Top 10. Gdzie pójść i co robić, gdy podczas urlopu plucha

5 wrzesień 2021
plane-589357_640

Wrześniowe wakacje w Polsce zapowiadają się deszczowo. Urlopowicze zastanawiają się czy lepiej odwołać rezerwacje w górach i nad morzem, czy też może jednak z nich skorzystać. Na forach dla podróżników amatorów przodują pytania: co robić i gdzie pójść, gdy za oknem plucha? Odpowiadamy.

Można grać w planszówki, można oglądać telewizję, można układać puzzle, można patrzeć co nowego na Instagramie lub Tik-Tok-u. Można… wszystko to robić w domu i nie wydać przy tym złotówki, a zaoszczędzone pieniądze odłożyć na przyszłoroczny urlop. Ale można, a nawet trzeba, poszukać innych, alternatywnych rozwiązań, do wcześniejszych pomysłów. Skoro wiesz, że deszczowa i wietrzna pogoda pokrzyżują Ci plany kąpieli w morzu, opalania się nad jeziorem czy wyjścia na górski szlak, znajdź atrakcje, które nie wymagają dostosowuwania się do aktualnej aury za oknem. Jeśli nadal nie masz pomysłów, podpowiadamy co robić w deszczu, w top 10, najczęściej odwiedzanych, we wrześniu, miejscowościach.

gdansk-5113227_640TrójmiastoGdańsk, Sopot, Gdynia i okolice posiadają bardzo bogatą ofertę turystyczną, niezależną od pogody. Podróżujący z dziećmi, w słoneczne dni najczęściej wybierają się na wycieczkę do ZOO w Gdańsku Oliwie, jednak gdy pada, warto udać się do Akwarium Gdyńskiego, w którym pływa wiele rzadkich gatunków ryb z całego świata, a wystawy i ekspozycje pozwalają na zapoznanie się z florą i fauną z różnych stron świata. Kolejną, naszą propozycją jest Centrum Nauki Experyment, w którym warto spędzić cały dzień. Mnogość tutejszych atrakcji pozwala nie tylko na wesołą i długotrwałą zabawę dla małych i dużych, ale też naukę. Rodziny mogą się podjąć się tu między innymi skutecznej reanimacji, sprawdzić swoje siły podczas jazdy samochodem w stanie nietrzeźwym jak również wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych, gnając po nierównym terenie na inwalidzkim wózku. Maluchy zaś nauczą się myć ząbki, a straszaki poznają w ciekawy sposób wszystkie prawa fizyki. Gdańsk zachęca do odwiedzenia Ośrodka Kultury Morskiej, gdzie od lat hitem jest Interaktywna Wystawa: Ludzie- Statki- Porty. Rodzice! musicie jednak wiedzieć, że Wasze dzieci szybko jej nie opuszczą, a każde stanowisko zapewne zechcą obejść kilka razy. Naukę z zabawą w Gdańsku łączy również Hevelianum, usytuowane w dawnych Fortach, na Górze Gradowej. To miejsce łączy w sobie naukę, historię i relaks. Wybierzcie się wspólnie w podróż dookoła świata, poznajcie matematykę z perspektywy łamigłówek, przenieście się do jednej z czterech krain bajek lub wehikułem czasu poznajcie tajniki historycznej wojskowości. A co w czasie deszczu mogą robić tu dorośli, bez dzieci? Jeśli jesteście łasuchami, zapraszamy na „rejs” po restauracjach, w których zjecie najsmaczniejsze dania regionalne, w tym morskie ryby z porannego połowu, i nie tylko. Miłośnicy historii z pewnością docenią ciekawe dzieje Gdańska, które można poznać między innymi w Domu Uphagena, Europejskim Centrum Solidarności, dawnej Katowni czy Muzeum II Wojny Światowej. W Sopocie nie można pominąć wizyty w Krzywym Domku oraz Latarni Morskiej, a Gdynia zaprasza do Muzeum Emigracji, Domku Żeromskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

warsaw-2441270_640Warszawawbrew pozorom, Warszawa to jedno z najbardziej przyjaznych dzieciom miast w naszym kraju. Mnogość atrakcji tu dla nich przygotowanych przyprawia o zawrót głowy. Z większości z nich można skorzystać niezależnie od pogody. Nie można więc pominąć Centrum Nauki Kopernik, które jest największym tego typu obiektem w Polsce. Oprócz licznych wystaw są tu również laboratoria, w których są przeprowadzanie niebanalne eksperymenty, Planetarium wraz z pokazami kierowanymi nawet do trzylatków, Ogród na dachu czy też Plac Zabaw z Mikroklimatem. Kolejną stołeczną atrakcją dla mniejszych i większych dzieci, która rozwija i edukuje poprzez zabawę, jest Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka. Do 14 września można bezpłatnie wziąć udział w wystawie Eureka, czyli Odkrywam! poświęconej filozofii i sztuce. Kontakt ze sztuką przez wielkie „S” Wasze pociechy będą też miały w Tatrze Małego Widza, który daje możliwość uczestnictwa dzieci w spektaklach. Ciekawą atrakcją będzie zapewne także Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz możliwość wyrobu własnej tabliczki w Manufakturze Czekolady. A co stolica przygotowała dla rodziców na pochmurne dni? Spektakle teatralne z udziałem największych i najbardziej uznanych aktorów, próbę wydostania się z bezludnej wyspy lub podróż do roku 2410 i podbój innych galaktyk w Domu Zagadek, akrobacje w Tunelu Aerodynamicznym, możliwość spróbowania swych sił w rzucaniu siekierami w AxeNation, oraz podróż w czasie do naszego dzieciństwa, czyli zabawę na flipperach w Interaktywnym Muzeum Flipperów. Miłośnicy tradycyjnych zaś muzeów mają ich w Warszawie również bogaty wybór.

KrakówWawel, Sukiennice, Muzeum Narodowe i Muzeum Inżynierii Miejskiej to must have dla każdego turysty będącego w tym mieście. Krakowskie Muzea to jeden z naszych pomysłów na spędzanie tu deszczowych dni. Oprócz tych kierowanych głównie do dorosłych i młodzieży, jak na przykład Kamienica Hipolitów, Muzeum Kata Kacianora czy też Muzeum Kościuszkowskie, istnieje wiele takich, w których z pewnością nie będą się nudzić dzieci. Całym rodzinom polecamy więc w szczególności magiczne wręcz Muzeum Kota, Muzeum Flipperów, Muzeum Gier Wideo, interaktywne Żywe Muzeum Obwarzanka, jak również Muzeum Iluzji. Jednak nie samymi muzeami Krakowiacy żyją (choć tych jest tu bez liku). Warto pokusić się również o zwiedzanie Smoczej Jamy, czyli jaskini, która usytuowana jest pod Wawelem. Można się do niej dostać schodząc po krętych schodach. Amatorzy i miłośnicy zwiedzania podziemi docenią też zapewne możliwość przejścia się trasą turystyczną w Kopalni Soli „Wieliczka”. Jej podziemny świat liczy 3,5 kilometry i znajduje się 135 metrów pod ziemią. To jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc w całej Europie. Nie można też pominąć shoppingu w Starym Kleparzu, czyli na najstarszym targu w Krakowie. Zaczęło działać już w XIV wieku. Znajdziecie tu tak zwane mydło i powidło, a na pewno regionalne specjały oraz tradycyjne, krakowskie stroje ludowe.

Zakopane- nie ma co ukrywać, że do Zakopanego jeździ się głównie po to, aby wejść na Giewont, zrobić sobie selfie nad Morskim Okiem, pójść na Krupówki czy pozjeżdżać na nartach. Atrakcje te stają się niedostępne, gdy zaczyna padać deszcz. Wizyta w regionalnej karczmie, gdzie można przy sytym posiłku posłuchać opowieści Bacy oraz wspólnie z góralami pośpiewać regionalne pieśni jest ciekawą alternatywą, ale jej atrakcyjność się kończy, gdy aura nie rozpieszcza przez kilka dni. Proponujemy Wam zatem wizytę w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się makieta Tatr, okrzyknięta największą w naszym kraju, kino 4D oraz Sala Odkryć z Kinectem i grami edukacyjnymi na temat tego regionu Polski. Wizyta w Be Happy Museum rozweseli nawet największego pesymistę. Olbrzymie słodycze wprost zachęcają, aby ich skosztować, a już na pewno zrobić sobie niezapomniane selfie na ich tle. W tym miejscu każdy może poczuć się Celebrytą przez duże „C”. Totalny zawrót głowy poczujecie również wewnątrz Domku do Góry Nogami. Tu siły grawitacji nie istnieją. Miłośnicy kultury i sztuki warto, aby poszli na jedną z wystaw w Zakopiańskim Centrum Kultury, a także skorzystali z możliwości obejrzenia Domu pod Jedlinami, miejsca zamieszkania Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej.

Wrocław- miasto wręcz zachęca, aby zwiedzać je w słoneczny weekend. Niestety, na aurę nie mamy wpływu. Mimo to, nawet podczas niepogody, we Wrocławiu, nudą nie wieje. Rodziny z dziećmi mogą spędzić czas aktywnie w Bobolandii, Parku Trampolin oraz w Powietrznym Mieście. Gwarantujemy, że w tych miejscach można się zmęczyć, ale i bardzo dobrze bawić. Rodzinną rozrywkę zapewnia też Kolejkowo, gdzie znajduje się największa, ruchoma mata kolei w Polsce, a także Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Nie można też pominąć Hydropolis, gdzie dowiecie się między innymi skąd się biorą fale lub co świeci w wodzie. Randka we dwoje z pewnością będzie udana podczas podziwiania panoramy nad Odrą z zamkniętej kolejki gondolowej „Polinka”, wizyty w Muzeum Pana Tadeusza, a następnie kolacji w Spiżu. Jest to restauracja znajdująca się w Ratuszu, która posiada własny browar. Można wypić tu 6 gatunków piwa i oprócz jednego z licznych, wykwintnych tu dań, zjeść po prostu pajdę chleba ze smalcem.

Poznań- W deszczowy dzień wizyta w „słodkim i cukierkowym” Muzeum Be Happy, przywróci uśmiech na Waszych twarzach. Możecie się tu poczuć jak Celebryci na ściance, zrobić sobie niecodzienne selfie lub nagrać wyjątkowy filmik na Tik-Tok-a. Słodkości zaznacie także w Manufakturze Zdrowych Cukierków i Muzeum Czekolady, a endorfiny wytworzą się Wam na Gokartach, podczas zabawy laserowym paintballem lub w czasie pilotowania samolotu na symulatorze (GearUp). Nie można również pominąć kąpieli w słynnych Termach Maltańskich, gdzie woda pochodzi z odwiertów położonych poniżej 1300 metrów. Rajd po tradycyjnych muzeach należy zacząć zaś od Rogalowego Muzeum, w którym nauczycie się robić znane w całym kraju rogale świętomarcińskie, następnie udać się do Muzeum Historii Miasta, gdzie w ciekawy sposób ukazane są dzieje Poznania na przełomie wieków. Kolejne kroki kierujcie zaś do Muzeum Historii Ubioru oraz Poznańskiego Muzeum Pyry. Tych miejsc nie można pominąć, niezależnie od tego czy za oknem świeci słońce, czy też pada deszcz. A gdy najdzie Was głód, warto zaspokoić nie tylko burczące brzuchy, ale też i zmysły. Najlepiej zrobi to obiadokolacja w Dark Restaurant, gdzie posiłek jada się w ciemnościach. Dzięki temu kubki smakowe oraz węch są bardziej wyczulone na aromaty.

Łódź- Jedną z największych atrakcji w Łodzi jest ulica Piotrkowska. Sam spacer po niej, podczas słoty, to żadna przyjemność, aczkolwiek można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli „postawić” na turystykę kulinarną w Before Food Market, która dawniej była odlewnią żelaza, jak również zobaczyć tak zwane miejsca kryte, czyli Muzeum Farmacji lub Centralne Muzeum Włókiennictwa. Poza Piotrkowską dużym uznaniem cieszą się również Muzea: Kinematografii; Książki Artystycznej; Fabryki. Aktywny wypoczynek całym rodzinom zapewnia zaś Mandoria, największy w Polsce, kryty park rozrywki. Zainteresowanym podpowiemy, że można w nim zrealizować Bon Turystyczny. Czekają tu na Was między innymi atrakcje takie jak: karuzela z łódkami na wodzie, najdłuższy w naszym kraju roller-coaster „pod dachem”, największa w Polsce, dwupoziomowa, Karuzela Wenecka, ogromny, lustrzany labirynt czy choćby wielopiętrowy dom do zabawy.

torun-419206_640Toruń- miasto słynnego, polskiego Astronoma, który wstrzymał słońce, ruszył Ziemię, dziś kojarzy się głównie z Radiem Maryja. A szkoda, bo Toruń ma wiele do zaoferowania wszystkim odwiedzającym. Nawet wtedy, gdy za oknem leje jak z cebra. Wycieczkę po tak zwanych krytych atrakcjach koniecznie powinniście zacząć od interaktywnego Muzeum Toruńskiego Piernika, aby zaraz potem zajść do Muzeum Żywego Piernika, w którym poznacie tajne przepisy na te pyszne, świąteczne ciastka. Nauczycie się też je piec. Kolejny, obowiązkowy punkt programu to Planetarium, czyli Centrum Popularyzacji Kosmosu. Oprócz astronomicznego seansu, warto obejrzeć Bazę Mars #17, gdzie będziecie mogli wypełnić poleconą Wam misję. W pobliżu Centrum znajduje się Muzeum Podróżników im. T. Halika. Jeśli macie jednak ochotę na wyprawę w przeszłość, to koniecznie udajcie się do Domu PRL-u. Przypomnicie sobie jak były aranżowane mieszkania jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a dodatkowo zobaczycie jak w tym czasie wyglądały posterunki milicji. Nie można wyjechać z Torunia nie poznając przynajmniej jednej z jego legend. W Domu Legend Toruńskich poznacie je wszystkie na interaktywnym pokazie. Opowiedzą je i przedstawią Strażnicy Legend, którzy z pewnością zaangażują Was w przedstawienie.

Katowice- w ostatnich latach Katowice przeszły metamorfozę. Dotąd odwiedzane głównie ze względu na koncerty w słynnym Katowickim Spodku, dziś coraz częściej przyjmują turystów. Gdy świeci słońce warto zobaczyć zarówno Rynek, jak i osiedle górnicze- Nikiszowiec. Gdy pada można skorzystać między innymi z wizyty w Muzeum na Nikiszowcu, które pozwala zapoznać się z kulturą i stylem życia górników. Wyjątkową atrakcją jest wizyta w Muzeum Historii Gitary, które zawiera około 70 tych instrumentów z całego świata. Najważniejsze, że podczas zwiedzania tego miejsca, prawie na każdej z nich można zagrać. Równie interesujące jest Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach (niespełna 15km od Katowic), w którym znajdują się zabytkowe wozy do gaszenia ognia, najstarszy pochodzi sprzed prawie 100 lat. Osobom, które wolą poznawanie tradycyjnych miejsc danej miejscowości, polecamy spacer trasą turystyczną Podziemi Będzińskich, w dawnym poniemieckim schronie lotniczym oraz wycieczkę do Chorzowa, aby podziwiać panoramę Parku Śląskiego z kolejki linowej.

Lray-954355_640ublin– to kolejne miasto, które wręcz zachęca, aby przyjechać tu w piękny, słoneczny dzień. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, to i w tym miejscu znajdą się atrakcje, którym plucha i słota nie są straszne. Pierwszą z nich są Podziemia Browaru Perła. Tego piwa chyba nie trzeba Wam przedstawiać. Można je kupić w sklepach w całej Polsce. Jak jest wyrabiane? Jaka jest jego receptura? Dowiecie się tylko w Lublinie. Miłośników zwiedzania wszelkiego rodzaju katakumb zachęcamy także do skorzystania ze spaceru Lubelską Trasą Podziemną, która przybliży Wam historię miasta. Pomimo, że Lublin większość atrakcji posiada na świeżym powietrzu, to te kryte są bardzo ciekawe. Jedną z nich są niecodziennie muzea, takie jak Żywe Muzeum Cebularza (pamiętacie jeszcze smak tego wypieku?), w którym wspólnie z Frankiem i Esterką nauczycie się je piec, a także w jedynym w swoim rodzaju Muzeum Osiedli Mieszkaniowych.

bs

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję