TOP 10. Polskie naj, naj…

18 maja 2021
wrocaw-3739029_640

Największe, najdłuższe, najszersze, najstarsze, najwyższe, najniższe i inne polskie TOP 10 naj, które warto zobaczyć jeszcze w tym roku. Jest się czym chwalić, nie tylko wśród naszych rodaków, ale także na całym świecie.

  1. Największa stalowa rzeźba od 10 maja stoi w jednej z najstarszych dzielnic Gdańska, we Wrzeszczu. ROEL, bo tak się nazywa, waży 800 kilogramów. Jego wysokość liczy 2,6 metra, a szerokość i długość mają po 3,6 metra. Dzieło to wykonał jeden z prodziekanów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, znany w świecie artystów jako Elvin Flamingo. Do czego podobny jest ten stalowy robot? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba użyć pokładów wyobraźni.
  2. Najstarsze drzewo w Polsce rośnie w Henrykowie Lubańskim. Jest to Cis Henrykowski, który liczy sobie niespełna 13-cie stuleci. Ma 10,5 metra wysokości, jego obwód pnia to 4,25 metra.
  3. for-example-novy-222800_960_720-620x400Najdłuższy budynek mieszkalny to oczywiście gdański falowiec usytuowany przy ulicy Obrońców Wybrzeża, w dzielnicy Gdańsk- Przymorze. Długość tego budynku wynosi 860 metrów. Wybudowany został na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, powstał z tak zwanej wielkiej płyty. Posiada 10 pięter, 16 klatek i 1792 mieszkania.
  4. Najdłuższa deska w Polsce, jest również najdłuższą deską na całym świecie. Dzięki temu w 2002 roku została wpisana do Księgi Guinessa. Ma 46,53 metra długości. Powstała z jedlicy zielonej. Obejrzeć ją można w województwie pomorskim, w miejscowości Szymbark.
  5. Najwęższy dom w Polsce jest również najwęższym na całym świecie. Znajduje się on w Warszawie i nazywa się Domem Kereta, od nazwiska pisarza, dla którego powstał projekt. Mieszkanie ma kształt trójkąta. Usytuowane jest w szczelinie pomiędzy budynkami przy ulicy Żelaznej i Chłodnej. Najwęższy punkt tej instalacji ma 92cm, a najszerszy 152cm.
  6. Określenie najstarszego kościoła w Polsce jest bardzo trudne. Zarówno archeolodzy, jak i historycy toczą na ten temat od lat spory. Obecnie przyjmuje się jednak, że jest to Kościół Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim. Jednakże to nie sam kościół zyskał to miano, a ruiny kaplicy, które się pod nim znajdują. Historycy datują je na 965 rok, czyli rok przed przyjęciem chrztu przez Polskę.
  7. castle-325874_640Największy zamek krzyżacki w Polsce oraz Europie znajduje się w Malborku, w województwie pomorskim. Co więcej, twierdza ta zyskała także miano największego gotyckiego zamku na świecie. Początek jego budowy datuje się na koniec XIII wieku. Na cały zespół zamkowy składa się Przedzamcze, Zamek Średni i Zamek Wysoki. W XIV i w pierwszej połowie XV wieku zamieszkiwali go wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego, w drugiej połowie XV wieku do lat 70’ XVIII stulecia był siedzibą polskich królów, m.in. Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy.
  8. wrocaw-3739029_640Najwyższy punkt widokowy to wrocławski Sky Tower. Jego taras na 49 piętrze znajduje się ponad 200 metrów nad ziemią. Można z niego podziwiać nie tylko panoramę miasta. Jeśli pogoda sprzyja widać również Śnieżkę, a także Chełmiec oraz Ślężę.
  9. Miano najstarszego, polskiego miasta przypadło w zaszczycie Złotoryi. Ta niewielka miejscowość liczy tylko 11,5 kilometra kwadratowego, a położona jest na Dolnym Śląsku, w dolinie Kaczawy. Prawa miejskie otrzymała na początku XII stulecia. Weekendowy spacer warto spędzić tu na poznawaniu Starówki, wizycie w Muzeum Złota i Kopalni Złota Aurelia, a także na odpoczynku w Rezerwacie Przyrody Wilcza Góra.
  10. Najniższy punkt naszego kraju to wieś nosząca nazwę Marzęcino. Depresja w tym miejscu ma (-)2,07 metra. Jest zatem większa aniżeli podawane dotąd dane Raczek Elbląskich (-1,8m).

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję