Przejście Północno- Wschodnie. Wyprawa ta przyniosła Kapitanowi  tytuł Żeglarza Roku 2013 i 2014, jak również całej załodze nagrody Rejs Roku- Srebrny Sekstant oraz Kolosa.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję