Top 5. Atrakcje Kaszub. Nie możesz ich pominąć

6 października 2020
lake-2134181_640

Ludność Kaszubską datuje się na początek VII wieku. Jednak na początku swego istnienia wcale nie zamieszkiwała ona jej dzisiejszych terenów na Pomorzu, a te ciągnące się na zachód od niego. Obecnie Kaszubi na Pomorzu, mają własny język, hymn, godło, herb oraz flagę, w kolorze złoto- czarnym. Stolicą tego regionu jest Gdańsk. Oprócz ciekawych tradycji i kultury, tutejsi mieszkańcy, mogą szczycić się pięknym ukształtowaniem terenu oraz licznymi, ciekawymi i przyrodniczymi atrakcjami. Poznaj nasze Top 5 Atrakcje Kaszub, których nie możesz pominąć.

Słowiński Park Narodowy

veselka-4496823_640Słowiński Park Narodowy należy do programu „Człowiek i Biosfera”, stworzonego przez UNESCO. Wyjątkowość temu miejscu nadają liczne bagna, torfowiska, bory i lasy. Jest to obiekt chroniony. Największymi atrakcjami Parku są Wydmy w Łebie, Ruchome Wydmy Łąckie, Skansem Wsi Słowińskiej w Klukach, Latarnia Morska Czołpino, a także XVIII wieczny cmentarz w tej miejscowości. Powierzchnia Parku to mniej więcej 32 tysiące hektarów kwadratowych, na których znajdują się liczne szlaki piesze oraz rowerowy i kajakowe. Zarówno nierzadkie bory, bagna, jak i wydmy przyczyniły się do tego, że Park ten stał się wygodnym domem dla zasobnego ptactwa. Jest tu go, aż 260 gatunków. Spotkać można między innymi czaple, perliczki, sowy puchacze, orła bielika i dzięcioły. Ze względu na mnogość bagien i torfowisk, również tutejsza flora jest bardzo bogata, zarówno w rośliny pienne, jak i glony, których jest tu pół tysiąca gatunków. To także istny raj dla miłosników grzybów. Można znaleźć ich 460 gatunków, z czego kilkadziesiąt jest bardzo rzadkich i chronionych. Są wśród nich  smardz i sromotnik bezwstydny.

Sianowo i Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej

Mała kaszubska wieś, brak marketów, za to z małym cmentarzem, jeszcze mniejszym sklepikiem, punktem aptecznym i… wyjątkowym Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. To w tym miejscu odbywają się odpusty dwa razy w roku. Sianowo leży na Szlaku Comino de Santiago, czyli Pomorskim Szlaku św. Jakuba, turystycznym Szlaku Kaszubskim, a także na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ludzie mówią tu głównie po kaszubsku, dlatego często trudno się z nimi porozumieć. Największą tutejszą atrakcją jest właśnie Sanktuarium z drewnianą dzwonnicą, XV-wieczną figurą Madonny, ołtarzami z XVIII wieku i dębem Jana Pawła II. W miejscu tym ponoć stał się cud- pojawiła się bowiem Matka Boska, której drewnia figura uratowała się w pożarze pierwotnego kościoła,mającym miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Oprócz Sanktuarium miejscowość ta jest idealna również dla osób lubiących bezpośredni kontakt z naturą. Można tu odpocząć pomagając gospodarzom podczas żniw lub relaksując się nad jeziorem Sianowskim.

Zamek w Łapalicach

Zamek w Łapalicach do dziś budzi ciekawość Travellersów. Co więcej, ta samowola budowlana to dowód na to, że młodzieńcze marzenia się spełniają, wystarczy tylko chcieć. Tym bardziej, że najprawdopodobniej zostanie ona w końcu ukończona. istoria te Historia tego miejsca wiąże się z pomorskim stolarzem i producentem mebli, który postanowił wybudować zamek o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, z 12 wieżami i 52 pomieszczeniami. Niestety, brak funduszy i  przede wszystkim zgody na tak ogromny budynek, przeszkodziły mu w realizacji celu. Przez kilkadziesiąt lat zamek był pustostanem, który wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród turystów, i to nie tylko polskich. Mimo ogrodzenia i tabliczki „wstęp wzbroniony” codziennie odwiedzały go dziesiątki ludzi. Zamek niszczał, a mieszkańcy Łapalic skarżyli się na zaparkowane na ulicy auta i brak możliwości przejazdu drogą.

Jastrzębia Góra

Dawniej najbardziej wysuniętym krańcem Polski na północ było Rozewie, obecnie poprzez częste i regularne wręcz przypływy i podmywanie klifów, miejscowość ta utraciła to zaszczytne miano, na rzecz Jastrzębiej Góry. Ta dzielnica Władysławowa jest nastawiona na szeroko pojęta turystykę. To z niej właśnie czerpie największe dochody.  Główną atrakcją tego miejsca jest obelisk Gwiazda Północy, który zaznacza najbardziej wysunięty skrawek Polski na północ. Niestety, latem tutejsze plaże są bardzo oblegane, jak mówi popularne powiedzenie, nie ma gdzie szpilki wcisnąć. Dlatego polecamy plaże w Karwi i na Rozewiu, a w Jastrzębiej Górze wybrać się do Muzeum Figur Woskowych na spotkanie między innymi z gwiazdami sportu oraz bohaterami bajek Disney’a. Dość głośną atrakcją miejscowości, choć przez wielu turystów uznaną za przereklamowaną, jest oceanarium, które składa się z dwóch pomieszczeń z akwariami. W jednym z nich pływają rekiny, które mają przyciągać tłumy zwiedzających. Niestety, jak się okazuje są to ich miniaturowe wersje. Warto jednak wybrać  się na spacer do 350 metrowego Wąwozu Lisi Jar, w którym rosną stuletnie buki, na Promenadę Światowida, gdzie stoją kramy z „mydłem i powidłem” (możecie spotkać na nich gadżety i słodycze z lat swojej młodości) oraz plażą- wzdłuż wysokich na 33 metry klifów,  a wieczór spędzić (bez dzieci) w Domu Whiskey, podczas degustacji tego szlachetnego trunku.

Będąc w tej letniskowej wsi warto pokusić się również do odwiedzenia Rozewia i jego dwóch morskich latarni, a także Rezerwatu Przyrody Przylądek Rozewie. Z drzewami w nim rosnącymi związana jest jedna z Klechd, która mówi, że są to zaklęci szwedzcy żołnierze.

Węsiory

kaszuby-999862_640Ta nieduża miejscowość położona na Kaszubach nazywana jest często polskim Stonehenge. A to za sprawą kamiennych kręgów i kurchanów, ktore można znaleźć w tutejszym lesie. Jest to najprawdopodobniej starodawne cmentarzysko skandynawskich Gotów, z I wieku naszej ery, choć archeolodzy uważają, że kamienne kręgi mogły też służyć jako miejsce spotkań danego plemienia lub za astronomiczny kalendarz. Ponoć zawierają one w sobie tajemnicze siły, a gdy na głazach je tworzących połozy sie na przykład telefon, ten sam się ładuje. Prawdopodobnie to nie jedyne dziwne zjawiska mające tu miejsce. Inne to świecące obiekty, które rzadko zauważa się gołym okiem w naturze, a wychodzą one dopiero na zdjęciach. Duchy czy ufo? Podczas równonocy odbywają się tu obrzędy Pogan.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję