Smart Travel- Tunezja

11 marca 2020
tunisia-2425441_640

Kolejny odcinek naszego cyklu Smart Travel, poświęciliśmy Tunezji. Od lat, jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży, przez Polaków. Zebraliśmy węc, w jednym miejscu, wszystkie najważniejsze informacje, które powinniście znać, zanim zaplanujecie podróż.

Warto wiedzieć

 • Przed wyjazdem obowiązkowo należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne.
 • Szczepienia dodatkowe nie są wymagane, ale zalecane są te przeciwko tężyczce oraz polio.
 • Na wszelki wypadek nie należy pić surowej wody z kranu lub straganów. Zaleca się picie wody przegotowanej albo hermetycznie zamkniętej w butelce.
 • MSZ zaleca, aby nadal rezygnować z podróży w regiony: tunezyjsko-algierskie, tunezyjsko-libijskie, pustynne- położone na południu Tunezji, oraz do Parków JebelMgilla oraz Jebel Chambi.
 • Wiza nie jest wymagana jeśli podróż nie przekracza 90 dni. Wymagany jest natomiast aktualny paszport.
 • Za fotografowanie obiektów rządowych i wojskowych w Tunezji, grożą surowe kary.
 • W Tunezji wolne, jak również jednopłciowe związki są zakazane, dlatego warto mieć obrączki na palcach- tak na wszelki wypadek.
 • Panująca tu religia to Islam.
 • Język urzędowy to arabski, aczkolwiek porozumiecie się również po francusku, włosku i angielsku.
 • Odpłatne parkingi są bardzo tanie, nieodpłatne stwarzają wysokie ryzyko rabunku.
 • Lepiej zrezygnować ze zbyt wyzywającego ubioru podczas spacerów w miastach,to jest bardzo krótkich sukienek lub szortów oraz odkrytych ramion i brzucha. Mimo, iz Tunezja jest krajem liberalnym, to należy uszanować kulturę jej mieszkańców.
 • Nie należy pić alkoholu na ulicy.
 • Nie należy robić zdjęć tubylcom bez ich wyraźnej zgody.
 • W Tunezji panuje bezwzględny zakaz posiadania i zażywania narkotyków. Grozi to wyrokiem nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
 • Walutą jest Dinar Tunezyjski. Euro oraz dolary nie są akceptowalnym środkiem płatniczym w sklepach, na targach, hotelach, komunikacji itp.

Transport

camels-2614827_640Z Polski samoloty latają do Tunisu lub Djerba, są one z jedną lub dwoma przesiadkami. W biurach podróży możecie natomiast polować na bezpośredni lot czarterowy z jakąś wycieczką. Najładniejszą pogodę w Tunezji zastaniecie w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Na miejscu, chcąc poruszać się po kraju, macie do wyboru linie lotnicze (Tunezja posiada aż 30 lotnisk), rozbudowane linie kolejowe, komunikację autobusową Societe Nationale du Transport Rural et Interurbain oraz połączenia morskie- promami. Travellersom lubiącym ekstremalne podróże polecamy wynająć samochód. Wprawdzie na ulicach panuje pełna kultura wśród kierowców, to jednak warto wiedzieć, że lubią oni łamać przepisy i są dosyć nieprzewidywalni, szczególnie wieczorami i w nocy. Dlatego jeśli podróżujecie autem po Tunezji, róbcie to za dnia. Lepiej będzie również, gdy wypożyczycie samochód z napędem na cztery koła. I choć Tunezyjczycy często przekraczają dozwolną prędkość, to Wam zalecamy jazdę w terenie zabudowanym do 50 km/h, a poza nim 90 km\h. Na autostradach możecie się rozwinąć z szybkością do 110km/h. Są to odgórne przepisy, ale pamiętajcie, że pozwolą one Wam odpowiednio zareagować w razie zagrożenia lub niespodziewanie wykonanego manewru, przez lokalnego mieszkańca. Nie wolno również rozmawiać przez telefon podczas jazdy, chyba, że macie zestaw głośnomówiący, a dzieci poniżej 12 roku życia muszą siedzieć z tyłu (do 7 r.ż. w foteliku). Aby prowadzić auto w Tunezji należy mieć ukończone 21 lat. Główne drogi, ulice i autostrady są raczej wyremontowane. Co ciekawe, w Tunezji, w miastach są dość tanie taksówki, a także można skorzystać z metra.

Nocleg

tunisia-1545828_640Jeśli lubicie luksusy, jako bazę noclegową macie liczne kurorty. Tunezja jest nastawiona na zarobek z turystyki, zatem możecie być pewni, że w hotelach zostaniecie dopieszczeni. Dodatkowo personel zazwyczaj rozmawia w kilku językach, więc nie ma problemów z porozumiewaniem się. Ceny za dobę hotelową różnią sie od standardu. Droższe są renomowane, światowe marki hotelowe. Jeśli wolicie jednak tańszą opcję, to warto pokusić się o wynajęcie pokoju w lokalnym hoteliku, który z pewnością zapewni Wam egzotyczny wystrój wnętrz oraz orientalną kuchnię. Obsługa w tych miejscach również często mówi po angielsku lub francusku.

Spanie w namiocie nie jest zalecane. Może okazać się bowiem dość niebezpieczne.

Jedzenie

bread-534963_640Tunezyjska kuchnia należy do jednych z najzdrowszych na świecie. Oparta jest bowiem w głównej mierze na daniach przygotowywanych ze świeżych ryb, kasz, świeżych, duszonych lub gotowanych warzyw oraz baraniny i jagnięciny. Oczywiście doświadczycie tu również fast foodów, takich jak frytki czy tunezyjskie naleśniki zwane brikiem. Lokalna gastronomia jest tak smaczna i bogata, że warto się nią delektować. Na śniadanie polecamy bagietki lub tutejszy chleb, na przykład z pastą harissa, której pikanterii nadają papryczki chilli i czosnek (często też  dodawana jest ona do zup, jako przyprawa) lub z tuńczykiem, zapiekankę z jajkiem, T’Barua czyli zapiekanki z warzywami, a także ciastka z dużą ilością miodu i bakalii. Na obiad warto spróbować potraw z ryb i owoców morza, kuskus z warzywami i ciecierzycą lub też jagnięciną, oraz zup takich jak: Lablabi z ciecierzycy czy choćby Chorba Bil Hout czyli rybną. Do picia Tunezyjczycy podają najczęściej bardzo słodką, miętową herbatę, z alkoholi natomiast figową wódkę, daktylowe likiery oraz białe wino.

Must see

 • roman-2419702_640Na początku warto zapoznać się z ciekawą historią Tunezji. Pomogą Wam w tym: wycieczka do Amfiteatru z pierwszej połowy III wieku, który jest usytuowany w Al-Dżam, zwiedzanie pozostałości po rzymskich łaźniach z II wieku, zwanych Wannami z Kartaginy lub Termami Antoniusza, a także odwiedziny w Meczecie Sidi Ukby, z drugiej połowy VII wieku.
 • Jak już wspomnieliśmy, Tunezja jest jednym wielkim kurortem, nastawionym na turystów, zatem warto skorzystać z dostępnych tutaj licznych Aqua Parków i pięknych plaż.
 • Fani kultury i sztuki powinni zobaczyć ekspozycję w Muzeum Bardo. Wśród tutejszych zbiorów są między innymi sarkofagi oraz liczne, rzymskie mozaiki.
 • Wyjątkowym przeżyciem będą również zakupy na jednym z tunezyjskich targowisk. Co kupować? Szale, biżuterię, przyprawy, tradycyjne buty, ceramikę.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję