Smart Travel- Andora

30 sierpień 2020
people-2651246_640

Wybierz się z nami w Smart Travel do jednego z najmniejszych państw świata. Poznaj urokliwe miejsca Andory z perspektywy roweru i nart. Zdobądź szczyty Pirenejów, wypocznij i zrób duże zakupy.

Andora liczy 453km kwadratowe. Jest to Księstwo graniczące z Francją i Hiszpanią, w którym sprawowana jest monarchia konstytucyjna, na której czele stoją dwie osoby. Pierwsza z nich to Prezydent Francji, druga to biskup katalońskiego miasta La Seu d’Urgell. Nazywani są oni współksiążętami. Ta współpraca dobrze im wychodzi, bowiem jest to państwo, w którym podatki są jedne z najniższych w Europie, a nawet i świecie, ubrania, elektronika i zabawki są bardzo tanie,  kwitnie turystyka aktywna- konkretnie narciarska, a także odbywa się tu międzynarodowy festiwal jazzowy.

Informacje ogólne

  • Język: kataloński
  • Waluta: euro
  • Aby wjechać na terytorium Andory należy posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Pobyt nie może przekroczyć 90 dni
  • Honorowana jest zdrowotna karta EKUZ
  • W Andorze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej

Transport

andorra-2572395_640Andora nie posiada ani lini kolejowych i tramwajowych, a także lotniczych. Dostać się tu można wjeżdżając od północy z Francji, albo od południa z Hiszpanii. Po kraju tym można poruszać się pieszo, prywatnymi autobusami lub swoim oraz wynajętym samochodem. Drogi są tu w dobrym stanie, w dodatku bezpłatne. Płaci się tylko za przejazd tunelem Envalira. Ceny paliwa są podobne do tych w Polsce, ale na stacjach nie sprzedaje się gazu LPG. Honorowane jest nasze, polskie prawo jazdy. Wystarczy mieć ukończone 21 lat, zapoznać się z przepisami ruchu drogowego Andory, które można znaleźć w naszym cyklu ABC Kierowcy w Europie, wypożyczyć auto i zwiedzać ten zakątek świata.

Nocleg

Andora nastawiona jest na turystykę, to z niej czerpie bowiem największe zyski. Zatem z miejscami noclegowymi nie ma tu problemu. Można wynająć pokój w uroczym pensjonacie, hotelu lub w jednym z ośrodków narciarskich. Cena za pokój hotelowy to średnio około 100 euro.

Jedzenie

Mieszkańcy Andory są głównie mięsożerni, choć ryby i owoce morza też jadają, to dużo rzadziej. Wpływ na to ma ukształtowanie terenu, brak dostępu do morza i duże zalesienie kraju. Dlatego na stołach, zarówno tych w domach, jak i w restauracjach, najczęściej podaje się dziczyznę oraz wołowinę. Uwaga! Dość popularna jest tu również konina. Pomimo, że na tutejsze kulinaria duży wpływ miała gastronomia francuska i hiszpańska, to Andora ma również swoje narodowe dania. Jednym z nich jest na przykład Escudella, czyli gulasz z rozmaitymi gatunkami mięsa, takimi jak cielęcina, drób, wieprzowina oraz z dodatkiem ziemniaków, ciecierzycy i kapusty, kolejne tradycyjne danie to crema Andorrana, który przypomina krem kataloński, tylko zamiast przypalonego cukru dodaje się do niego bitą śmietanę. Mieszkańcy kraju zachęcają także do spróbowania ślimaków podawanych z sosem lub solonych i maczanych w oliwie z oliwek, oraz rzadko już przygotowywaną paelle z wiewiórką.

Chcąc skosztować tradycyjnych smaków Andory warto stołować się w małych, rodzinnych lokalach nazywanych Bordas.

Co zobaczyć

church-3770815_640Andora leży u stóp Pirenejów, zatem większość turystów przyjeżdża tu, aby skorzystać z możliwości jazdy na nartach, a także wycieczek pieszych i rowerowych po górskich szlakach. W szczególności warto wybrać się do lodowcowej doliny Madriu-Perafita-Claror, która została wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO, a także zwiedzić choć jedno z 14 muzeów oraz kościół św. Stefana, który wybudowano na przełomie XI i XII wieku. Szczyci się on pięknymi rzeźbiarskimi dekoracjami, fryzami z łukami, apsydami i malowidłami. Ze względu na niskie podatki, mające wpływ na ceny, wiele osób traktuje to państwo jako jedno, wielkie centrum handlowe, w którym zaopatruje się w tanie zabawki, sprzęt elektroniczny, ubrania i kosmetyki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję