Top 5. Co robić, gdy zawita polska, złota jesień?

29 września 2020
western-tatras-2690975_640

Jesienne terminy urlopów nie są tak oblegane jak te wakacyjne. Słota, plucha, „skaczące” temperatury powietrza, nie nastrajają do wyjazdów. Jednak ta pora roku również ma swoje uroki. Zastanawiasz się co robić podczas wolnego, gdy zawita do nas polska, złota jesień? O to nasze Top 5 propozycji.

Wędkowanie

fishing-1572408_640Wędkowanie jest formą rozrywki dla osób, które lubią swoje własne towarzystwo, a także dla tych, którym nie przeszkadza cisza panująca w gronie przyjaciół. Ta ponoć jest wskazana, aby ryby się nie zlękły i zamiast uciekać- zaczęły „brać”. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z wędkarstwem zachęcamy Cię, abyś spróbował. Rozrywka ta ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim pozwala się wyciszyć i przemyśleć wiele spraw. Kolejnym plusem jest wspomniane już obcowanie samego ze sobą. Dzięki temu polubisz swoje „ja”. Ponadto zintegrujesz się z naturą, pozbędziesz się złowrogiego wpływu na swój organizm telewizji, komputera czy smartfona. Jest jednak jedno ale. Jeśli chcesz łowić zgodnie z przepisami obowiązującego w Polsce prawa, musisz zdobyć Kartę Wędkarską. Inaczej możesz zapłacić mandat za nielegalny połów. Kolejna istotna sprawa, to odpowiedź na pytanie: gdzie łowić? Akweny wędkarske dzielą się na prywatne- komercyjne i na te, którymi zarządza Polski Związek Wędkarstwa. Na przykład w Wielkopolsce wędkarze cenią sobie połowy na Jeziorze Tuczno, gdzie żyją między innymi leszcze, karpie, okonie i węgorze. Województwo Kujawsko- Pomorskie oferuje stanowiska wędkarskie między innymi na jeziorach Chełmżyńskim oraz Głuchowo, a w województwie Pomorskim wędkarzy najczęściej można spotkać przy zbiornikach retencyjnych zlewni Potoku Oliwskiego. Zachodniopomorskie zachęca zaś do przyjazdu przede wszystkim nad jezioro Trzecie, gdzie mozna spotkać orła bielika. Jeśli jesteś smakoszem karpii udane połowy zapewnią Ci: Łowisko Pstrążna, niedaleko Raciborza oraz Jezioro Tuchonim w Borach Tucholskich. Jednak zanim wyrobisz kartę wędkarską, na Śląsku możesz sprawdzić czy ta forma rozrywki będzie Ci odpowiadała, bez dokumentu uprawniającego, wędkować możesz bowiem nad Rozlewiskiem w Bieruniu. Pamiętaj, że wędkowanie to rozrywka nie tylko dla mężczyzn. Budzi uznanie też wśród wielu kobiet.

Grzybobranie

Znalezienie koszyka grzybów w lesie daje niemałą satysfakcję. Nawet osobom, które nie przepadają za tym rarytasem, podawanym jako dodatek do głównego posiłku. Wiele osób przyznaje też, że lubi grzyby zbierać, ale nie jeść. Inne, że nie potrafią poddać ich obróbce, a warto zaznaczyć, że grzybów nie wolno spożywać na surowo, najpierw trzeba je ugotować, zamarynować bądź wysuszyć.

Dlaczego grzybobranie daje wiele satysfakcji? Przede wszystkim dlatego, że pozwala na bezpośredni kontakt z naturą. W Polsce grzyby można zbierać w każdym państwowym lesie. Aczkolwiek warto pamietać, że zagłębiając się w knieje i ścinając te jadalne, należy zwracać uwagę na to, aby nie uszkodzić ściółki. Ponadto jest to idealny sposób na spotkanie z dawno nie widzianą rodziną lub rywalizację na obozach przetrwania bądź integracyjnych.

mushrooms-454174_640Pamiętaj, aby się do grzybobrania odpowiednio przygotować. Odzież, którą założysz do lasu, powinna zakrywać jak najwięcej ciała, tj. powinny to być długie spodnie, ubranie z długim rękawem, wysokie, płaskie i stabilne buty, a także czapeczka na głowę. Dzięki takiemu przebraniu zminimalizujesz ryzyko „złapania” kleszcza i zachorowania na boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kolejną istotną rzeczą, ktora powinieneś zrobić zanim udasz się do lasu, na grzybobranie, jest zaznajomienie się choćby z podstawowymi gatunkami grzybów jadalnych, takich jak maślaki, podgrzybki brunatne czy zwane też borowikami. Jeśli jesteś laikiem w tym temacie, to odradzamy Ci zbieranie kurek, rdzów, boczniaków czy kań, łatwo je bowiem pomylić z grzybami, które nie są jadalne.

Wycieczki rowerowe

Jesień to idealna pora na wycieczki rowerowe. Sprzyja temu chłodniejsze powietrze. Jazda na rowerze, gdy temperatura powietrza nie przekracza kilkunatu stopni, staje się bardzo przyjemna. Nie męczą Cie bowiem w tym czasie upały. W Polsce mamy 49 szlaków rowerowych. Najciekawsze to:

 • Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10
 • Bursztynowy Szlak Rowerowy
 • Podlaski Szlak Bociani
 • Zaczarowane Pejzaże
 • Oraz Szlak Orlich Gniazd.

Ponadto przez Polskę biegnie także EuroVelo, czyli Europejska Sieć Szlaków Rowerowych. Rodzime trasy to EV4, EV10, EV11, EV9.

Zanim jednak wybierzesz się w długą trasę na swym jednośladzie, sprawdź czy zabrałeś ze sobą odpowiednią garderobę, tj. czy posiadasz w plecaku i na sobie odzież termiczną, jak również stabilne obuwie, w którym nie doznasz urazu kostki oraz mięśni nóg. Nie zaleca się zakładania butów ze sznurówkami, bowiem mogą się one rozwiązać i wkręcićw koła lub w łańcuch rowerowy. Istotny jest także wybór roweru. Jeśli zamierzasz pokonywać trasy z dużą ilością pagórków wybierz rower trekingowy, na długiej trasie po Polsce z pewnością zaś sprawdzi się rower terenowy.

Spacery po górskich szlakach

Innym pomysłem na bliski kontakt z naturą jest spacer górskich szlakach. W Polsce najwięcej miłośników górzystych krain odwiedza Bieszczady, Tatry, Karkonosze i Góry Świętokrzyskie. Każdy z tych regionów jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Jeśli i Ty uwielbiasz tą formę rozrywki, to złota jesień jest najbardziej odpowiednią porą na tego typu wyprawy. Nie zmęczą Cię wtedy ani upały, ani silne mrozy. Choć, jeśli jesteś miłosnikiem zimowych sportów, to o tej porze roku nie masz co liczyć na tego typu atrakcje. Czekają Cię jednak inne, równie ciekawe. Są to między innymi spotkania z bajarzami, którzy opowiedzą lokalne legendy, odwiedziny w bacówkach, a nawet pomoc podczas wypasania owiec, zapoznanie się z góralską kulturą i folklorem, wieczory przy rozpalonym kominku, „kuchcenie” lokalnych smakołyków, wyrabianie masła czy pieczenie swojskiego chleba.

Wyruszając na spacer górskim szlakiem o tym powinieneś wiedzieć:

 • Istnieje pięć kolorów, oznaczeń górskich szlaków pieszych:
 1. Czerwony- gwarantujący najciekawsze krajobrazy, jest to też główna droga
 2. Niebieski- trasa długa, ale niezbyt wyczerpująca
 3. Zielony- najkrótszy szlak, którym dojdziesz do charakterystycznych i najbardziej istotnych miejsc na danym obszarze
 4. Żółty- szlak łączący
 5. Czarny- szlak krótki, ale też i często stromy.
 • Nigdy nie wyruszaj w góry w sandałach czy mokasynach. Odpowiednie buty to takie, które zapewnią sztywną i stabilną kostkę.
 • Zawsze miej ze sobą odpowiedni zapas wody pitnej, wysokowęglowodanową przekąskę, płaszcz przeciwdeszowy, sztormiak, kompas, latarkę i naładowany telefon komórkowy.
 • Zanim wyruszysz w droge poinformuj gospodarzy gdzie sie udajesz. W razie załamania pogody lub ewentualnego wypadku będą wiedzieli gdzie Cię szukać.
 • Nie zapomnij o apteczce ratunkowej z podstawowym choć jej wyposażeniem, to jest bandażem zwykłym i elastycznym, kocem termicznym, plastrami, woda utlenioną, lekiem przeciwbólowym, trójkątna chustą, nożyczkami.

SPA i Uzdrowiska

Polskie kurorty uzdrowiskowe, jak i piękności, niczym nie ustępują tym europejskim. Na rynku jest ich bowiem tak dużo, że muszą dbać o Klienta, swą renomę oraz bogactwo oferty. Nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Ciechocinek. Najprawdopodobniej wpływ na to ma legenda o słynnych dancingach, które się tam odbywają do dziś, jak również tężni, mających zbawienny wpływ na nasz układ oddechowy. Ciechocinek nazywany jest przez mieszkańcow i wczasowiczów Miastem Zdrowia i Festiwali. Znajdują się tu cztery sanatoria, pięć pieszych szlaków o różnym stopniu trudności i jeden rowerowy. Ponadto jest sześć odwiertów solankowych, trzy tężnie, dwie termy i grota solankowa.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się Termy Bukovina. Kąpiel w wodach termalnych ma wiele zalet, między innymi koi nerwy, głęboko relaksuje, jest bogatym źródłem pierwiastków i minerałów, ma zbawienny wpływ na chore stawy oraz pomaga goić się ranom. Woda w tutejszych basenach pochodzi z odwiertów głębokich na 2,4 kilometra.

pier-791320_640 (1)Inne polecane uzdrowiska to Sopot i Kudowa-Zdrój. Ten pierwszy oferuje sanatoria specjalizujące się w leczeniu choroby reumatoidalnej, chorób stawów i kości, układu oddechowego i krążenia. Dużą zaletą tego miejsca jest powietrze, bardzo bogate w jod. Największa atrakcją zaś Molo. Kudowa-Zdrój oprócz sanatoriów, w których leczy się między innymi choroby układu oddechowego, kostno-stawowego, krążenia i pokarmowego, a także otyłość, słynie przede wszystkim, z jednej z trzech w Europie, Kaplicy Czaszek, jak również Szlaku Ginących Zawodów.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję