Świąteczne, polskie przysmaki- Top 5

12 grudnia 2018
Stół

Co kraj to obyczaj. Także kulinarny. Tak samo, co region to inne potrawy na świątecznym stole.  Przedstawiamy Wam świąteczne, polskie przysmaki, które królują wśród naszych rodzimych biesiadników w pięciu, różnych częściach naszego kraju.

Kaszuby

stół2Kaszuby to region, który jest  ściśle związany z rybami oraz grzybami, i to one właśnie królują na tutejszych, świątecznych stołach. Prym wiodą śledzie podawane na różne sposoby, po kaszubsku- czyli  solone, maczane w sosie pomidorowym, z dodatkiem mielonej, słodkiej papryki oraz oleju i octu, w śmietanie- z jabłkiem, cebulą i świeżą śmietaną, z  kilkoma kroplami cytryny, smażone- podawane w zalewie octowej. W rodzinach, które nie boją się eksperymentować coraz częściej można spotkać śledzie z rodzynkami, żurawiną czy suszoną śliwką. Pamięta się tu także o karpiu w galarecie i rybie po grecku (choć ta z grecją niewiele ma wspólnego). W wigilię zamiast czerwonego barszczu Kaszubi jedzą zazwyczaj zupę grzybową lub rybną. Gospodynie podają też tak zwaną zupę z brzadu. Nazwa wprawdzie nie jest zbyt wykwintna, ale w smaku zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienie. Gotuje się ją z suszek, takich jak śliwki, jabłka i gruszki. Z suszu podaje się także kompot do picia. Jeszcze lepszy jest gdy zrobi się go z wędzonych owoców.  Podczas deseru obowiązkowo trzeba skosztować wiejskiej babki drożdżowej i kaszubskich ruchanek, czyli placków z ciasta chlebowego.

Mazowsze

bigosNa Mazowszu, podobnie jak na Kaszubach, z zup najczęściej podaje się grzybową, a do picia kompot z suszu.  Ważnym składnikiem świątecznych potraw jest tu również kapusta, to stąd pochodzi wigilijny bigos, przesiąknięty smakiem i zapachem suszonych grzybów i śliwek. Sok z kiszonej kapusty dodaje się też do grzybowej.  Najpopularniejszymi deserami, wśród tutejszych mieszkańców, są makaron z makiem, miodem i rodzynkami, a także kruche ciasteczka.

Podlasie

MiętaNa Bożonarodzeniowym, podlaskim stole nie może zabraknąć szczupaka, podawanego na różne sposoby, w occie, pieczony, w maśle, a przede wszystkim sejneński czyli  faszerowany mięsem własnym z warzywami i co ważne bez ości. Nie zapomina się tu także o postnych kiszce i babce ziemniaczanej. Ta ostatnia smakuje wyśmienicie z sosem przygotowanym z suszonych grzybów. W Pierwszy Dzień Świąt rodziny jedzą też kartacze.  Na deser obowiązkowo  musi być tutejszy, tradycyjny  sękacz, podlaskie bliny czyli naleśniki przygotowywane na drożdżach, a do picia miętowa herbata. Nie można też zapomnieć o kutii, która jest bardzo popularna w tym regionie.

Lubelszczyzna

sztrucelNa Lubelszczyźnie, jak i na Podlasiu, na Bożonarodzeniowym stole często stawia się kutię, czyli tradycyjną potrawę polskich Kresów. Z ryb podaje się tu pstrąga, wędzonego lub faszerowanego oraz karpia w galarecie. Na stołach goszczą także pierogi z fasolą, kapusta z grochem, kasze oraz gęsina. Na deser koniecznie podaje się tu owsiany kisiel oraz strucel.

Śląsk

Śląska, świąteczna zupa to tradycyjny Żur na domowym zakwasie, spotyka się tu jednak także grzybową.  Nie może do nich zabraknąć domowego chleba, pieczonego przez tutejsze gospodynie. Dość popularne są także dania z kapusty, między innymi bigos z kiszonej kapusty oraz z dodatkiem grzybów, kapusta modra lub z grochem.  Najczęściej podawaną rybą w tym regionie jest karp, tradycyjny czyli smażony. Na deser obowiązkowo na stole musi zagościć moczka z dużą ilością bakalii. Moczka to piernikowa zupa.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję