Top 10 miejscowości o wyjątkowej nazwie…

24 czerwiec 2021
the-turn-signal-lamp-4359322_640

Dziwne, śmieszne, wstydliwe, kreatywne, niebywałe, niepospolite, lotne… Niemiec płakał, gdy je odwiedzał, a Polak nie raz i nie dwa zastanawiał się czy ich nazw, nie wybierano przypadkiem w stanie upojenia alkoholowego. Mowa o miejscowościach, które mają wyjątkowo zmyślne nazwy. O to nasze Top 10.

Trzeba być obdarzonym ogromną wyobraźnią i mieć nowatorskie podejście do życia, aby nazwać w ten czy inny sposób dane miejscowości. Co więcej, większość z nich to wsie, wszystkie oczywiście, należące do naszego kraju. Czym kierowali się ich twórcy? To prawdopodobnie wiedzą tylko oni sami. Jednakże należy przyznać, że pomysłowości oraz awangardy, w tej kwestii im nie brakowało.

  • Zgon– choć nazwa kojarzy się ze śmiercią, tak naprawdę nie ma nic z nią wspólnego. Zgon czyli zganianie bydła nad jezioro Mokre. Jest to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, która posiada charakterystyczne drewniane zabudowania. Oprócz nich, warto tu również zobaczyć wystawę rzeźby, stworzoną przez Adama Szubskiego. Nie dość, że osiadł on w Zgonie, to stworzył tu także Galerię Głów. To nie jedyny znany artysta, który docenił uroki mieszkania w tej małej wiosce. Był nim także autor książki „Wzgórze Błękitnego Snu”, Igor Abramow-Newerly.
  • Zimna Wódka– to niewielka wieś w województwie opolskim. Choć nazwa kojarzy się z alkoholem i może sugerować niektórym, że tutejsi mieszkańcy to alkoholicy, to pochodzi ona od „zimnej wody”. Pierwsi ludzie osiedli na tym terenie najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku, a dziś mieszka tu niewiele ponad siedemset osób. Niebywałą atrakcją tego miejsca jest drewniany kościół.
  • Stara Prawda– jest malutką wsią położoną w województwie lubelskim, liczącą na początku XXI wieku, niespełna trzystu mieszkańców. Czy obecnie liczba ta wzrosła, czy zmalała, nie wiadomo. W Starej Prawdzie urodził się publicysta Jan Hempel.
  • Zazdrość– doświadczył jej niejeden mieszkaniec polskich wsi i miast. Jak się okazuje, nazwa ta cieszy się popularnością. Na mapie naszego kraju znajdują się, aż dwie takie miejscowości. Położone w województwie mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Pierwsza, oprócz nazwy i piękna natury, nie ma miejsc, które można by pozwiedzać. Druga zaprasza natomiast do obejrzenia drewnianej chaty, krytej strzechom, wybudowanej w XVIII stuleciu.
  • Owsianka– to pyszna potrawa mleczna. Najczęściej podawana na słodko, z owocami i bakaliami, na śniadanie. Ale także wieś w województwie dolnośląskim, kaszubska kolonia w województwie pomorskim- powiecie bytowskim oraz kolonia w województwie mazowieckim. Jak widać nazwa ta cieszy się równie dużą popularnością jak Zazdrość.
  • Swornegacie– sworne czyli zdyscyplinowane. Gdyby tłumaczyć zatem dosłownie nazwę kaszubskiej wsi, znaczyłaby ona zdyscyplinowane majtki. Czy faktycznie jej autor miał to na myśli? Raczej nie. Etymolodzy podają dwie wersje pochodzenia tego, dość ciekawego, nazewnictwa. Pierwsza nawiązuje ponoć do zwartych grobli, druga mówi zaś o umocnieniach brzegów rzeki, warkoczami zaplatanymi z korzeni drzew sosnowych. Co robić w Swornychgaciach, gdy już tam dotrzecie? Przede wszystkim podziwiać piękno przyrody położonych w pobliżu Borów Tucholskich oraz Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Można też zażywać kąpieli wodnych i słonecznych w tutejszych jeziorach, jak również udać się na wędkowanie.
  • Koniec Świata– jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie znajduje się koniec świata, to musicie wiedzieć, że jest on całkiem blisko, na terenie województwa wielkopolskiego. Oficjalna nazwa wsi to Głuszyna- Podlas. Jest to chyba najmniejsza, polska wieś (a w zasadzie tylko jej część), mieszka w niej bowiem tylko… jedna osoba!
  • Piątek– Brzechwa pisał „chcieli pracę skończyć w piątek, a to ledwie był początek”. Początek, jak i koniec miasta o tej nazwie położony jest w województwie łódzkim, na ziemi łęczyckiej. Jest to bardzo ważna miejscowość dla naszego kraju, znajduje się w niej bowiem jego centrum, geometryczny środek. Warto tu zajrzeć do drewnianego kościoła z połowy XVIII wieku oraz XIX wiecznego parku miejskiego.
  • Całowanie– jedna z najprzyjemniejszych nazw polskiej wsi. Znajduje się ona na Mazowszu, nieopodal stolicy naszego kraju. Jest to nie tylko miejsce gdzie można odpocząć po całym weekendzie, w nowoczesnym, drewnianym domku, na łonie natury, ale także jedno z najważniejszych, polskich stanowisk archeologicznych. Tutejsze znaleziska sięgają ery kamienia łupanego.
  • Żabojady– znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to wieś, która graniczy z Puszczą Romincką. Nazwa miejscowości pochodzi od zgermanizowanego słowa Szabojeden.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję