Tajemnice skrywane przez oceany

27 marca 2018
dolphin-3233579_960_720

Jakie są tajemnice skrywane przez oceany? Ile waży rekin? Czym się żywi kaszalot? Dlaczego nikt nie lubi sparusa złocistogłowego? Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Oceany skrywają wiele tajemnic. Życie jakie się w nich toczy jest równie ciekawe i kolorowe jak i niebezpieczne. Codziennie toczą się w nich bowiem walki o śmierć i życie. Często niedostrzegalne dla ludzkiego oka, gdyż dochodzi do nich na dużych głębokościach. Zejście do nich grozi ludziom utratą zdrowia, a nawet życia.

whale-2843016_960_720Na świecie istnieją różne klasyfikacje oceanów. Jedni naukowcy twierdzą, że jest tylko jeden Wszechocean, a inni, tak jak uczyli nas w szkołach nauczyciele geografii, że są trzy: Spokojny, Indyjski i Atlantycki. Istnieje jeszcze podział na 4 (Arktyczny, Spokojny, Indyjski i Atlantycki) i 5 oceanów (Południowy, Arktyczny, Indyjski i Atlantycki). Wiąże się to z procesem rozrastania się dna oceanicznego, który można by rzec, iż został odkryty całkiem niedawno, raptem kilkadziesiąt lat temu. Dokonano tego bowiem dopiero w latach ’50 ubiegłego wieku. Jakkolwiek byśmy morskich głębin jednak nie podzielili, jedno jest pewne: ich toń skrywa wiele tajemnic.

Z czym kojarzą się nam oceany? Przede wszystkim z pięknymi koralowcami i kolorowymi rybami w nich pływającymi. Jednak jeśli zapytamy o konkretne zwierzęta, które je zamieszkują, większość z nas wspomina o delfinach, wielorybach, kaszalotach i rekinach. Mało kto wymienia ryby latające, a o sparusie złocistogłowym prawie nikt nie słyszał. Prawie jednak robi różnicę, bowiem sparus to popularna Dorada. Jedna z najbardziej docenianych ryb wśród mieszkańców Malty, Turcji, Hiszpanii i Grecji. Zamieszkuje ona głównie Morze Śródziemne, ale spotyka się ją także w wodach wschodniego Atlantyku. I tak jak jej smak uwielbiają kulinarni smakosze, gdyż najlepsi kucharze świata podają ją smażoną z oliwkami, ziołami i czosnkiem, to wyławiacze owoców morza jej nienawidzą. Dlaczego? Gdyż niszczy ona zarówno ostrygi jak inne skorupiaki zamieszkujące morskie głębiny.

Kaszaloty to dość powszechny gatunek, spotkać go można bowiem w każdym oceanie. Zyskał on miano największego zwierzęcia świata, z gatunków mięsożernych. Kaszaloty osiągają długość nawet 20 metrów, a ważą kilkadziesiąt ton. Prawie 1/3 ich ciała stanowi olbrzymia głowa. Mimo to trzeba przyznać, że są to bardzo zwinne walenie.  Potrafią zanurkować nawet do 400 metrów w głąb morza. Żywią się przede wszystkim głowonogami, czyli kałamarnicami i ośmiornicami.

schwalbenfisch-63024_960_720Jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt Atlantyku jest żarłacz błękitny, zwany także ludojadem. Pomimo, iż napada na ludzi, to najczęściej żywi się jednak kałamarnicami i innymi rybami, a przede wszystkim mniejszymi gatunkami rekinów. Pomimo, iż żarłacz błękitny nie osiąga takich rozmiarów jak kaszalot, gdyż jego długość sięga 4 metrów, to waga tej ryby w stosunku do długości jest dość spora- może bowiem wynosić u dorosłego osobnika nawet 200 kilogramów.

Ptaszorowate to mieszkańcy wszystkich trzech oceanów. Popularnie znane są jako ryby latające. Ich maksymalna długość to niespełna pół metra. Lot ptaszorowatych  nad poziomem wody może trwać do 10 sekund, a to za sprawą zarówno płetw piersiowych, jak i ogonowej.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję