Smart Travel- Gujana

22 marca 2020
guyana-4644834_640

W ramach cyklu Smart Travel, czyli mądrego podróżowania, zapraszamy Was w podróż do małego państwa, usytuowanego w północnej części Ameryki Południowej. Miejsce to urzeka swymi wodospadami, rzekami oraz wszelkimi innymi bogactwami natury, jakimi są na przykład lęgowiska żółwi. Mimo to Gujana, bo o niej dziś mowa, rzadko jest odwiedzana przez turystów.

Warto wiedzieć

guyana-80836_640Gujana (nie mylić z Gujaną Francuską to nie duże państwo położone w północnej części Ameryki Południowej. Graniczy od zachodu z Wenezuelą, od wschodu z Surinam, a od południa z Brazylią. Północ kraju stanowi dostęp do morza, a dokładnie do Oceanu Atlantyckiego. Charakterystyczna dla tego kraju jest bardzo dobrze rozwinięta sieć rzeczna i duża ilość wodospadów. Gujana jest republiką, której najważniejszą gałąź gospodarki stanowi rolnictwo.

Państwo to nie posiada w Polsce żadnej placówki dyplomatycznej, więc, aby uzyskać wizę turystyczną, wnioski o nią należy złożyć w Londynie, Brukseli lub Caracas. Konieczne jest  w tym celu posiadanie i udokumentowanie ważnego jeszcze przez pół roku paszportu, biletu powrotnego oraz odpowiedniej ilości środków, które zapewnią bezpieczny nocleg, poruszanie się po kraju i wyżywienie.

Zanim wyjedzie się do Gujany warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne oraz na wszelki wypadek zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, żółtaczce, tężcowi i durowi brzusznemu. Wprawdzie szczepienia te nie są obowiązkowe, ale mimo wszystko nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych je zaleca. Ostrzega także przed piciem surowej wody (należy ją ugotować lub kupować mineralną, hermetycznie zamykaną). Ponadto istotną informacją jest również to, że homoseksualizm w tym kraju jest zakazany i ścigany przez policję oraz, że występuje tu duży procent rabunków, dlatego odradza się podróżowanie nocą.

W Gujanie ludność mówi po angielsku, więc nie ma problemu z porozumiewaniem się.

Transport

guyana-4193279_640Gujana posiada dwa lotniska międzynarodowe i kilka krajowych, dzięki czemu między dużymi miastami można poruszać się samolotami. Bilet, z Polski do Gujany, można kupić już od 4 tysięcy złotych. Nie ma lotów bezpośrednich. Osoby, które zdecydują się na rejs z lotniska Chopina w Warszawie, polecą z jedną przesiadką.  Podróżować po kraju można za pomocą samolotów, linii kolejowych, transportu wodnego lub wynajętym samochodem. Autostrady sa w dość dobrym stanie, wyremontowane, ale na drogach dojazdowych należy zachować ostrożność.  Po miastach można się poruszać także mini busami oraz żóltymi taksówkami.

Nocleg

W Gujanie można swobodnie zarezerwować wcześniej pokój w hotelu.  Cena w maju, za noc, za pokój dwuosobowy, bez wyżywienia, w Georgetown (stolica Gujany), wynosi od około 400zł. Dostępne są także hotele butikowe oraz hostele, a także można wynająć bungalow.

Jedzenie

food-4008073_640W Guajanie spotyka się wiele potraw takich samych jak na Karaibach. Wpływ na kuchnię tego kraju miały kultury chińska, indyjska, portugalska, brytyjska, afrykańska i holenderska. Bardzo popularne jest tu curry z różnymi rodzajami mięsa, samodzielnie pieczony chleb, mięsny gulasz z maniokiem,  papryką i cynamonem,  potrawy ze słodkich ziemniaków i manioku. Dużo dań przygotowywanych jest z ryb i owoców morza oraz świeżych owoców, z których wyciska się także soki. Popularnymi napojami alkoholowymi są piwo imbirowe oraz rum El Dorado.

Must See

Będac w Gujanie nie należy ograniczać się tylko do zwiedzania jej stolicy, Georgetown. Ten kraj obfitujebowiem w egzotyczne i wyjątkowe atrakcje. Oto pięć z nich, których absolutnie nie można pominąć podczas podróży do tego miejsca.

  • Park Narodowy Kaieteur- znajduje się w nim najpiękniejszy wodospad w tym kraju- Kaieteur, który ma 251 metrów wysokości i około 100 metrów szerokości. Podczas zachodu słońca spływająca woda przypomina żywy ogień.
  • Stabroek Market i Bourda Market- to miejskie targowiska usytuowane w stolicy Gujany, Georgetown. Można się na nich zaopatrzyć między innymi w dojrzałe, soczyste owoce, świeżo wyciskane soki oraz inne lokalne produkty. Wizyta w tych miejscach jest prawdziwą ucztą dla oczu i podniebienia.
  • Demerara Distillers- to destylarina rumu, w Georgetown. Miejsce, w którym produkuje się ponoć najlepszy rum na świecie (wedle opinii mieszkańców Gujany,) czyli El Dorado Rum.
  • Fort Zeelandia- znajduje się na wyspie należącej do Gujany, u delty Essequibo. Powstał w pierwszej połowie XVIII wieku i stanowił fortec ę obronną Holendrów, którzy w tym czasie tu urzędowali i mieli swoje plantacje. Budowla została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Shell Beach- to jedna z najpiękniejszych plaż Gujany. Tego miejsca nie można pominąć, choćby dlatego, że można spotkać tu, żyjące w swoim naturalnym środowisku, żółwie. Są tu także ich lęgowiska oraz gniazda

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję