Smart Travel- Gruzja

22 stycznia 2019
tbilisi-3410419_960_720

Gruzja- jedno z najpiękniejszych państw świata. Urzeka swoimi krajobrazami, bogactwem kuchennych smaków i zapachów oraz gościnnością. To idealne miejsce na wakacyjną podróż z całą rodziną. Dziś w Smart Travel kilka porad, gdzie się zatrzymać, czym podróżować, co zobaczyć i czego koniecznie powinieneś posmakować w Gruzji.

Warto wiedzieć

  • Ambasada Polski znajduje się w Tbilisi
  • Kraj uznawany jest za bezpieczny i przyjazny dla turystów
  • Pomimo, iż posiadanie OC samochodu przez Gruzinów nie jest wymagane, to turyści podróżujący własnym autem muszą je mieć przy sobie, warto także zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne, które pokryje ewentualne koszty Twojego leczenia. MSZ radzi ubezpieczyć się na minimum 30.000euro
  • Szczepienia nie są wymagane
  • Lepiej, abyś nie rozmawiał z Gruzinami na tematy polityczne, gdyż może to zakończyć się konfliktem
  • Język urzędowy to gruziński, należący do języków kartwelskich
  • Waluta- Lari, 1 GEL to ok. 0,66zł

Transport

gruzjaNajłatwiej do Gruzji można dotrzeć własnym samochodem lub samolotem. Najszybsza i najprostsza droga lądowa prowadzi przez Ukrainę. To około 2500 kilometrów. Nieco dłużej trwa podróż przez Słowację, Węgry, Bułgarię i Turcję, ale to właśnie ją najczęściej wybierają kierowcy. Jest bowiem uznawana za bezpieczniejszą i łatwiejszą. Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot. Bez przesiadek do Tiblisi można polecieć tanimi liniami lotniczymi na przykład z Warszawy.

ushguli-3607577_960_720Jeśli wjeżdżasz do Gruzji własnym samochodem możesz nim jeździć po tutejszych drogach przez 90 dni. Później musisz go zarejestrować. Jeśli jednak wolisz wynająć auto na miejscu, to koniecznie sprawdź jego stan techniczny. Wybierz także dużą, sieciową  wypożyczalnię, wtedy będziesz mieć pewność, że samochód nie zepsuje Ci się na pustej drodze. Maksymalna, dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 60km/h, poza nim 80km/h. Lepiej jej nie przekraczać, i to nie ze względu na mandaty, ale dlatego, że stan dróg poza miastami pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak umiejętności jazdy tutejszych kierowców, którzy raczej nie przestrzegają przepisów i często jeżdżą pod wpływem alkoholu. Pamiętaj, że dozwolona jego zawartość we krwi kierowcy to 0,3 promila. Zwracaj też uwagę na pieszych i zwierzęta na drogach. Przed wyjazdem nie musisz wymieniać prawa jazdy na europejskie, bowiem Gruzini honorują polski dokument.

Jeśli planujesz poruszać się po gruzińskich miastach środkami publicznego transportu to między miastami masz do wyboru autobusy lub mikrobusy, które są bardzo tanią opcją podróżowania. W Tbilisi możesz także korzystać z metra i taksówek. Nie musisz się bać ich cen, są bowiem niskie.

Jedzenie

restaurant-198355_960_720Z jednej strony prosta, z drugiej bardzo wykwintna. Taka jest właśnie kuchnia gruzińska.  Jej najważniejszym składnikiem jest gruzińskie wino. Ono potrafi przełamać wszelkie bariery. W dodatku, kto raz go spróbuje doceni jego wykwintny smak. Gruzińskie wina są bowiem uznawane za najstarsze i najsmaczniejsze (według opinii mieszkańców tego kraju) na świecie. Będąc w Gruzji spróbuj także jej tradycyjnych potraw, takich jak chaczapuri, czyli zapiekanego z serem placka, pierożków, z których wylewa się rosół i duża ilość mięsa czyli chinkali, chleba puri oraz gulaszów: warzywnego Ajapsandali oraz mięsnych z jagnięciną bądź cielęciną. Przysmaki gruzińskiej kuchni szczegółowo opisaliśmy tutaj.

Nocleg

Noclegi w Gruzji nie są drogie. Doba w hotelowym pokoju, poza centrum miasta, kosztuje niewiele ponad 100zł. Jeśli chcesz obniżyć te koszta możesz skorzystać z miejsca w hostelowym dormitorium, bądź w pokoju w prywatnym pensjonacie. Wtedy cena za noc wyniesie Cię od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Must See

amusement-park-1492099_960_720Zapewne pierwszym miastem jakie zechcesz odwiedzić podczas swojej podróży po Gruzji będzie Tbilisi, czyli stolica tego państwa. To także największy ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy tego kraju. Znajduje się tu Filharmonia, Tbiliski Uniwersytet Narodowy, siedziba dawnego Parlamentu, Opera i Pałac Prezydencki. Jest tu także duża ilość zabytków sakralnych. Jedną z najbardziej obleganych przez turystów ulic jest Aleja Rustawelego, przy której to właśnie znajdziesz Operę, Teatr Rustawelego czy Muzeum Narodowe.  Panoramę miasta możesz podziwiać z IV-wiecznej twierdzy Narikala. Jeśli podróżujesz z dziećmi koniecznie udaj się z nimi do Mtatsminda Park. Ten niezwykły Park Rozrywki oferuje nie tylko piękny, panoramiczny widok na stolicę Gruzji )bowiem znajduje się na najwyższym szczycie w Tbilisi), ale także całodzienną rozrywkę na karuzelach, kolejkach linowych , diabelskim młynie czy zjeżdżalniach. Znajduje się tu także dom weselny i sklepy z pamiątkami. Atrakcji jest wiele, a sam obiekt ma już ponad sto lat.

kutaisi-3903243_960_720Zachęcamy Cię też, abyś w czasie swej wyprawy, udał się na południe Gruzji, do miasteczka Wardzia. Jest one wyjątkowe, bowiem wykute w skałach. Obecnie jest tu 300 pomieszczeń, które objęte są ochroną i specjalną opieką mnichów. Miasto to powstało na początku XII wieku. Jeśli lubisz tego typu atrakcje z pewnością spodoba Ci się także inne skalne miasto, mianowicie Uplisciche. Dawniej mieszkali tu gruzińscy królowie, były teatry, sklepy, domy. Dziś pozostały puste pomieszczenia udostępnione do zwiedzania turystom.

Jeśli interesujesz się historią warto, abyś zajechał również do Gori, miasteczka, ściśle powiązanego z rosyjskim przywódcą- Józefem Stalinem. Znajduje się tu Muzeum jemu poświęcone.

Polecamy Ci też poznawanie Gruzji szlakami jej klasztorów i świątyń, twierdz i fortyfikacji bądź też parków krajobrazowych i ogrodów botanicznych.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję