Top 10 miejsc najczęściej odwiedzanych przez Facebookowiczów

19 grudzień 2020
social-media-407740_640

W ostatnich czasach coraz mniej podróżujemy. A to za sprawą groźnego koronawirusa COVID-19. Dlatego większość z nas albo zwiedza Polskę, albo… podróżuje palcem po mapie i wraca wspomnieniami do swoich zbiorów zdjęć, z tych lepszych czasów, gdy mogliśmy bez żadnych granic przemieszczać się po całym świecie. Gdzie najczęściej podróżowali Facebookowicze? 8 na 10 miejsc znajduje się w… Polsce.

Wodospad Kamieńczyka

poland-2849458_640 (1)Nie ma drugiego takiego miejsca w naszym kraju jak Wodospad Kameńczyka. Jego piękno, wyjątkowość i urok docenili także producenci filmu „Opowieści z Narni. Książę Kaspian”. W miejscu tym były bowiem kręcone kadry do inscenizacji, która na szklanych ekranach po raz pierwszy pojawiła się w 2008 roku. Wodospad ma 27 metrów wysokości i jest najwyższą wodną kaskadą w Sudetach. Dzieli się ona na trzy stopnie. Mało kto wie, że za drugim kryje się jaskinia zwana Złotą Jamą. Niestety, nie jest ona wytworem natury, a Walończyków. Mimo to zachwyca, a karkonoska legenda głosi, że woda spływająca w wodospadzie to łzy płaczących rusałek.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Świątynia przypominająca kolorowy pałac z bajki, przyciąga nie tylko polskich Facebookowiczów, ale także turystów  całego świata. To niewątpliwie jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji Rosji. Wybudowana została na początku drugiej połowy XVI wieku na Placu Czerwonym w Moskwie, a jej architekt został ponoć oślepiony przez Iwana Groźnego, aby już nigdy nic równie okazałego nie zaprojektował. Wnętrze Cerkwi jest równie bajkowe jak jej zewnętrzne fasady. W 1990 roku budowla została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Czarnobyl

pripyat-1366158_640Do jądrowej katastrofy na Ukrainie doszło w 1986 roku. Cała ludność zamieszkująca Czarnobyl i okolice, łącznie 350 tysięcy osób, została stopniowo ewakuowana. Wychodzili jak stali, pozostawiając na miejscu skażony, cały swój dobytek. Miasto zostało zamknięte, wraz z zakazem wstępu do niego. Dziś można je zwiedzać, zachowując jednak nadal ostrożność. Wejście do strefy wykluczenia jest odpłatne i z przewodnikiem, na podstawie zezwolenia. Nie zniechęca to jednak miłośników Urbexu, których podczas weekendu w mieście rejestruje się nawet około tysiąca. Pomimo, iż promieniowanie w wiekszości miejsc nie jest już szkodliwe, to mimo wszystko wymagane jest posiadanie butów za kostkę, długich spodni i bluzek z długim rękawem, tak aby ciało nie było wystawione bezpośrednio na ekspozycję możliwych jeszcze, szkodliwych emisji.

Kłomino

Kłomino- miasto, które jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych nie należało do naszego kraju. Taka dziura w państwowym obszarze. Co więcej, tego miejsca nie było zaznaczonego na żadnej mapie. Tajna metropolia, która położona jest 12 kilometrów od Borne Sulinowo, w województwie zachodniopomorskim,  zamieszkiwana była przez członków Radzieckiej Armii. Miasto było duże, ale dziś pozostały po nim tylko pojedyncze budynki, w tym jeden blok, który został wyremontowany, dla potrzeb agroturystyki. Niestety, Kłomino nie robi na turystach takiego wrażenia jak Czarnobyl czy Prypeć, ale mimo wszystko nadal jest chętnie odwiedzane przez Facebookowiczów i nie tylko.  W pozostałych, starych ruinach budynków wysadzone są klatki schodowe, zatem na piętra trudno się dostać, choć nie jest to niemożliwe. W dawnych mieszkaniach nie ma zniszczonych mebli, sprzętów. Nie ma okien, drzwi, sanitariatów. Po dawnych mieszkańcach pozostały tylko ściany z odrapanymi tapetami i odpryskająca farbą .

Polskie Malediwy

Malediwy zachwycają turkusową wodą i otoczeniem wokół nabrzeża. Także te polskie, pod Koninem. Krystalicznie czysta woda otoczona jest bowiem białym piaskiem i lasem. Zbiornik wodny w Gajówce, nie jest jednak wytworem natury, a człowieka. Co więcej, należy do Zespołu Elektrowni Pątnów- Adamów- Konin i jest dość niebezpieczny. Kąpiel w tym miejscu grozi rozległymi i głębokimi oparzeniami skóry. Wobec czego teren zbiornika i białego „niby” piasku (niby, gdyż jest to popiół), jest zamknięty dla nieupoważnionych osób. Mimo to, co rusz, miejsce to odwiedza spora ilość turystów, a co więksi śmiałkowie próbują wejść do wody po egzotyczne selfie.

Świątynia Wang, Karpacz

wang-1210551_640Świątynia Wang to drewniany kościół ewangelicki z XII wieku, w Karkonoszach. Jednak nie od zawsze stał on w tym miejscu. Wybudowano go w Norwegii, a dopiero pod koniec pierwszej połowy XIX wieku przeniesiono do Karpacza.  Zwiedzanie tego miejsca jest odpłatne, bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10zł, a dla dziecka 5zł. Dodatkowo, za wykonanie zdjęć obiektu, należy zapłacić kolejne 5zł. Mimo to warto, koszt bowiem jest znikomy w porównaniu do piękna tego miejsca. Wyjątkowości temu miejscu dodaje fakt, że w konstrukcji budynku nie ma wbitego ani jednego gwoździa (!). Na placu, przy kościele, znajduje się między innymi cmentarz wraz z grobem Tadeusza Różewicza.

Ogrody Kapias, Goczałkowice

Dolny Śląsk to perła naszego kraju. Pewnie dlatego najwięcej miejsc, najczęściej odwiedzanych przez Facebookowiczów, znajduje się właśnie w tym regionie. Jednym z nich są Ogrody Kapias w Goczałkowicach. Można je zwiedzać bezpłatnie w godzinach 10-18. Do marca zeszłego roku miejsce to dzieliło się na Stare i Nowe Ogrody. Niestety, te pierwsze, gdzie usytuowany były liczne zaułki i altanki, uległy zniszczeniu. Obecnie dostępna jest tylko i wyłącznie nowa część tego miejsca, a w niej między innymi liczne fontanny, iglo, labirynt, ogród sensoryczny, wrzosowiska, plac zabaw dla dzieci, restauracja, Tajemniczy Ogród, patio, wąwóz i tarasy widokowe.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to kolejny, unikatowy skarb Dolnego Śląska. Chcąc swejść do niej, należy najpierw zarezerwować wizytę. Po raz pierwszy miejsce to odkryto na początku drugiej połowy lat sześćdziesiątych, ubiegłego wieku. Dwumetrowa szczelina kamieniołomu prowadziła do wnęki, w której znajdowały się mędzy innymi kości niedźwiedzia jaskiniowego. Na przełomie lat miejsce to bardzo się zmieniło. Oprócz pierwotnej jaskini, dzisiejszej Sali Niedźwiedziej,  powstała trasa turystyczna, w tym ekstremalna, w której wykorzystano cały system połączonych jam i korytarzy, zarówno naturalnych, jak również sztucznie wykutych. Główną atrakcją tego miejsca są liczne formy naciekowe oraz jedyna tego typu, w Polsce, trasa ekstremalna. Gwarantuje ona trzy godziny wyśmienitej zabawy w grotołazów.Niestety, atrakcja przeznaczona jest tylko dla osób dość szczupłych.J ak podają organizatorzy, takich, którzy zmieszczą się w 25cm szczelinie pomiędzy drzwiami a ościeżnicą. Wstęp do Jaskini Niedźwiedziej jest odpłatny.

Krzywy las

crooked-forest-866294_640Miejsce to „obrosło” już legendami. Mówią one o czarach, czarcich mocach, duchach, działaniu sił z kosmosu.Tutejsze drzewa, około 100 iglaków, mają bowiem zakrzywiony kształt. Ten jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy las, znajdujący się w województwie zachodniopomorskim, jest spowodowany działalnością człowieka. Mimo to nadal przyciąga turystów.

Podziemne Miasto

Pierwsze skojarzenie na myśl o Podziemnym Mieście dotyczy wyspy Wolin. Jednakże Facebookowicze wolą wyprawy do Osówki, aby podziwiać kolejną perłę Dolnego Śląska. W dobie COVID-19 miejsce to zostało zamknięte do odwołania. Mimo to, użytkownicy portalu społecznościowego często chwalą się swoimi zdjęciami i wspomnieniami z tego miejsca. Jedna z teorii brzmi, że Podziemne Miasto zostało wybudowane dla Adolfa Hitlera, ktory rzekomo planował tu swoją tajną parcelę. Budowę rozpoczęto pod koniec drugiej wojny światowej. Największą tutejszą obecnie atrakcją są dwie podziemne sale, zwane Kasyno i Siłownia, jak również możliwość przejścia trasy ekstremalnej.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję