Top 10 polskich pomników, które warto zobaczyć

28 lutego 2021
people-460255_640 (1)

Jedne wzruszają, inne powodują uśmiech na twarzy, jeszcze inne prowadzą do zadumy i nostalgii. Są też i takie, za które się wstydzimy, ale i te, z których jesteśmy dumni. O to Top 10 polskich pomników, które warto zobaczyć.

desert-locust-1865955_640Pomnik szarańczy w Zwierzyńcu, w województwie lubelskim, jest prawdopodobnie jedynym takim na świecie. Wprawdzie dla przeciętnego turysty może wydać się on mało ciekawy, ale dla mieszkańców tego miejsca ma ogromne znaczenie. Upamiętnia on bowiem wygraną walkę z plagą tych owadów, która dotknęła tą oraz pobliskie okolice na początku XVIII wieku. Dla tych co nie wiedzą, szarańcza wędrowna potrafi spustoszyć wielkie pola zbóż. Jej wielkość sięga nawet do 5,5 centymetra długości.

Największy kaloryfer świata znajduje się w województwie świętokrzyskim, w Stąporkowie. To pomnik żeliwnego grzejnika ustawiony przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu.  Został on przeniesiony sprzed Odlewni Żeliwa, gdzie pod koniec dziewiętnastego stulecia powstał pierwszy kaloryfer. Ich produkcja nie trwała długo, bowiem pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku fabrykę zlikwidowano. Dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej udało się ją uruchomić ponownie. Ten niezwykły pomnik został odlany w 1978 roku i jest do tej pory największym żeliwnym kaloryferem powstałym na naszym globie. Niestety, miejsce, w którym powstał, od wielu lat już nie istnieje.

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie dla jednych stał się dumą i chlubą, inni wspominają o nim z ogromnym zażenowaniem. Miał być kopią pomnika Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro, ale jak twierdzi spora ilość naszych Rodaków, poprzestało na tym, że miał. Pełna nazwa posągu brzmi Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. 36 metrowy pomnik jest najwyższym przedstawiającym Syna Bożego na świecie. Wykonany został w 2010 roku z żelbetonu, na podstawie projektu plastyka i członka ZPAP, Mirosława Pateckiego.

W Beskierzu, wsi położonej w województwie zachodnio-pomorskim, stanął prawdopodobnie największy ziemniak na świecie. Dziewięciometrowe  warzywo kończy w tym roku 38 lat. Pomimo, iż jest tu główną atrakcją turystyczną, to nie jedyną. Warto wybrać się również na spacer lub wyprawę rowerową do rezerwatu przyrody Wierzchomińskie Bagna, które stały się domem między innymi dla ważki zalotki spłaszczonej oraz rzadko spotykanego motyla, Modraszka bagniczka.

W Radomiu, na ulicy Żeromskiego, trzy lata temu pojawił się pomnik z brązu, który jest homogenizowanym serkiem waniliowym. Rzeźba przedstawia jeden z najważniejszych symboli tego miasta. Ten produkt mleczny jest wytwarzany tu od prawie 50 lat. W ramach projektu symnoli miasta postawiono także pomniki: maszyny do szycia Łucznik, maszyny do pisania Łucznik, odlewu pistoletu vis, butów Sofix, starego telefonu Bratek z tarczą czy też maski gazowej. Radom to zdecydowanie miasto, którego pomniki należy zobaczyć w pierwszej kolejności.

Również w Radomiu możemy obejrzeć posąg najbardziej znienawidzonego przez kobiety,  sprzętu gospodarstwa domowego, mianowicie wagi domowej WD-2. Maksymalne obciążenietego modelu wynosiło 2 kilogramy, dlatego stosowana była tylko w kuchni. Można ją było dostać w dwóch kolorach, niebieskim oraz brązowym. Jej odlew z brązu stoi na Placu Jagiellońskim.

W Jarocinie stoi pomnik Glana. To nie przypadkowa lokalizacja tego posągu. Miasto jest bowiem nazywane stolicą polskiego rocka. Od wielu lat organizowane są tu koncerty tego popularnego nurtu muzycznego, na których spotykają się i wspólnie bawią zarówno młodsza, jak i starsza młodzież. Oczywiście większość z melomanów przyjeżdża tu w … glanach. Posąg można podziwiać od dziesięciu lat. Znajduje się niedaleko Spichlerza Polskiego Rocka. Jest to muzeum, w którym za pomocą wystawy multimedialnej można poznać każdy szczegół historii polskiego rocka, od lat 50-tych ubiegłego stulecia aż do dziś.

Pomnik macierzyństwa stoi przed Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej wymownych posągów w naszym kraju. Niejedna kobieta, patrząc na miłość, jaka została pokazana w tak krótkim akcie, jakim jest pocałunek matki dla dziecka, wzruszyła się do łez. Pomnik stoi tu od 1988 roku. Jego twórcami byli rzeźbiarze Andrzej Karwowski oraz Stanisław Romańczuk i Tadeusz Markiewicz. To nie jedyna rzeźba macierzyństwa w naszym kraju. Kolejna, autorstwa Aliny Slesińskiej, powstała z piaskowca, i stoi w Kołobrzegu.

Jedenaście kilomentrów od Ostródy, znajduje się miejscowość o wdzięcznej nazwie Stare Jabłonki. I choć jest to nieduża wieś, to atrakcji w niej niemało. Przede wszystkim, na jeziorze Szeląg Mały, zaczyna swój bieg Kanał Elbląski. Znajdują sie tu również bunkry oraz rezerwat Sosny Taborskie. Jedną z najnowszych atrakcji jest pomnik nawiązujący do nazwy tej osady, przedstawiający ogryzek jabłka.

people-460255_640 (1)Jedna z najbardziej wymownych, polskich instalacji, znajduje się we Wrocławiu. Mowa oczywiście o pomniku Anonimowego Przechodnia, symbolizuje bezimienne postacie, które czynnie przeciwstawiały się poprzedniemu ustrojowi politycznemu, czyli komunie. Instalacja na ulicy Świdnickiej istnieje już ponad 15 lat.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję