Smart Travel- Monako

31 sierpień 2020
port-1030760_640

Księstwo Monako posiada powierzchnię 2,1 km kwadratowego. Dzięki temu zyskało miano drugiego najmniejszego państwa świata, zaraz po Watykanie. Słynie przede wszystkim z ekskluzywności i Kasyna Monte-Carlo. Sprawdź w Smart Travel co zjeść i zobaczyć w tym miejscu, czym podróżować i gdzie się zatrzymać na nocleg.

Informacje ogólne

 • Powierzchnia: 2,1 km2
 • Język: francuski
 • Waluta: euro
 • Wjazd na podstawie ważnego i czytelnego dowodu osobistego lub paszportu
 • Najcieplejsze miesiące to lipiec oraz sierpień
 • Brak polskiej placówki dyplomatycznej
 • Najciekawsze wydarzenie kulturalne to Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte- Carlo oraz Festiwal Chleba.

Transport

port-187475_640Monako posiada 2 km linii kolejowej, ponadto do najważniejszych atrakcji turystycznych można dojechać autobusem. Ci, którzy wolą zwiedzać na tak zwaną „własną rękę” i nie być uwiązanym przez rozkłady jazdy, polecamy piesze wycieczki lub wynajęcie samochodu. Warto pamiętać, że kierowca musi mieć ukończone 18lat i przestrzegać przepisów drogowych, które opisaliśmy szczegółowo w naszym cyklu ABC Kierowcy w Europie. W Monako obowiązuje ruch prawostronny, wymaga się od kierowców posiadania międzynarodowego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz OC auta. Maksymalne prędkości dozwolone to 50 km/h w terenie zabudowanym, 80km/h poza nim i 120km/h na autostradzie. Drogi w Księstwie są bezpłatne. Nie wolno zostawiać pojazdów na, należących do mieszkańców tego kraju, parkingach stałych.

Nocleg

Noclegi w Monako są dość drogie. Można zatrzymać się w jednym z hoteli, prywatnej villi lub skorzystać z ofert AirBnB. Jesli kogoś nie stać na minimalny wydatek około 100 euro za noc, to lepiej aby zatrzymał się w jednym z małych francuskich miasteczek, położonych blisko granicy z Księstwem.

Kuchnia

Kuchnia Monako to pomieszana kuchnia Włoch z Francją i Prowansją. Mimo to mieszkańcy tego kraju mają też swoje narodowe dania. Jest to na przykład Barbajuan, czyli placek nadziewany ricottą z boćwiną lub szpinakiem. Ponadto w swojej diecie uwzględniają duże ilości ryb i owoców morza, a także owoców i warzyw. Trzeba przyznać, że odpowiednio skomponowana dieta jest bardzo ważnym elemetem ich życia, choć śniadania jedzą bardzo skromne, a obiady i kolacja bardzo obfite. Ponadto w Boże Narodzenie tradycja zobowiązuje do postawienia na stole aż 30 słodkich deserów. Będąc w Księstwie koniecznie spróbować należy również gnocchi czyli klusek ziemniaczanych, wieprzowiny nadziewanej ziołami (przypomina mięsną roladę), a także rybnego gulaszu oraz fougasse, czyli podpłomyków z ziołami i serem.

Co zobaczyć

 • game-bank-188881_640Odważni i szczęściarze niech spróbują swych sił w słynnym Kasynie Monte-Carlo
 • Pałac Księcia Monako
 • Japoński Ogród
 • Opera de Monte-Carlo, która jest częścią słynnego kasyna w tej dzielnicy
 • Dzielnica Fontvieille, czyli dzielnica sław i milionerów. W pewnym sensie przypomina Wenecję, gdyż pewna jej część znajduje się na wodzie.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję