Smart Travel- Turcja

21 stycznia 2019
mardin-2831950_960_720

W kolejnym odcinku naszego cyklu Smart Travel zabierzemy Cię w podróż do kraju Kapadocji, kebaba i pensjonatu w skalnym kominie. Przeczytaj jak mądrze podróżować po Turcji, gdzie spać, co  jeść i co zobaczyć.

Warto wiedzieć

  • Chcąc pojechać do Turcji oprócz ważnego minimum jeszcze 6 miesięcy paszportu, musisz posiadać też wizę turystyczną (lub biznesową w zależności od celu wyjazdu). Możesz wyrobić ją elektronicznie tutaj
  • MSZ odradza (ze względu na bezpieczeństwo) podróżowanie po wschodniej i południowo- wschodniej części tego kraju
  • Sprawdzaj rachunki w restauracjach i kawiarniach, te bowiem często są zawyżane
  • Wykup przed wyjazdem ubezpieczenie podróżne, bowiem koszty leczenia w Turcji są bardzo wysokie. Zaszczep się też przeciwko żółtaczce (na wszelki wypadek)
  • Pamiętaj, że Turcja jest krajem muzułmańskim, wobec czego respektuj prawa i kulturę jej mieszkańców
  • Język urzędowy to turecki
  • Walutą jest Lira Turecka, 1 TRY to ok. 0,70zł

Transport

hot-air-ballons-828967_960_720Bezpośrednie loty do Turcji oferują linie LOT i Turkish Airlines . Odbywają się one z Warszawy do Stambułu, jednego z największych miast tego kraju. Koszt podróży w dwie strony to od tysiąca do dwóch i pół tysiąca złotych. Cena zależy od daty lotu. Czas lotu to około 2 godziny i 40 minut.

Chcąc podróżować wynajętym autem po Turcji pamiętaj, aby nastawić się na wiele wrażeń i uzbroić w cierpliwość. Podróżowanie po tutejszych drogach samochodem może przyprawić bowiem o szybsze bicie serca. Z pewnością będziesz często stał w korkach, miał problemy z parkowaniem i musiał jeździć slalomem, bowiem Tureccy kierowcy często jeżdżą pod prąd. Jeśli planujesz jazdę po tutejszych autostradach pamiętaj o zakupie na stacji benzynowej winiety. Maksymalna dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 50km/h, poza nim 90km/h, a na autostradzie 120km/h. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Szczegółowe zasady ruchu na tureckich drogach opisaliśmy tutaj.

efes-1120985_960_720Jeśli wolisz podróżować po kraju transportem publicznym na pociągi raczej nie licz, tych jest bowiem mało. Postaw raczej na międzymiastowe połączenia lotnicze. Zrezygnuj raczej też z autostopu. Ta opcja transportu nie jest tu popularna, przez co raczej jest niebezpieczna. Po Stambule możesz poruszać się też metrem, autobusem lub tramwajem.

Jedzenie

Kuchnia turecka jest kuchnią orientalną, warto zatem, abyś nastawił się na bogactwo różnorodnych smaków i aromatów. Wpływ na nią miały kultury bałkańska, grecka, kaukaska i azjatycka. Tureckiego kebaba zjedz tylko pierwszego dnia, w kolejnych próbuj codziennie czegoś nowego. Jest z czego wybierać. Jeśli wykupisz śniadania w hotelu, nie zdziw się gdy dostaniesz na nie zupę, tą bowiem jada się tu prawie na każdy posiłek. Najpopularniejsze corba (zupa) są z soczewicy oraz jogurtowe. Na tureckich stołach znajdziesz także tradycyjny turecki chlebek zwany ekmek, aż 86 odmian oliwek, różne odmiany lokalnego sera, bakłażany przygotowywane na różne sposoby, faszerowane mięsem warzywa, kofty czyli mięsne kulki oraz słynną baklavę. Pamiętaj, że w Turcji, religia zabrania spożywania zwierzęcej krwi, wieprzowiny oraz alkoholu. Więcej o kuchni tureckiej przeczytasz tutaj.

Nocleg

W zależności od tego ile chcesz wydać, możesz wybrać nocleg w hotelu, hostelu lub na kempingu. Niektórzy podróżnicy zachęcają do korzystania także z pół namiotowych. To najtańsza opcja, ale nie gwarantuje takich wygód jak kanalizacja czy prysznic. Niedrogo wyniesie Cię także skorzystanie z wynajmu apartamentów u tubylców, np. za pomocą Airbnb, lub gościny mieszkańców tego kraju czyli couchsurfingu. Wynajem apartamentu kształtuje się cenowo już od kilkudziesięciu złotych za noc, podobne ceny znajdziesz w hostelu.  Jeśli jednak nie planujesz oszczędzać zachęcamy Cię do spędzenia choć jednej nocy w jednym z najdziwaczniejszych pensjonatów świata- Fairy Chimney, utworzonym w skalnym kominie.

Must see

cami-3907508_960_720Stambuł czyli dawny Konstantynopol, to największe i najbardziej zaludnione miasto w Turcji. Najważniejszym zabytkiem jest tu Błękitny Meczet.  Początki jego budowy sięgają końca pierwszej dekady XVII wieku. Do świątyni prowadzi aż pięć bram i trzy wejścia, a po jej bokach stoi sześć minaretów (rodzaj wieży). Pomimo iż tego typu świątynie charakteryzują się przede wszystkim skromnością wystroju, to Błękitny Meczet zdobią ornamenty na kopułach i ścianach, witraże w oknach oraz piękne lampy. Będąc w Stambule nie zapomnij także zajrzeć do domu słynnego, polskiego wieszcza- Adama Mickiewicza, a także do Muzeum Pera, w którym kiedyś mieścił się hotel. Jak głosi historia, słynna pisarka powieści kryminalistycznych, Agatha Christie, napisała w nim jedną ze swych książek. Jeśli planujesz podróż pod kątem turystyki handlowej, to z pewnością niezapomnianych emocji dostarczą Ci zakupy na Krytym Bazarze. Warto, abyś zarezerwował na to miejsce cały dzień. Przejście 3500 sklepów to nie lada bowiem wyzwanie.

Podróżując w głąb Turcji zatrzymaj się w Kapadocji i udaj się w podniebną podróż po tej krainie, balonem. Charakterystyczne dla tego miejsca są skalne i podziemne miasta.

Jeśli znajdziesz trochę czasu to postaraj się tez zobaczyć ruiny w Efezie. Ponoć była to starożytna świątynia mitologicznej Artemidy, bogini lasów i zwierząt, wybitnej łuczniczki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję