Top 10 wyjątkowych, polskich parków i ogrodów

Zapraszamy Was dziś w podróż śladami natury. Poznajcie listę Top 10 najpiękniejszych, najbardziej reprezentatywnych oraz wyjątkowych parków i ogrodów naszego kraju. Każdy z nich ma w sobie to coś, co porusza nie tylko serca, ale także umysły i dusze. Staje się natchnieniem do działania, miejscem do zabawy, ale przede wszystkim do odpoczynku i regeneracji sił witalnych.
O to nasza subiektywna lista TOP 10, miejsc, które można określić jako zielony raj. Czym się wyróżniają? Wyjątkowością. Jedne mają niecodzienne lampy, inne zamieszkują rzadkie zwierzęta, a jeszcze inne porastają nieznane i egzotyczne gatunki roślin. Sam oceń, czy warto je odwiedzić.
- Park przy Szkole Muzycznej w Kartuzach– niewielki park przy ul. Majkowskiego jeszcze do niedawna niczym się nie wyróżniał i z pewnością nie trafiłby na naszą listę TOP 10 wyjątkowych, polskich parków i ogrodów. Na początku maja tego roku, zainstalowano tu nowe, niezwykłe lampy, które dodały temu miejscu uroku. Przypominają one postacie grające na kaszubskich instrumentach, takich jak akordeon, bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce oraz rynczok i rzępiel. Odpocząć zaś można na ławce w pięciolinię, po której tańczą wesołe nuty. Parkowa, świetlna Instalacja, przy Szkole Muzycznej, powstała dzięki Kartuskim Inicjatywom Mieszkańców.
- Park Oruński w Gdańsku– powstał pod koniec XVI stulecia, choć swój rozkwit zawdzięcza właścicielom z XVII i XVIII wieku. Tutejszy Ogród Botaniczny był częścią Dworu, w którym zatrzymali się między innymi August II Mocny oraz Fryderyk Wilhelm III Pruski. Na początku XIX wieku, za sprawą Fryderyka Hoene i jego Córki, posiadłość zmieniła swój charakter na melancholijny i nastrojowy. Historia tego miejsca jest bardzo bogata i ciekawa. Współcześnie, Park Oruński, zyskał miano najpiękniejszego w całym Gdańsku. W 2017 roku zakończono jego trzyletni remont. Powstały tu między innymi widokowe pomosty, fontanna, altana, kładki, amfiteatr, w którym odbywają się koncerty, duży plac zabaw podzielony na cztery kategorie wiekowe oraz siłownia na świeżym powietrzu. W Parku znajduje się również Narodowe Centrum Kultury Tatarów wraz z pomnikiem Tatara na koniu, dawne miejsce pogańskich obrzędów na Górze Pięciu Braci oraz wejście do XVII wiecznej lodowni. Przyszłe Młode Pary zapewne ucieszy informacja, że w parkowej altanie można się pobrać. Miejscowi fotografowie wykorzystują też tutejszą, wyjątkową scenerię do sesji ślubnych.
- Ogród Arkadia, Nieborów– Park Romantyczny w Arkadii zdecydowanie zasługuje, aby poświęcić mu swój weekendowy spacer. To również idealne miejsce na oświadczyny, zaręczyny, jak i pierwszą randkę. Budowę parku rozpoczęto dzięki Helenie Radziwiłłowej, w drugiej połowie XVIII stulecia. Ogród powstał w stylu romantycznym, na wzór ogrodów angielskich. Oprócz sentymentalnych alejek, idealnych do długich spacerów za rękę, znajdują się tu także Grobowiec Złudzeń, Świątynia Diany, Łuk Grecki, Akwedukt, Domek Gotycki oraz Cyrk. Niniejsze elementy Parku wpisane zostały na listę zabytków.
Łazienki Królewskie w Warszawie– Być w Stolicy i nie zobaczyć Łazienek, to jak pojechać do Zakopanego i nie przejść żadnego górskiego szlaku. Miejsce to były letnią posiadłością polskiego monarchy, króla Stanisława Augusta. Dzieli się ona na cztery ogrody: XVIII wieczny Ogród Królewski, XIX wieczny Ogród Romantyczny, XX wieczny Ogród Modernistyczny oraz Ogród Chiński. Rośnie tu aż 10 tysięcy drzew, spotkać można między innymi nurogęś, trzy gatunki dzięciołów, pawie, łabędzie, puszczyka, lisa oraz nietoperze. Oprócz flory i fauny turystów zachwyca również parkowa architektura. Na szczególną uwagę zasługują Dom Narutowicza, Świątynia Egipska, Świątynia Sybilli, Oranżeria, Wodozbiór, Pałace oraz Amfiteatr. W tym roku Łazienki Królewskie zostały nagrodzone tytułem „Królewskiego Ogrodu doskonałości”.
Park Tężniowy w Ciechocinku– jest jednym z najzdrowszych parków w naszym kraju. Trzy tężnie solankowe, znajdujące się na jego terenie, wzbogacają powietrze w pierwiastki takie jak jod, sód, brom oraz chlor. Dzięki temu ma ono zbawienny wpływ na układ oddechowy. Oprócz tężni, których wspólna długość wynosi 1700 metrów, w parku zachwyca również wielki zegar kwiatowy. Park Tężniowy powstał w drugiej połowie XIX stulecia i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród turystów, jak i kuracjuszy.
Park Myślęcinek w Bydgoszczy– Niegdyś wielki kompleks leśny, dziś nie tylko park, ale także ogromne, rodzinne centrum rozrywki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, rowerzyści i rolkarze mogą korzystać z długich tras ścieżek rowerowych, amatorzy sportu mają do wyboru ośrodek rekreacji konnej i stok narciarski, miłośnicy natury z pewnością chętnie odpoczną na jednej z polan, przejdą się po lesie lub pospacerują po ogrodzie botanicznym. Dzieci mogą spożytkować energię przechadzając się po ZOO lub szalejąc w parku rozrywki, na dostępnych, licznych atrakcjach. A jest ich bardzo dużo, między innymi zadziwiający makroświat, park linowy, odwrócony dom, zaginiony świat, kolejka parkowa, dmuchane zamki, gabinet luster i wiele innych. W ZOO zaś na małych i dużych, wraz z licznymi gatunkami zwierząt, czekają tygrys, ryś, niedźwiedź, wydra oraz szop pracz. Można tu także poprowadzić ciekawe lekcje przyrody i biologi, dla nauczycieli i ich uczniów przygotowano bowiem Centrum Edukacji Ekologicznej.
Park Szczytnicki we Wrocławiu– kojarzony jest przede wszystkim z Ogrodem Japońskim. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jeden z największych i najbardziej urozmaiconych parków tego miasta. Swoją historią miejsce to sięga pamięcią końca XVIII wieku. Na początku swego istnienia był to niewielki obszar rekreacyjny, rozciągał się bowiem na 16 hektarowym terenie. Dziś jego powierzchnia liczy ponad sześć razy tyle. Na szczególną uwagę zasługuje tu drewniany kościół i wspomniany już Ogród Japoński. Wygląda on jak wierna kopia oryginalnych ogrodów znajdujących się w kraju kwitnących wiśni. Zaprojektował go Hrabia Fritz von Hochberg, na początku XX wieku. W 1996 roku miejsce to poddano renowacji, pod okiem japońskich specjalistów i ogrodników. Rośnie tu ponad 200 gatunków flory, znajdują się stawy, strumienie, wodospady, pomosty, herbaciarnia. Nie należy też zapominać, o usytuowanym w pobliży Parku Szczytnickiego, wrocławskim ZOO oraz Afrykarium, którego baseny wypełnia, aż 15 milionów litrów wody. Jest ona naturalnym środowiskiem egzotycznych ryb i zwierząt, zamieszkujących jeden z najcieplejszych kontynentów świata. W Afrykarium można zobaczyć jak wyglądają między innymi koticzka afrykańska, mureny czy krokodyle nilowe.
- Park Norweski w Cieplicach Śląskich Zdroju– Park Norweski to jedna z pereł Śląska. Jego otwarcie datuje się na początek XX wieku. Jednym z najważniejszych wabików jest tu Pawilon Norweski, aczkolwiek atrakcyjności temu miejscu dodają również romantyczna, biała altana, kolorowa fontanna, rzeka wraz z zaporą wodną oraz staw, nad którym pochylają się płaczące wierzby. Oprócz nich rośnie tu jeszcze 56 innych gatunków drzew, między innymi jałowce, modrzewie, jaśminowce, jak również drzewa i krzewy owocowe. Park Norweski to nie tylko wizytówka miasta, ale także jedno z jego najromantyczniejszych miejsc, sprzyjające nie tylko randkowiczom, ale również niespiesznym spacerom seniorów oraz zabawom w berka i chowanego najmłodszych Milusińskich.
- Park Planty w Białymstoku– Nie ma chyba piękniejszego i bardziej rozpoznawalnego miejsca w Białymstoku jak Park Planty. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są naturalne dywany utkane z róż, Aleja klonowo- jesionowa, zabytkowe bulwary, Aleja Zakochanych, oraz usytuowany w pobliżu Pałac Branickich. Park powstał pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku, a jego powierzchnia wynosi aż 14 hektarów, więc bez obaw można się tu wybrać na rodzinny, całodniowy, weekendowy spacer. Miejsce to zachęca do odpoczynku i relaksu na łonie przyrody.
- Park Miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach– zyskał tytuł z najstarszych parków w Polsce. Otwarcie ogrodu datuje się na pierwsze lata XIX wieku. Jego powierzchnia wynosi niespełna 8 hektarów, na której rośnie ponad 1300 drzew oraz zarośli. Główne wejście do Parku usytuowane jest od ulicy Jana Pawła II, od niego w głąb ogrodu prowadzi czołowa aleja. Na romantyczne wyznania oraz fotki idealna będzie sceneria wokół fontanny oraz rzeźbie „Przysięga Miłości”. Dzieciom, podczas weekendowego spaceru z pewnością zaś spodoba się wizyta w ptaszarni, która stanowi dom między innymi dla tutejszych kuropatw i pawi.