Rola kobiet w różnych kulturach świata

7 marzec 2020
people-3190181_640

8 marca, w trzydziestu państwach świata, Panie będą obchodzić swoje święto. Zapewne dostaną od swych partnerów, pracodawców, znajomych bukiety kwiatów, słodkie czekoladki oraz drobne upominki. Warto jednak zaznaczyć, że nie we wszystkich krajach naszego globu kobieta jest szanowana i ma swoje prawa. Przeczytaj, jaka jest rola kobiet w różnych kulturach świata.

8 Marca- Międzynarodowy Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca, obchodzony jest w 30 krajach na świecie. Są to:

  • bouquet-1246848_640W Ameryce Środkowej: Kuba.
  • W Ameryce Południowej: Brazylia.
  • W Europie: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Ukraina, Włochy.
  • W Afryce: Algieria, Burkina Faso, Kamerun, Zambia.
  • W Azji: Azerbejdżan, Chiny, Laos, Kirgistan, Mongolia, Tadżykistan, Uzbekistan, Wietnam.
  • Na granicy Azji i Europy- Armenia, Kazachstan oraz Rosja.

W tym dniu kobiety są obdarowywane tam najczęściej kwiatami i slodyczami. Upominki wraz z życzeniami dostają nie tylko partnerki, ale także mamy, babcie, córki, ciocie, kuzynki, kolezanki, pracownice. Bez względu na wiek i status społeczny.

Postrzeganie i rola kobiet w różnych zakątkach świata

turkey-1354375_640Obserwując rozprzestrzeniające się działania światowych feministek, można dojść do wniosku, że kobiety całego globu wywalczyły już sobie równouprawnienie. Nic bardziej mylnego. Jest ono zagwarantowane paniom z prawie całej Europy i Ameryki Północnej. Na innych kontynentach, jest to zależne od danego kraju i jego uregulowań prawnych w tym temacie.

W Chinach, pomimo, iż zaszło już wiele pozytywnych zmian w tym temacie, bowiem kobiety mogą nie tylko pracować zawodowo, ale także uczyć się i studiować, to nadal, w wielu regionach tego kraju, są one tak zwanymi „kurami domowymi” lub pracują i „służą” mężowi jednocześnie. W tej kwestii najgorzej jest w północnej części Chin. Nadal panuje również przekonanie, że lepiej jak kobieta urodzi syna, bowiem córka staje się kłopotem w rodzinie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbogatszych państw świata. Można zatem przypuszczać, że kobiety traktowane są tam jak księżniczki. Jak jest naprawdę, skoro jest to kraj muzułmański? Trzeba przyznać, że coraz więcej kobiet w tym kraju kształci się i pracuje na stanowiskach menadżerskich. Co więcej, należy podkreślić, że mężczyźni doceniają ich wkład w rozwój firm. Pracujące kobiety można również spotkać w urzędach, parlamencie oraz wykładające na uczelniach wyższych. Mimo to, nie wszystko złoto co się świeci. Bycie kobietą tutaj ma też swoje minusy. Nie wolno im uprawiać pozamałżeńskiego seksu, jeśli chcą zrobić prawo jazdy a potem prowadzić auto, muszą uzyskać zgodę swojego męża, poza tym nie są jedynymi ich partnerkami , bowiem w Emiratach Arabskich mężczyzna może mieć nawet cztery żony.

W Arabii Saudyjskiej życie kobiet przypomina życie ptaszka w złotej klatce. Żony i córki zamożnych obywateli mogą wprawdzie pozwolić sobie na wystawne i luksusowe zakupy w ekskluzywnych oraz bardzo drogich Centrach Handlowych, ale bez zgody męża , ojca, brata lub szwagra nie wolno im wyjść nawet z domu. Muszą być one bezwzględnie im posłuszne.

africa-4856283_640Także w Turcji głową rodziny jest mężczyzna, i to on ustala w niej zasady. Kobieta musi się mu podporządkować, sama nie może podjąć żadnej decyzji. W wykształconych i zamożnych rodzinach panie mogą się kształcić, pozwala się im nawet pracować zawodowo, ale wszystko to i tak dzieje się pod kontrolą mężczyzny. Ponadto pomimo, że prawnie jest to zabronione, to nadal dochodzi w tym kraju do tak zwanych honorowych zabójstw kobiet. Są one praktykowane na przykład w przypadku zdrady męża przez żonę, gdy kobieta zostanie zgwałcona, rozwiedzie się lub dopuści przedmałżeńskiego współżycia seksualnego. Morderstwa dokonuje mężczyzna, zazwyczaj jest to ojciec, dziadek, brat, syn, szwagier. Do czynów tych, chociaż wiele narodów oficjalnie je potępiło, dochodzi także między innymi w Pakistanie, Iraku czy Jemenie.

Indie to jedno z najbardziej kontrastowych państw, również jeśli chodzi o kobiety. Z jednej strony możemy je podziwiać roztańczone i uśmiechnięte w bollywoodzkich filmach, z drugiej bardzo często zmuszane są do małżeństw (i obowiązków z tego wynikających), już jako małe dziewczynki. Nikogo nie dziwi tu na przykład związek trzynastolatki z pięćdziesięciolatkiem. Dostęp do edukacji dla dziewczynek jest bardzo ograniczony, w zasadzie prawie żaden. Jeśli nieletnia dostąpiła zaszczytu edukacji to albo posiada zamożnych rodziców, albo trafiła pod opiekę jakiejś fundacji.

person-690245_640W Afryce, głównie jej północno-wschodniej oraz środkowej części, oraz niektórych państwach azjatyckich, nadal powszechne jest obrzezanie dziewczynek i nastolatek. Polega ono na okaleczaniu bądź usuwaniu żeńskich narządów płciowych. Ludność tłumaczy, że celem jest łatwiejsze zachowanie higieny, ale prawda jest taka, że pozbawia się je narządów, dzięki którym kobiety osiągają spełnienie seksualne. Poza tym do końca życia mogą odczuwać z tego powodu silne dolegliwości bólowe. Należy również zaznaczyć, że obrzezanie jest rytuałem, zatem nie jest wykonywane w higienicznych warunkach szpitalnych, a w domach czy na podwórkach, zwykłą żyletką, bez żadnego znieczulenia.

Beata Smoter (Dymarska)

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję