Rzuć wszystko, najpierw kawa…

6 stycznia 2019
men-2425121_960_720

Dobra kawa daje energię na cały dzień. Jednocześnie odpowiednio zaparzona i celebrowana może uspokoić i wprowadzić w błogi nastrój. Dziś powiemy jak się parzy ten życiodajny napój w różnych stronach świata.

Zalety picia kawy

coffee-1291656_960_720Wbrew pozorom, picie kawy ma wiele zalet. Pobudza, działa odchudzająco, nasila działanie środków przeciwbólowych, spowalnia starzenie się naszego organizmu, zapobiega wielu chorobom między innymi cukrzycy, nowotworom, chorobie Parkinsona,  kamicy żółciowej, działa rozkurczowo.  Najzdrowsza kawa to ta świeżo zmielona.

Historia życiodajnego naparu

Pożywianie się kawą to zwyczaj, który wywodzi się z jednego z państw afrykańskich, Etiopii. Ziarna kawowców odkryto tam w I wieku przed naszą erą. Na początku nie pito jej, a zjadano. Dopiero prawie 1500 lat później, bo w XIV wieku zaczęto ją parzyć i wypijać. Jak podają różne źródła, w Europie kawa pojawiła się dopiero w XVII wieku.

Dziś napój ten jest jednym z najbardziej pożądanych na całym świecie. Istnieje wiele gatunków kawy, ale w Polsce najczęściej podaje się 100% Arabicę lub mieszankę Arabica z Robustą. Ta pierwsza ma delikatny i łagodny smak, Robusta jest bardziej wyrazista, a smakosze twierdzą, że i bardziej gorzka.

Ponoć pierwszy, europejski lokal gastronomiczny, który specjalizował się w serwowaniu swym gościom tego naparu, powstał we Francji, ale źródła podają, że pierwszą jego filiżankę wypito w Anglii.

Celebracja kawy w różnych stronach świata

coffee-206142_960_720Najdroższa i najrzadsza kawa na świecie pochodzi z Tajlandii. Nazywana jest Black Ivory. Eksportuje się ją do najbardziej ekskluzywnych hoteli i restauracji na świecie. Kilogram jej ziaren (bez przesyłki) kosztuje prawie siedem tysięcy złotych.

Ponoć najlepszą na świecie kawę serwują Włosi. Ich espresso nie ma sobie równych. Panuje bowiem przeświadczenie, że dodają oni do niej…serce. We Włoszech panuje zasada: podawana kawa musi być mocna i aromatyczna. W kawiarnianej karcie pojawia się ona pod nazwą un espresso, które wypijane jest na stojąco, przy barze.  Włoskie cappuccino, które tak lubią Polacy, to mleczny napój kawowy pijany przez mieszkańców tego kraju tylko do śniadania.

W Turcji kawa pojawiła się na początku drugiej połowy XVI wieku. To właśnie ten kraj rozpowszechnił najstarszy zwyczaj jej parzenia, tzn. gotowanie świeżo, dobrze zmielonych ziaren z wodą i cukrem, w tygielku. Warto też wspomnieć, że sześć lat temu, w 2013 roku, sposób ten wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

cafe-768771_960_720Również w Hiszpanii kawa jest bardzo powszechnym napojem. Najpopularniejsze są cafe bombon i cafe cortado. Cafe bombon najpopularniejsze jest w Walencji. To espresso podawane w stosunku 1:1 ze skondensowanym mlekiem. Cafe cortado to odpowiednik włoskiego macchiato, ale bez pianki, za to podobnie jak bombon, ze skondensowanym mlekiem.

W Irlandii bardzo popularna jest słodka kawa podawana z bitą śmietaną i… whisky. Całość nie tylko pobudza, rozgrzewa i obłędnie smakuje, ale tworzy też bardzo eleganckie warstwy, dlatego robi wrażenie nie tylko na turystach.

Ameryka Północna słynie ze świeżo palonej kawy, a tutejsze kawiarnie i bary z dużej, czarnej z ekspresu przelewowego, serwowanej klientom do posiłku za darmo.  Kelnerki pilnują, aby żaden kubek nie pozostawał pusty. W Brazylii również pija się kawę „przelewaną”. W tym celu stosuje się różne rodzaje filtrów, także te papierowe.

Szczególną degustacją kawy charakteryzują się Kubańczycy. Picie tego naparu jest narodową wręcz tradycją. Robi się to długo i powoli. Najpopularniejsza jest mała czarna, bez żadnych dodatków.

coffee-3120750_960_720Dodatki są natomiast bardzo popularne w Maroku. Tu do kawy, oprócz mleka i cukru, dodaje się różnego rodzaju przyprawy, między innymi cynamon, kardamon, pieprz, goździki, a nawet najdroższą przyprawę świata, szafran. To dzięki nim napar jest aromatyczny oraz posiada wyjątkowy i niezapomniany smak.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję