Top 10 miejscowości o wyjątkowej nazwie…

Dziwne, śmieszne, wstydliwe, kreatywne, niebywałe, niepospolite, lotne… Niemiec płakał, gdy je odwiedzał, a Polak nie raz i nie dwa zastanawiał się czy ich nazw, nie wybierano przypadkiem w stanie upojenia alkoholowego. Mowa o miejscowościach, które mają wyjątkowo zmyślne nazwy. O to nasze Top 10.
Trzeba być obdarzonym ogromną wyobraźnią i mieć nowatorskie podejście do życia, aby nazwać w ten czy inny sposób dane miejscowości. Co więcej, większość z nich to wsie, wszystkie oczywiście, należące do naszego kraju. Czym kierowali się ich twórcy? To prawdopodobnie wiedzą tylko oni sami. Jednakże należy przyznać, że pomysłowości oraz awangardy, w tej kwestii im nie brakowało.
- Zgon– choć nazwa kojarzy się ze śmiercią, tak naprawdę nie ma nic z nią wspólnego. Zgon czyli zganianie bydła nad jezioro Mokre. Jest to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, która posiada charakterystyczne drewniane zabudowania. Oprócz nich, warto tu również zobaczyć wystawę rzeźby, stworzoną przez Adama Szubskiego. Nie dość, że osiadł on w Zgonie, to stworzył tu także Galerię Głów. To nie jedyny znany artysta, który docenił uroki mieszkania w tej małej wiosce. Był nim także autor książki „Wzgórze Błękitnego Snu”, Igor Abramow-Newerly.
- Zimna Wódka– to niewielka wieś w województwie opolskim. Choć nazwa kojarzy się z alkoholem i może sugerować niektórym, że tutejsi mieszkańcy to alkoholicy, to pochodzi ona od „zimnej wody”. Pierwsi ludzie osiedli na tym terenie najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku, a dziś mieszka tu niewiele ponad siedemset osób. Niebywałą atrakcją tego miejsca jest drewniany kościół.
- Stara Prawda– jest malutką wsią położoną w województwie lubelskim, liczącą na początku XXI wieku, niespełna trzystu mieszkańców. Czy obecnie liczba ta wzrosła, czy zmalała, nie wiadomo. W Starej Prawdzie urodził się publicysta Jan Hempel.
- Zazdrość– doświadczył jej niejeden mieszkaniec polskich wsi i miast. Jak się okazuje, nazwa ta cieszy się popularnością. Na mapie naszego kraju znajdują się, aż dwie takie miejscowości. Położone w województwie mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Pierwsza, oprócz nazwy i piękna natury, nie ma miejsc, które można by pozwiedzać. Druga zaprasza natomiast do obejrzenia drewnianej chaty, krytej strzechom, wybudowanej w XVIII stuleciu.
- Owsianka– to pyszna potrawa mleczna. Najczęściej podawana na słodko, z owocami i bakaliami, na śniadanie. Ale także wieś w województwie dolnośląskim, kaszubska kolonia w województwie pomorskim- powiecie bytowskim oraz kolonia w województwie mazowieckim. Jak widać nazwa ta cieszy się równie dużą popularnością jak Zazdrość.
- Swornegacie– sworne czyli zdyscyplinowane. Gdyby tłumaczyć zatem dosłownie nazwę kaszubskiej wsi, znaczyłaby ona zdyscyplinowane majtki. Czy faktycznie jej autor miał to na myśli? Raczej nie. Etymolodzy podają dwie wersje pochodzenia tego, dość ciekawego, nazewnictwa. Pierwsza nawiązuje ponoć do zwartych grobli, druga mówi zaś o umocnieniach brzegów rzeki, warkoczami zaplatanymi z korzeni drzew sosnowych. Co robić w Swornychgaciach, gdy już tam dotrzecie? Przede wszystkim podziwiać piękno przyrody położonych w pobliżu Borów Tucholskich oraz Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Można też zażywać kąpieli wodnych i słonecznych w tutejszych jeziorach, jak również udać się na wędkowanie.
- Koniec Świata– jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie znajduje się koniec świata, to musicie wiedzieć, że jest on całkiem blisko, na terenie województwa wielkopolskiego. Oficjalna nazwa wsi to Głuszyna- Podlas. Jest to chyba najmniejsza, polska wieś (a w zasadzie tylko jej część), mieszka w niej bowiem tylko… jedna osoba!
- Piątek– Brzechwa pisał „chcieli pracę skończyć w piątek, a to ledwie był początek”. Początek, jak i koniec miasta o tej nazwie położony jest w województwie łódzkim, na ziemi łęczyckiej. Jest to bardzo ważna miejscowość dla naszego kraju, znajduje się w niej bowiem jego centrum, geometryczny środek. Warto tu zajrzeć do drewnianego kościoła z połowy XVIII wieku oraz XIX wiecznego parku miejskiego.
- Całowanie– jedna z najprzyjemniejszych nazw polskiej wsi. Znajduje się ona na Mazowszu, nieopodal stolicy naszego kraju. Jest to nie tylko miejsce gdzie można odpocząć po całym weekendzie, w nowoczesnym, drewnianym domku, na łonie natury, ale także jedno z najważniejszych, polskich stanowisk archeologicznych. Tutejsze znaleziska sięgają ery kamienia łupanego.
- Żabojady– znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to wieś, która graniczy z Puszczą Romincką. Nazwa miejscowości pochodzi od zgermanizowanego słowa Szabojeden.