Top 5. Najciekawsze jaskinie świata

Jaskinie zawsze pociągały ludzi. Pierwsi z nich wykorzystywali je do schronienia się. Współcześni grotołazi szukają w nich między innymi nowych form życia. Podczas ostatniej wyprawy do Jaskini Wieriowkina znaleźli ich aż 20 gatunków, m.in. nowe odmiany pająków i skorpionów. Eksploracje takich miejsc są bardzo niebezpieczne, niejeden śmiałek stracił w nich życie. Dlatego wymagają sporej wiedzy, dobrej kondycji i umiejętności wspinaczki. Poznaj Top 5 najpiękniejszych jaskiń świata.
Jaskinia Mamucia
Znajduje się na terenie Parku Narodowego Jaskini Mamuciej w Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. Jest to jedna z najbardziej znanych grot na świecie, a przede wszystkim posiadająca najdłuższy ich system. Szacuje się, że ma około 400 mil, ale eksploratorzy co rusz znajdują kolejne niezbadane korytarze, które ją wydłużają. Jaskinia Mamucia ma około 10 milionów lat. Stanowi ona dom dla 200 gatunków zwierząt. Podczas jej zwiedzania szczególną uwagę zasługują nie tylko jej mieszkańcy, ale także ukształtowanie. Tutejsze stalaktyty i stalagmity robią naprawdę niesamowite wrażenie.
Jaskinia Rąk
Jaskinia Rąk, a właściwie system tych jaskiń, znajduje się w Argentynie, w Patagonii. Nazwa pochodzi od malowideł na ścianach, które przypominają ludzkie dłonie. Co ciekawe, głównie lewe. Oprócz nich są też rysunki zwierząt. Powstały one prawdopodobnie nawet kilkanaście tysięcy lat temu, dlatego są niezwykle cenne i znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pomimo, iż powstanie malowideł w Jaskini Rąk datuje się na 9 do 13 tysięcy lat temu, to na Liście pojawiła się ona dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Jaskinia Kryształowa
Pomimo, iż także w Polsce mamy Jaskinię Kryształową, na Wyżynie Krakowsko – Wieluńskiej, to ta, o której chcemy wspomnieć, znajduje się w Meksyku, w Naica. Znajduje się ona na terenie do dziś czynnej kopalni cynku, ołowiu oraz srebra. Oprócz niej, 120 metrów pod ziemią, jest tu również Jaskinia Mieczy. Jaskinia Kryształów w Naica słynie z największych bloków kryształów, sięgających swą długością nawet kilkunastu metrów. Znajduje się ona dużo głębiej niż Jaskinia Mieczy, aż 300 metrów pod ziemią.
Jaskinia Wieriowkina
Jaskinia Wieriowkina znajduje się w Górach Gagryjskich, w Gruzji. Jest najgłębszą jaskinią na świecie. Odkryta pod koniec lat ’60 ubiegłego wieku, przez długi czas, bo aż do 2018 roku zajmowała pod tym względem drugie miejsce, po Jaskini Krubera, aczkolwiek ostatnia ekipa eksploracyjna zeszła jeszcze głębiej, niż do tej pory podawano. Na dnie groty znajduje się woda, zatem tak naprawdę nie wiadomo ile metrów możnaby zejść jeszcze. Obecnie podaje się, że głębokość Jaskini Wieriowkina wynosi 2212 metrów. Ostatnia wyprawa pozwoliła odkryć 20 nowych gatunków fauny.
Jaskinia Krubera
Inna jej nazwa to Jaskinia Wronia. Obecnie druga pod kątem głębokości jaskinia na świecie. Ostatnie zejście wyniosło 2196 metrów pod powierzchnię ziemi. Pierwszymi Polakami, którzy postanowili zbadać jej dno byli w 2005 roku Artur Nowak i Łukasz Wójtowicz. Zeszli na ponad 2000 metrów. Jaskinia Krubera posiada kilkadziesiąt studni, wodospady i liczne nacieki skalne. Na jej dnie znajduje się woda. Położona jest tak jak Jaskinia Wieriowkina, w Górach Gagryjskich, w Gruzji.