Top 5. Najciekawsze jaskinie świata

31 marzec 2022
marble-gcb4d5b231_640

 

Jaskinie zawsze pociągały ludzi. Pierwsi z nich wykorzystywali je do schronienia się. Współcześni grotołazi szukają w nich między innymi nowych form życia. Podczas ostatniej wyprawy do Jaskini Wieriowkina znaleźli ich aż 20 gatunków, m.in. nowe odmiany pająków i skorpionów. Eksploracje takich miejsc są bardzo niebezpieczne, niejeden śmiałek stracił w nich życie. Dlatego wymagają sporej wiedzy, dobrej kondycji i umiejętności wspinaczki. Poznaj Top 5 najpiękniejszych jaskiń świata.

Jaskinia Mamucia

Znajduje się na terenie Parku Narodowego Jaskini Mamuciej w Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. Jest to jedna z najbardziej znanych grot na świecie, a przede wszystkim posiadająca najdłuższy ich system. Szacuje się, że ma około 400 mil, ale eksploratorzy co rusz znajdują kolejne niezbadane korytarze, które ją wydłużają. Jaskinia Mamucia ma około 10 milionów lat. Stanowi ona dom dla 200 gatunków zwierząt. Podczas jej zwiedzania szczególną uwagę zasługują nie tylko jej mieszkańcy, ale także ukształtowanie. Tutejsze stalaktyty i stalagmity robią naprawdę niesamowite wrażenie.

Jaskinia Rąk

Jaskinia Rąk, a właściwie system tych jaskiń, znajduje się w Argentynie, w Patagonii. Nazwa pochodzi od malowideł na ścianach, które przypominają ludzkie dłonie. Co ciekawe, głównie lewe. Oprócz nich są też rysunki zwierząt. Powstały one prawdopodobnie nawet kilkanaście tysięcy lat temu, dlatego są niezwykle cenne i znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pomimo, iż powstanie malowideł w Jaskini Rąk datuje się na 9 do 13 tysięcy lat temu, to na Liście pojawiła się ona dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Jaskinia Kryształowa

Pomimo, iż także w Polsce mamy Jaskinię Kryształową, na Wyżynie Krakowsko – Wieluńskiej, to ta, o której chcemy wspomnieć, znajduje się w Meksyku, w Naica. Znajduje się ona na terenie do dziś czynnej kopalni cynku, ołowiu oraz srebra. Oprócz niej, 120 metrów pod ziemią, jest tu również Jaskinia Mieczy. Jaskinia Kryształów w Naica słynie z największych bloków kryształów, sięgających swą długością nawet kilkunastu metrów. Znajduje się ona dużo głębiej niż Jaskinia Mieczy, aż 300 metrów pod ziemią.

Jaskinia Wieriowkina

Jaskinia Wieriowkina znajduje się w Górach Gagryjskich, w Gruzji. Jest najgłębszą jaskinią na świecie. Odkryta pod koniec lat ’60 ubiegłego wieku, przez długi czas, bo aż do 2018 roku zajmowała pod tym względem drugie miejsce, po Jaskini Krubera, aczkolwiek ostatnia ekipa eksploracyjna zeszła jeszcze głębiej, niż do tej pory podawano. Na dnie groty znajduje się woda, zatem tak naprawdę nie wiadomo ile metrów możnaby zejść jeszcze. Obecnie podaje się, że głębokość Jaskini Wieriowkina wynosi 2212 metrów. Ostatnia wyprawa pozwoliła odkryć 20 nowych gatunków fauny.

Jaskinia Krubera

Inna jej nazwa to Jaskinia Wronia. Obecnie druga pod kątem głębokości jaskinia na świecie. Ostatnie zejście wyniosło 2196 metrów pod powierzchnię ziemi. Pierwszymi Polakami, którzy postanowili zbadać jej dno byli w 2005 roku Artur Nowak i Łukasz Wójtowicz. Zeszli na ponad 2000 metrów. Jaskinia Krubera posiada kilkadziesiąt studni, wodospady i liczne nacieki skalne. Na jej dnie znajduje się woda. Położona jest tak jak Jaskinia Wieriowkina, w Górach Gagryjskich, w Gruzji.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję