Smart Travel- Izrael

20 stycznia 2019
jerusalem-1712855_960_720

Powracamy z naszym cyklem Smart Travel. Dziś zapraszamy Was do Izraela, państwa Bliskiego Wschodu, z historią sięgającą aż starożytności. Oprócz zabytków oraz słynnej Ściany Płaczu, turystów przyciągają tu także piękne plaże, krystalicznie czysta woda i duże ilości słońca. Przeczytaj jak mądrze zorganizować podróż do tego azjatyckiego kraju.

Warto wiedzieć

  • Walutą jest nowy izraelski shekel (szekel), 1ILS to niecały 1zł
  • Dominująca religia to judaizm
  • Stolica: Jerozolima
  • Język urzędowy to hebrajski
  • Podczas podróży będzie Ci potrzebny paszport, który jest ważny minimum pół roku od planowanego wyjazdu. Do 90 dni można podróżować ( w celach turystycznych) bez wizy, warto jednak abyś zaopatrzył się także w ubezpieczenie podróżne, bowiem koszty ewentualnego leczenia w Izraelu są bardzo wysokie
  • Bezpłatne Wifi znajdziesz w hotelu, kawiarniach lub restauracjach
  • Ze względu na ostrzeżenie MSZ wydane 13.11.2018r. wyjeżdżając do Izraela, na tak zwaną „własną rękę”, warto byś zarejestrował się w Odyseuszu, zwłaszcza jeśli zamierzasz podróżować do Strefy Gazy lub  Betlejem (MSZ odradza podróż w te rejony)
  • Szbat to ostatni dzień tygodnia. Pamiętaj, że zawsze jest to dzień wolny od pracy, zatem nie kursuje w tym czasie komunikacja publiczna, a sklepy i większość restauracji oraz kawiarni jest zamknięta, tak jak i muzea. Szabat rozpoczyna się w piątek wieczorem, a kończy w sobotę wieczorem.

Transport

eilat-72226_960_720Najłatwiej i najszybciej dostaniesz się z Polski do Izraela samolotem. Tym bardziej, że tanie linie lotnicze oferują naprawdę niskie ceny. Najtańsze loty możesz zarezerwować od stycznia do marca. Koszt biletu w jedną stronę wtedy sięga nawet tylko kilkadziesiąt złotych. Najdrożej zapłacisz  wiosną i latem.  Z Polski dolecisz na lotniska w Tel Awiw, Ejlat i Hajfa. Tanie linie lotnicze oferują loty z Gdańska, Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic.

Po Izraelu możesz poruszać się wynajętym samochodem lub komunikacją miejską. Jeśli zdecydujesz się wypożyczyć auto warto, abyś zapoznał się z przepisami drogowymi panującymi w tym kraju. Musisz wiedzieć, że kraj ten respektuje polskie prawo jazdy, i że panuje tu ruch prawostronny. Drogi są tu bezpłatne, za wyjątkiem tak zwanej „6”. Jeśli zatem planujesz nią przejazd, nie zapomnij uiścić za nią opłaty w wypożyczalni.  Drogi oznaczone są tutaj cyframi. Parzyste prowadzą z północy na południe, nieparzyste ze wschodu na zachód. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50km/h, poza nim 80km/h, na autostradzie 90km/h. Więcej o przepisach drogowych w tym kraju pisaliśmy tutaj.

Jeśli jednak wolisz podróżować lokalnymi środkami transportu, masz do wyboru taksówki, autobusy, pociągi i małe busy zwane szerutami. Trzeba przyznać, że większość podróżników przyznaje, że ta ostatnia opcja, jest nie tylko stosunkowo tania, ale też niezwykle wygodna i praktyczna, szczególnie podczas szabatu. W tym czasie bowiem autobusy i pociągi nie kursują. Szerutem zmienisz miejsce położenia nie tylko w mieście, ale możesz nim również podróżować między miastami.

Jedzenie

falafel-2073684_960_720Kuchnia Izraela jest bardzo zróżnicowana. Z pewnością zauważysz w niej wpływ kuchni tureckiej, arabskiej, palestyńskiej, żydowskiej oraz śródziemnomorskiej. To stąd pochodzą słynne falafele, hummus, tahini, czulent i marokańskie cygara (rurki nadziewane mięsem). Z warzyw dominują tu bakłażany, cebula, ciecierzyca, pomidory i papryka, a z mięs jada się jagnięcinę, wołowinę i kurczaka. Pamiętaj, że kuchnia Izraela jest przede wszystkim kuchnią koszerną, więc rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest na przykład zakaz jedzenia wieprzowiny, innym zakaz łączenia posiłku mięsnego z mlekiem. Zabrania się tu także jedzenia ryb, które nie posiadają łusek.

Nocleg

Noclegi w Izraelu to najdroższy element podróży. Nie oznacza to jednak, że nadszarpną one znacząco Twoją kieszeń.  Zawczasu zastanów się jednak czego oczekujesz, a z czego możesz z rezygnować. Pamiętaj też, że im wcześniej zarezerwujesz nocleg tym taniej. Mniej zapłacisz także szukając hotelu na obrzeżach miast, zamiast w ich centrum, przy najważniejszych zabytkach. Radzimy też, abyś zrezygnował z hotelowych śniadań. Po pierwsze zapłacisz za nie znacznie więcej niż w kawiarni czy lokalnej restauracji, po drugie z pewnością otrzymasz tak zwany posiłek „pod turystów”, a przecież jedziesz do Izraela po to, aby poznać jego kulturę, także przez lokalną kuchnię.

Zastanów się też, czy nie wystarczy, gdy zarezerwujesz nocleg w hostelu. Tu ceny kształtują się już od ok. 100zł za dobę.

Must see

western-wall-2253313_960_720Jeśli interesujesz się dziejami świata i chcesz poznać historię tego kraju koniecznie udaj się do Muzeum Izraela w Jerozolimie. Znajdują się w nim cztery skrzydła, a każde z nich ukazuje inną tematykę tutejszej kultury. Będąc w tym mieście niezwykłym przeżyciem będzie dla Ciebie także wycieczka do Ściany Płaczu, która jest historyczną pozostałością po dawnej Świątyni Jerozolimskiej. Obecnie mur ten jest miejscem zadumy i modlitwy. Co roku na pielgrzymkę przybywa tu tysiące Żydów i Chrześcijan. Warto wspomnieć, że oddzielne miejsce kompletacji mają tu mężczyźni, a oddzielne kobiety. Co więcej Panowie mają powierzchnią czterokrotnie większą od Pań.

Kolejnym celem pielgrzymek jest Yardenit.To w tym miejscu ponoć, nad rzeką Jordan, został ochrzczony Jezus.

Pomimo, iż Nazaret jest miastem typowo arabskim, to jest ono ważne dla Chrześcijan. Jak mówi bowiem Biblia, to w nim objawiła się Archanioł Maryi i powiedział, że urodzi syna Bożego. Ponoć w miejscu tym znajduje się podziemne Źródło Marii.

Cezarea Nadmorska nie jest najczęściej odwiedzanym miastem. Turyści często zapominają o tym pięknym miejscu. Dlatego my, chcemy Wam przypomnieć o tej miejscowości. Tym bardziej, iż posiada ona bogatą historię, o której świadczą pozostałości rzymskiego Amfiteatru, Cytadela z XIII wieku, jak również Podwodny Park Archeologiczny.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję