Przygotuj auto na zimę

30 września 2020
winter-3925799_640

Zbliżająca się zima wymaga od kierowców dokładnego przeglądu aut oraz ich konserwacji. Czynności te pozwolą im uniknąć kłopotliwych usterek, przykrych niespodzianek na drogach podczas jazdy, wilgoci wewnątrz samochodu, a przede wszystkim wypadków.

Wprawdzie może ci się wydawać, że jeszcze zdążysz przygotować auto na zimę, ale pamiętaj, że obecnie mamy ogłoszoną światową pandemię koronawirusa. W związku z tym, nie wiadomo jakie obostrzenia będą obowiązywały za miesiąc czy dwa. Może się okazać, że nie wykonasz na czas przeglądu u mechanika lub nie zmienisz opon na zimowe u wulkanizatora. Początek i pierwsza połowa października to zatem idealny czas na tego typu czynności. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim. A zimą wystepują bardzo trudne warunki drogowe.

Wyposażenie auta

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce obejmuje: zapasowe koło, gaśnicę z homologacją, typ ABC oraz trójkąt ostrzegawczy. Zimą jednak warto, abyś woził kilka dodatkowych rzeczy, bardzo przydatnych w sytuacjach kryzysowych. Są to:

 • Apteczka samochodowa, w której znajdować się będą bandaże, środek odkażający, np. woda utleniona, nożyczki, plastry, koc termiczny, opaska elastyczna, rękawiczki jednorazowe (mogą się także przydać podczas drobnych napraw auta na drodze), ustnik do resuscytacji, chusta trójkątna
 • Kamizelka odblaskowa
 • Lewarek
 • Saperka- przyda się, gdy zakopiesz się w śniegu, a także do skuwania lodu na drodze
 • Kable rozruchowe
 • Linka holownicza
 • Szczotka do odgarniania śniegu (zanim wyruszysz w trasę, zawsze dokładnie oczyść auto ze śniegu, dzięki temu zapobiegniesz nie tylko ewentualnej korozji karoserii, ale także poważnego wypadku. Po zaparkowaniu usuń śnieg z nadkoli)
 • Odmrażacz do szyb lub skrobaczka (nigdy nie polewaj szyb ciepłą lub gorącą wodą, może nastapić bowiem ich pęknięcie, nie odśnieżaj też szyb za pomocą wycieraczek, gdyż w ten sposób je porysujesz)
 • Gorący napój w termosie
 • Dodatkowy sweter i skarpety (nigdy nie wiesz co wydarzy się na drodze i czy nie będziesz potrzebować dodatkowego okrycia)
 • Naładowany Power bank (z telefonami komórkowymi różnie bywa, zazwyczaj tak zwana złośliwość rzeczy martwych powoduje, że rozładowują się wtedy kiedy- są najbardziej potrzebne, na przykład do wezwania pomocy drogowej lub służb ratowniczych).

Istotnym elementem jest zadbanie o to, aby nie dopuścić zimą do wystąpienia wilgoci w aucie, zatem wraz z wymianą filtru kabinowego i wycieraczek, a także wyczyszczeniem klimatyzacji, zmień dywaniki na gumowe i rozłóż w środku samochodu pochłaniacze wilgoci. Gumowe dywaniki często przydają się również w przypadku kiedy, ze względu na śliską nawierzchnię drogi, nie możesz ruszyć z miejsca. Wtedy pod koła, w których występuje napęd, podłóż właśnie te dywaniki. Sam zobaczysz, że wybawią Cię one, nie raz, z opresji. Pochłaniacze wilgoci możesz zaś kupić w każdym markecie, bądź wykonać samemu, na przykład ze starej skarpety napełnionej solą. Egzamin zdają także małe saszetki, które wkładane są do sprzedawanego obuwia.

Wymiana opon

winter-tires-1011442_640Na zimowych oponach nie wolno oszczędzać. Odłożysz do portfela kilkadziesiąt złotych, a potem na leczenie i rehabilitację, po ewentualnym wypadku, wydasz kilka tysięcy złotych. Żadna więc to oszczędność. Staraj sie kupować zawsze opony klasy A, są one najbezpieczniejsze, gdyż mają najkrótszą drogę hamowania (nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku rozpoczęcia tej czynności dużo wcześniej, aniżeli robisz to w sezonie letnim) oraz najmniesze zużycie paliwa. Zwróć też uwagę na to, aby głębokość bieżnika nie była mniejsza aniżeli 4,5 milimetra. Jeśli kupujesz opony używane nie powinny one być starsze niż 10 lat, gdyż to jest ich maksymalna żywotność, gwarantująca bezpieczną jazdę. Pamiętaj, że na jednej osi muszą być założone dwie jednakowe opony.

Przegląd samochodu

Najlepiej gdybyś oddał auto na profesjonalny przegląd wykonywany na stacjach diagnostycznych. Wtedy będziesz mieć pewność, że Twój samochód jest bezpieczny. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcesz tego robić, to choć poproś o pomoc zaprzyjaźnionego mechanika lub dostosuj się do poniższych wskazówek. Sprawdź koniecznie:

 • Hamulce- droga hamowania w warunkach zimowych znacznie się wydłuża. Jest kilkukrotnie dłuższa niż latem, a powoduje to śnieg i lód
 • Sworzeń i wahacze- to one odpowiadają za prawidłowe zawieszenie samochodu
 • Końcówka drążka kierowniczego- łączy zawieszenie z układem kierowniczym
 • Pompa wspomagania kierownicy- niskie temperatury mogą spowodować jej awarię. Niekoniecznie trzeba od razu kupować nową pompę, czasem wystarczy tylko wymiana płynu układu kierowniczego
 • Akumulator i alternator- nie chcesz chyba, aby akumulator okazał się rozładowany kiedy śpieszysz się do pracy albo z żoną na porodówkę
 • Płyny- sprawdź stan oleju, płynu hamulcowego oraz wymień letni płyn do spryskiwaczy na zimowy. Nie zapomnij też o zmianie płynu w chłodnicy
 • Uszczelki- wymień te sparciałe i zabezpiecz te dobre. Dzięki temu uniemożliwisz przedostawanie się wilgoci do środka samochodu
 • Wycieraczki samochodowe
 • Sprawność ogrzewania i nawiewnicy
 • Oświetlenie- sprawdź stan żarówek oświetlenia, jak również kierunkowskazów. Miej, na wszelki wypadek, w schowku ich zapasowy komplet.

Szyby i karoseria

auto-519826_640Wystarczy najmniejsze pęknięcie na szybie, aby ją stracić. Dlatego bardzo dokładnie obejrzyj każdą z nich, a jeśli znajdziesz choćby mały ubytek od razu udaj się do punktu naprawy szyb samochodowych. Koszt naprawy uwarunkowany jest wielkością pęknięcia, aczkolwiek zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Koszt wymiany to kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętaj, że zamarznięta w ubytku woda rozsadza szybę a małe pęknięcie szybko i znacznie się powiększa. Jeśli  udasz się w drogę z pękniętą szybą czołową musisz liczyć się z kilkuset-złotowym (do 500zł) mandatem karnym, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Wilgoć, woda, śnieg i sól drogowa osadzające się na podwoziu, nadwoziu i nadkolach często powoduje korozję karoserii. Jesli rdza się już pojawiła należy ją przed zimą usunąć i zabezpieczyć uszkodzone miejsca, tak, aby się nie pogłębiała. Niekontrolowany stan blach może po kilku sezonach spowodować spróchniałą podłogę, brak progów czy duże ubytki karoserii. Również tak zwana  zdrowa blacha jest podatna na złe warunki atmosferyczne, dlatego należy nałożyć na nią odpowiednie preparaty woskowe, które będą ją chronić.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję