Równonoc wiosenna – wierzenia, zabobony i rytuały

31 marzec 2022
year-celebrations-gbe07d59b0_640

Pierwszy dzień wiosny większości z nas kojarzy się z topieniem Marzanny. W kulturze Celtów i Słowian równonoc wiosenna była czasem magicznym i wyjątkowym. Pełnym zabobonów, wierzeń i rytuałów. Sprawdź, jak nasi pogańscy przodkowie witali wiosnę i tym samym żegnali zimę.

Zjawisko równonocy wiosennej

Równonoc wiosenna zwana jest również równonocą marcową i równonocą wrześniową. Zależy to od tego, na której półkuli ziemskiej występuje. Na północnej dochodzi do niej w drugiej połowie marca, na południowej zaś w drugiej połowie września. Jeszcze inne nazwy to przesilenie wiosenne oraz ekwinokcjum wiosenne. Na czym polega to zjawisko? Jak sama nazwa wskazuje w tym czasie dzień i noc są sobie równe, czyli liczą po 12 godzin. Co więcej, należy dodać, że jeśli na jednej półkuli zachodzi przesilenie wiosenne, to na drugiej w tym czasie obserwuje się przesilenie jesienne. Warto podkreślić, że zjawisko równonocy wiosennej jest astronomicznym początkiem wiosny.

Równonoc wiosenna – kiedy wystąpi w 2022

spring-g73f49550e_640W Polsce, jak i całej Europie, położonych na północnej półkuli Ziemi, do równonocy wiosennej dochodzi w marcu. W tym roku, 2022, zjawisko to nastąpiło w niedzielę, 20 marca, tak samo, jak w latach 2019 i 2020. Od tego czasu, z każdym dniem, noc jest coraz krótsza. 20 marca 2022 r. Słońce wkroczyło w punkt Barana, który, co ciekawe, wchodzi w skład gwiazdozbioru Ryb.

Wierzenia związane z równonocą wiosenną

Według Celtów i Słowian, równonoc wiosenna oznaczała czas odrodzenia się całego środowiska. Ożywiała się natura i przyroda. Dla Słowian równonoc wiosenna była świętem zwanym Jare Gody, aczkolwiek trwało ono nie jeden a kilka dni. Jego istotą było wypędzenie zimy i powitanie wiosny. W tym czasie odprawiano coroczne rytuały związane z powyższymi wierzeniami. Bóstwa, do których się modlono i w które wierzono, miały zapewnić urodzajne plony i dostatek, a odpędzić biedę. Głównym bogiem, którego czczono podczas obrzędów związanych z przesileniem wiosennym, był Jaryło, bóstwo płodności oraz siły. Zimę zaś reprezentowała znana dziś wszystkim Marzanna.

Celtowie, podobnie jak Słowianie, wierzyli w to, że podczas równonocy wiosennej, jej bogini zwycięża w starciu z boginią zimy, która przynosiła ciemność, biedę, niemoc oraz letarg całego świata, zarówno człowieka, jak i natury. Bóstwo zimy nazywali Staruchom, a wiosny Dziewicą.

Pogańskie rytuały i zabobony podczas równonocy wiosennej

Jednym z najważniejszych, słowiańskich rytuałów, związanych z kilkudniowym świętem Jare Gody, było spalenie, a następnie zatopienie Marzanny, czyli kobiecej kukły, która symbolizowała boginię zimy, pluchy i szarugi. Robiono to wieczorami, przy ogniskach i dźwiękach instrumentów oraz pogańskich pieśni. Był to bardzo istotny rytuał, gdyż wierzono, że w ten sposób wraz z zimą przegania się zło. Kolejnym zwyczajem, który ostał się do dzisiaj (aczkolwiek zapewne ze względów praktycznych), jest sprzątanie domostw, czyli obecnie tak zwane wiosenne porządki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję