Smart Travel- Jordania

31 stycznia 2019
jordan-1846282_960_720

 Warto wiedzieć, transport, jedzenie i must see to tematy jakie poruszamy w naszym cyklu mądrego podróżowania- Smart Travel. Tym razem zwiedzamy Jordanię. Kraj, w którym znajduje się jeden z siedmiu, nowych cudów świata- wykuta w skałach Petra.

Warto wiedzieć

 • Stolica- Amman
 • Jeden z siedmiu nowych cudów świata- Petra
 • Waluta- dinar jordański , do obiegu wprowadzony został pod koniec lat 40-tych zeszłego stulecia, 1 Jod to ok. 5,3zł
 • Język urzędowy- arabski, ale można się też porozumieć w języku angielskim
 • Chcąc polecieć do Jordanii należy mieć aktualny paszport, ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy oraz wizę, którą można kupić na przejściu granicznym za 40 JOD. Istnieje również możliwość zakupu tzw. Jordan Pass czyli wizy połączonej z biletami do 40 atrakcji kulturalnych tego kraju. W zależności od wybranej opcji (jedno, dwu, lub trzydniowej) trzeba za nią zapłacić od 70, 75 lub 80 JOD.
 • Szczepienia nie są wymagane
 • Kraj jest przyjazny zarówno podróżnikom jak i turystom
 • Ze względu na panującą tu muzułmańską religię należy skromnie się ubierać i nie wolno okazywać sobie czułości w miejscach publicznych.
 • Wskazane jest posiadanie adaptera do kontaktu

Transport

wadi-978462_960_720Wbrew pozorom loty do Jordanii nie są wcale drogie. U tanich przewoźników, oferujących wyloty z Krakowa i Warszawy, lot do stolicy tego kraju, Ammanu, i z powrotem, potrafi kosztować nawet mniej niż  dwieście złotych. Co więcej są to loty bez przesiadki.

Podróżowanie środkami publicznymi w Jordanii  nie jest drogie, ale może być uciążliwe. Autobusy jeżdżą rzadko, czasem tylko raz dziennie, a  ostatni kurs powrotny  z danego miasta może być już wczesnym popołudniem. Zdarza się też, że ceny w autobusach wzrastają w zależności od ilości pasażerów, którzy chcą akurat danym kursem jechać. Trzeba wziąć też pod uwagę, że do niektórych atrakcji komunikacja publiczna nie dociera.

jordan-1846282_960_720Wtedy opłaca się po prostu wynająć auto lub skorzystać z taksówki. Wbrew pozorom nie są to drogie rozwiązania, tym bardziej, gdy podróżuje się kilkuosobową grupą. Wtedy ten koszt się rozkłada i okazuje się, że jest to nie tylko wygodna, ale też i  dość tania opcja transportu .

Kierowcy przed skorzystaniem z usług wypożyczalni samochodów powinni zapoznać się z przepisami drogowymi ustanowionymi w tym kraju. Dokładnie o nich pisaliśmy tutaj. Przypomnimy jednak, że w Jordanii obowiązuje ruch prawostronny, honorowane jest polskie prawo jazdy i wymagane jest posiadanie OC samochodu. Policja jest przyjemnie nastawiona do turystów i chętnie udziela pomocy. Należy jednak pamiętać, że każdy podróżujący samochodem powinien mieć zapięte pasy, a kierowcy nie wolno podczas jazdy rozmawiać przez telefon komórkowy. Drogi są bezpłatne, ale źle oświetlone. Ponadto często chodzą po nich piesi i zwierzęta, trzeba więc zachować szczególną ostrożność, szczególnie po zmroku.

Jedzenie

amman-1836850_960_720Jordania to kraj wykwintnej kawy, prawdziwego hummusu i tradycyjnej baklavy. Tutejsza gastronomia to połączenie kuchni tureckiej i arabskiej. Nie powinno nikogo zdziwić, że do większości dań dodawany jest różnoraki chleb, albo że na obiad serwowana jest mielona i surowa baranina (kubba naja). Należy też wspomnieć, że w porze obiadu, przed głównym daniem, podawane są przystawki, między innymi hummus, różnorodne pasty, sałatki , falafele lub wątróbka. Dopiero po nich, na stole, pojawia się wspomniana już baranina, kofty, kusza (ryż, ciecierzyca i warzywa), a nawet kebab. Po posiłku oczywiście obowiązkowo serwowana jest mocna i aromatyczna kawa. To ona wiedzie prym wśród deserów. Dodatkiem do niej są na przykład baklava lub bakalie.

Nocleg

gerasa-2953_960_720Trzeba wiedzieć, że w Jordanii każda osoba, goszcząca turystę, musi zgłosić ten fakt na policji. Jak podaje MSZ, istnieje tu bowiem obowiązek meldunkowy.

W Ammanie, w lutym, nocleg w hotelu, blisko centrum, dla dwóch osób, w wieloosobowym pokoju ze wspólną łazienką to koszt nawet tylko kilkudziesięciu złotych za dobę. Cena ta zawiera już wszystkie podatki i opłaty. W tym samym czasie, za apartament należy zapłacić przynajmniej 150zł za dobę. Zazwyczaj jednak takowy przeznaczony jest dla 3 lub 4 osób, a przede wszystkim zapewnia całkowitą prywatność i wygodę.

jordan-181912_960_720Rezerwować  i porównywać ceny można przez znane i popularne portale wynajmu oraz wyszukiwarki noclegów.

Must see

 • Petra- jeden z siedmiu, nowych cudów świata. Prawdopodobnie miasto to powstawało od 3000 do 1000 lat przed naszą erą. Choć wielu archeologów i badaczy uważa, że ziemie te po raz pierwszy zostały zamieszkane jeszcze wcześniej. Petra to starożytne miasto wykute w skale. Przede wszystkim należy zobaczyć w nim „Skarbiec Faraona”.
 • qasr-amra-2964_960_720Nocleg na pustyni Wadi Rum, w towarzystwie Beduinów, to niezwykłe przeżycie dla każdego podróżnika, ale także i turysty.
 • Kasr al-Charana pustynna forteca, która pomimo, iż ma około 1300lat, to zachowała się w bardzo dobrym stanie.
 • Liczne rezerwaty przyrody i stanowiska archeologiczne

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję