Smart Travel- Warszawa

4 marca 2020
warsaw-1017468_640

Dziś w naszym cyklu Smart Travel przedstawiamy Wam miniprzewodnik po stolicy naszego kraju- Warszawie. Znajdziecie w nim wszystko, co powinniście wiedzieć wybierając się na wycieczkę do tego miasta, czyli czym się poruszać, co zjeść, gdzie spać i co zobaczyć.

Warto wiedzieć

 • Dwór Królewski wraz z Sejmem i urzędami, z Krakowa do Warszawy, przeniósł król Zygmunt III Waza.
 • Miastem stołecznym, wpisanym do Konstytucji, Warszawa została w 1952 roku, ale urząd ten sprawowała już dużo wcześniej, bo od 1945 roku, a także dwukrotnie w latach 1815-1831 oraz 1918-1939.
 • Stare Miasto Warszawy zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
 • warsaw-100294_640Jeśli uważacie, że Warszawa jest miastem wysokich budynków, zatłoczonych ulic i miejsc parkingowych, oraz betonowych skwerów, to… zauważcie, że znajduje się tutaj, aż 95 parków, pełnych zieleni, oferujących wiele przyjemnych miejsc do leniwego odpoczynku, a także do uprawiania aktywności fizycznej.
 • Honorowymi obywatelami Warszawy zostali między innymi: Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, Ignacy Paderewski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Dalajlama XIV, Irena Santor, Jerzy Owsiak, Andrzej Wajda oraz Daniel Olbryski.

Transport

metro-1662163_640Poruszanie się po Stolicy naszego kraju nie powinno stanowić żadnego problemu. W Centrum i Starym Mieście polecamy chodzić pieszo. Dzięki temu na pewno nie przeoczycie żadnych ciekawych atrakcji. Dodatkowo, w całej Warszawie, macie do wyboru szeroko rozbudowaną komunikację miejską i podmiejską, składająca się z linii autobusowych, tramwajowych oraz dwóch linii metra. Jeśli chodzi o ten ostatni środek komunikacji, to warto wspomnieć, że budowę jego pierwszej linii rozpoczęto w 1983 roku, a roboty przy pierwszym jej odcinku trwały aż 12 lat. Dodatkowo możecie skorzystać z transportu pociągami, zarówno międzymiastowymi, jak i Szybkiej Kolei Miejskiej. Szeroko dostępne są również miejskie rowery, które od początku marca do końca listopada, stanowią dość ciekawą i łatwą opcję podróżowania, bowiem na terenie Warszawy znajduje się, aż 390 ich stacji. Możecie wybrać również transport elektryczną hulajnogą, taksówką i wynajętym samochodem. Jeśli się spieszycie, to własne auto lepiej zostawić na parkingu hotelowym (szczególnie w godzinach szczytu) i albo pójść na autobus, albo skorzystać z taksówki miejskiej. W Stolicy funkcjonują tak zwane buspasy, po których mogą się poruszać tylko autobusy oraz licencjonowane taxi. Inne pojazdy (w tym Ubery itp.) z nich nie korzystają, zatem „korki”, pasażerom busów i licencjonowanych taksówek, nie są straszne. Poniżej prezentujemy ceny biletów miejskich, które obowiązują w mieście stołecznym.

Jeśli podróżujecie tylko w strefie 1 czyli miejskiej:
• Bilet upoważniający do przejazdów przez 75-minut od skasowania: normalny 4,40zł, ulgowy 2,20zł
• Bilet całodobowy, ważny od skasowania: normalny 15zł, ulgowy 7,50zł
• Bilet 3-dniowy: normalny 36zł, ulgowy 18zł
Jeśli zamierzacie podróżować zarówno w strefie 1 (miejskiej) i 2 (podmiejskiej):
• Bilet ważny do 20-tu minut od skasowania: normalny 3,40zł, ulgowy 1,70zł
• Bilet ważny do 90-ciu minut od skasowania: normalny 7zł, ulgowy 3,50zł
• Bilet całodobowy: normalny 26zł, ulgowy 13,00zł
• Bilet 3-dniowy: normalny 57zł, ulgowy 28,50 zł

Warto również wspomnieć, że w Warszawie funkcjonują trzy lotniska: Chopina, Modlin oraz Warszawa-Babice.

Nocleg

krakow-suburb-2058496_640Noclegi w Warszawie są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem finansowym, jak i standardów. Jeśli szukacie tanich opcji, to warto zarezerwować łóżko w pokoju wieloosobowym, w jednym z hosteli znajdujących się na obrzeżach miasta. Wtedy koszt osobonocy wynosi około 50zł. Jeśli wolicie jednak skorzystać z odrobiny luksusu, to w Centrum Miasta macie naprawdę bardzo duży wybór renomowanych hoteli, za które będziecie musieli zapłacić około kilkuset złotych za noc. Baza noclegowa w Warszawie jest bardzo bogata, aczkolwiek w sezonie mimo to, należy rezerwować pokoje z wyprzedzeniem.

Jedzenie

Warszawa, jak na stolicę kraju przystało, oferuje również bogatą bazę gastronomiczną. Niezależnie od tego czy jesteście mięsożercami, wegeterianinami czy weganami, z pewnością znajdziecie tu lokale dla siebie. Możecie też spróbować kuchni z całego świata, między innymi hinduskiej, włoskiej, hiszpańskiej, amerykańskiej, ale i naszej polskiej. Kuchnia warszawska to tradycyjna kuchnia mazowsza. Zatem jeśli jesteście smakoszami i lubicie zwiedzać świat kulinarnymi szlakami, to w naszej stolicy musicie spróbować kilku potraw, które podawane są na tutejszych stołach od kilkuset lat. Szukajcie zatem restauracji, w których serwują: żurek na zakwasie z mąki razowej, czarną polewkę czyli czerninę, krupnik z dodatkiem jaglanej kaszy, bigos i kaczkę po staropolsku, chleb ze smalcem z gęsiny i dodatkiem jabłka, golonkę w kapuście, typową jajecznicę mazowiecką smażoną z cebulą i mielonym miesem, tradycyjny schabowy z ziemniakami i kapustą. Do popicia zamówcie kwas chlebowy lub kompot ze świeżych, sezonowych owoców. A na deser spróbujcie słynnej wuzetki, która nie ma sobie równych. Dla miłośników czekolady mamy informację, że na Warszawskiej Pradze znajduje się fabryka Wedla.

Must see

Warszawę trudno zwiedzić w jeden dzień, może wydawać się to niemożliwe nawet podczas weekendowego spaceru. Są jednak miejsca, które koniecznie musicie tu zobaczyć. Są to tak zwane „must see”. O to one:

 • Zamek Królewski– obecnie mieści się w nim Muzeum, w którym oprócz wystaw organizowane są liczne koncerty, lekcje oraz warsztaty zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Mieści się tu także biblioteka naukowa. Zajrzyjcie ti przede wszystkim do Sali Rycerskiej, Gabinetu Króla oraz Sal Sejmowych.
 • royal-bathroom-1693568_640Łazienki Królewskie- wraz z Królewską Galerią Obrazów oraz Królewską Galeria Rzeźby, która mieści się w Starej Oranżerii.
 • Pałac Kultury i Nauki– pomoże Wam spojrzeć na Warszawę z góry, a także zaskoczy Was niezwykłym Muzeum Domków dla Lalek.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego- zlokalizowane jest w budynku starej elektrowni tramwajowej. To idealne miejsce, aby w ciekawy i nowoczesny sposób, za pomocą obrazu światła, dźwięku oraz multimediów, poznać historię tego miasta.
 • Złote Tarasy– to słynne centrum handlowe, w którym możecie kupić wszystko, od bibelotów dla domu, przez ubrania, aż po książki i inne potrzebne (lub nie) Wam rzeczy. Dodatkowo macie tu wybór różnorakich punktów gastronomicznych, a także 8 sal kinowych. A wszystko to przy Dworcu Centralnym. To idealne miejsce dla kobiet, które kochają zakupy. Uwaga, bardzo możliwe, że spotkacie tu także nasze rodzime „Gwiazdy” i Celebrytów.
 • Stacja Muzeum– czyli stare Muzeum Kolejnictwa w Warszawie znajduje się 10-15 minut pieszo od Dworca Centralnego. Dawniej, w tym miejscu, znajdował się dworzec Warszawa Główna Osobowa. Oprócz map, modeli, makiet związanych z koleją obejrzycie tu między innymi zabytkowe tabory.
 • stadion-1398391_640PGE Narodowy– to obowiązkowy punkt programu zwiedzania dla wszystkich fanów sportu i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, a w szczególności piłki nożnej. Dawny Stadion Narodowy jest obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu, w całej Europie. Pomieści aż 58 tysięcy kibiców. To sportowa duma Warszawy.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję