Smart Travel. Zanzibar

5 maj 2021
island-4948796_640

Plotkarskie portale oraz Social Media polskich celebrytów, aż huczą od ich pandemicznych wakacji. Co rusz, w sieci, można obejrzeć fotki oraz filmiki opalonych i uśmiechniętych gwiazd, pijących kolorowe drinki na plażach, pod palmami. Zanzibar to jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc, na spędzanie urlopu w czasach pandemii Covid-19. Dlatego to właśnie ten kierunek obraliśmy dziś, na naszą Smart Travel.

Zanzibar a COVID-19

 • brak kwarantanny po przylocie
 • należy nosić maseczki w miejscach publicznych, aczkolwiek hoteli się do nich nie zalicza
 • należy zachować odległość od innych osób 1,5 metra
 • obowiązuje częste mycie i dezynfekcja rąk
 • należy poddawać się mierzeniu temperatury, gdy jest się o to poproszonym
 • od 05.08.2020r. obowiązuje okazanie po przylocie negatywnego testu PCR , wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin
 • test PCR na Zanzibarze można wykonać w szpitalu Tasakhtaa Global.

Informacje ogólne

 • Zanzibar to wyspa położona na Oceanie Indyjskim
 • jest największą wyspą Tanzanii
 • od 18 maja 2020r. na Zanzibar można się dostać zarówno lotem czarterowym jak i rejsowym
 • paszport musi być ważny co najmniej pół roku od planowanego ostatniego dnia podróży
 • walutą jest szyling tanzański, ale można tez w wielu miejscach płacić amerykańskim dolarem

Transport

Wbrew pozorom Zanzibar oferuje swym gościom bardzo różnorodną formę poruszania się po wyspie:

 • zanzibar-4271069_640wynajętym samochodem- to najprostszy, najszybszy i najprzyjemniejszy sposób podróżowania po tej afrykańskiej wyspie, tym bardziej, że nie ma na niej żadnych problemów z zakupem paliwa, a jego cena jest bardzo przystępna. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tu ruch lewostronny oraz trzeba zachować najwyższą ostrożność, ze względu na to, że na drogach bardzo często można spotkać między innymi krowy, a także pieszych
 • taksówkami- jest to dość kosztowna opcja. Cena za 1km wynosi około 1,5-2 razy więcej, niż w Polsce. Do tego należy doliczy opłatę początkową, która jest podobna cenowo jak u nas
 • lokalnym transportem- to najtańszy wybór podróżowania po wyspie, bilet dla jednej osoby, jednostronny, kosztuje kilkadziesiąt groszy.

Nocleg

island-4948796_640Zanzibar i jego rajskie plaże wręcz zachęcają do spania pod gołym, gwiaździstym niebem. Niestety, ten pomysł nie należy do najlepszych. Może spotkać się bowiem w namiocie z wizytą lokalnych władz. Niektóre hotele oferują małe, słomiane/ drewniane chatki na plaży (nie ma w nich żadnych luksusów), a oprócz tego, można przy niej spotkać też niewielkie pensjonaty. Osoby poszukujące wysokich standardów noclegowych z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Oferta obiektów oferujących ekskluzywne noclegi jest spora, a na jej liście można spotkać też „Hiltona”. Według nas jednak nic nie przebije nocy spędzonej w Manta Resort, w pokoju pod… wodą. Zasypianie i budzenie się z możliwością oglądania ławic ryb przepływających nad głową, stanowi niezwykłą i niezapomnianą przygodę. Warto jednak pamiętać, że za luksus należy odpowiednio zapłacić.

Cena noclegu na Zanzibarze wynosi od kilkudziesięciu złotych w hostelu do kilkuset w hotelu. Wszystko oczywiście zależy od standardu miejsca noclegowego.

Kuchnia

Na Zanzibarze należy szczególnie zadbać o higienę, dlatego zanim spożyje się owoce kupione od ulicznych sprzedawców (ale też i w sklepach), powinno się je dobrze umyć a następnie sparzyć wrzątkiem. Nie zaszkodzi też obrać je ze skórki. Dla zaspokojenia pragnienia zaleca się pić wodę butelkowaną lub uprzednio zagotowaną. Takie postępowanie pozwoli uniknąć zachorowania na żółtaczkę, dur brzuszny czy inne, poważne choroby układu pokarmowego.

spices-4727969_640Zanzibar dość często nazywany jest wyspą przypraw. Swój przydomek zdobył dzięki ich plantacjom. Jest to miejsce, w którym można zdobyć wyjątkową lekcję przyrody i domowej kuchni. Jego zapach urzekł już niejednego smakosza. Rosną tu między innymi gałka muszkatołowa, kardamon, cynamon, goździki, kolendra i wiele innych. Co ważne, mieszkańcy wyspy bardzo chętnie używają przypraw do swych potraw. Prym wiodą gałka muszkatołowa i wanilia. Dzięki nim wydobywają z dań prawdziwa magię aromatu i smaku.

Jednym z najważniejszych dań Zanzibaru jest Urojo. To zupa, w której znajduje się wiele różnorodnych składników, między innymi papryczki chili, kostki mięsa, wiórki kokosowe, mango, czosnek, daktyle, ziemniaki, kurkuma, kolendra, cebula. Tworzą one wyjątkową kompozycję smakową. Urojo należy do tak zwanego dania ulicznego.

Popularne są również potrawy z owoców morza. Robi się z nich między innymi curry, szaszłyki czyli mishkaki lub griluje. Miano królowej kuchni zyskała ośmiornica. Można ją zamówić w prawie każdej restauracji i na większości ulicznych stoisk z jedzeniem na wynos. Nie wszędzie jednak dostępny jest rekin przygotowywany z pieprzem, a jest to danie godne uwagi każdego smakosza.

Z przekąsek warto spróbować chipsów z manioku.

Zakupy spożywcze są bardzo zróżnicowane cenowo. Tanie jest mięso, zarówno białe, jak i czerwone. Kilogram kosztuje kilkanaście złotych. Natomiast nabiał jest dość drogi, w przeliczeniu na złotówki, około 1,5-2 razy droższy niż w Polsce.

Must See

Kizimkazi jest rybacką wioską, która oferuje turystom podziwianie podwodnego świata podczas nurkowania, jak również popisów delfinów w ich naturalnym środowisku. Znajduje się tu też najstarszy meczet Czarnego Lądu.

Stary Fort arabski z przełomu XVII i XVIII wieku miał niejedno zastosowanie, między innymi był miejscem gdzie przetrzymywano osadzonych, a także obiektem sportowym. Dziś jest kompleksem kulturalnym.

doorway-167736_640Kamienne Miasto czyli Stone Town wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca przede wszystkim swą zabudową. Jest nie tylko dawnym, głównym miejscem, gdzie odbywał się nagminny handel niewolnikami na dużą skalę, ale także miejscem narodzin Freddiego Merkurego.

Dom Cudów to najbardziej okazały dom na wyspie. Nazwa się wzięła z udogodnień jakie zastosowano podczas jego budowy, na przykład windy oraz lamp elektrycznych.

Changuu to wyspa, na której w przeszłości znajdował się Zakład Karny, w którym mieli być więzieni niewolnicy. Zamiast tego przywożono tu na izolację, chorych na żółta febrę. Dziś jest przede wszystkim miejscem lęgowym żółwi.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję