Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

23 kwietnia 2020
forest-fire-432870_640

Płonęła Amazonia, płonęła Australia, nikt nie spodziewał się, że w tym roku wielki ogień dotknie również Polskę. Rozpętał się pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Płakaliśmy jak ginęły koale, dziś płaczemy, bo giną między innymi łosie, wilki, wydry, rysie i gronostaje.

Wielki Pożar spowodowany ludzką głupotą

biebrza-83172_640Pożar trwa od niedzieli, 19 kwietnia. Ogień zajął najpierw basen środkowy Biebrzańskiego Parku Narodowego, a następnie pomimo szybkiej reakcji służb ratowniczych, rozprzestrzenił się na kolejne jego tereny. Szacuje się, że spłonęło już około 6 tysięcy hektarów Parku, w tym obszary między lasem Wroceńskim a Wilczą Górą, biegnące wzdłuż Biebrzy, wydmy na Grzędach, okolice Kopytkowa i Kuligów, Goniądza i Kapic. Przyczyną szalejącego żywiołu, jak podał minister środowiska Michał Woś, było nielegalne wypalanie traw. Ministerstwo zdecydowało, że w pełni pokryje wszystkie koszty związane z gaszeniem tego pożaru. Mimo to Biebrzański Park Narodowy dodatkowo udostępnił numer konta do zbiórki pieniężnej, wpłat dla firm i osób prywatnych, które chcą wesprzeć akcję ratowania flory i fauny tego terenu.

Darowizny można dokonać:

Numer konta:  31 1130 1059 0017 3397 2620 0016

Biebrzański Park Narodowy

Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

Tytuł wpłaty: „darowizna pożar 2020”

Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia strażackiego, w tym tłumic do ręcznego gaszenia ognia, małych motopomp, dzięki którym będzie można, podczas akcji ratunkowej, wykorzystać wodę z bagien, a także na paliwo i inne wydatki związane z walką z obecnym pożarem.

Warto zaznaczyć, że z żywiołem obecnie mierzą się już nie tylko strażacy z Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, ale także Wojsko Obrony Terytorialnej. Mimo, iż ognia nadal nie udało się ugasić (czego przyczyną mogą być też licznie występujące tu torfowiska) to minister Woś deklaruje, że sytuacja jest już opanowana. Ogień traktowany jest wodą zarówno z poziomu ziemi, jak i z powietrza.

Mimo, iż nie jest to pierwszy pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, to ponoć największy w jego dziejach.

Kilka słów o Biebrzańskim Parku Narodowym

moose-2262449_640Biebrzański Park Narodowy jest największym tego typu obiektem w Polsce. Jego powierzchnia wynosi bowiem niespełna 600 kilometrów kwadratowych. Położony jest w województwe podlaskim, w gminie Goniądz. Rozpoczyna się w miejscu gdzie rzeka Niedźwiedzica wpada do Biebrzy, a kończy przy ujściu Biebrzy do Narwi. Charakterystyczne w tym miejscu są liczne bagna i torfowiska, bogata flora i fauna. Co więcej, na terenie parku znajduje się aż 1919 stanowisk archeologicznych oraz wiele zabytków, między innymi Kanał Augustowski z początku XIX wieku, Twierdza  Osowiec z końca XIX wieku, drewniane kościoły i wiatraki holenderskie. Powstał tu również Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt.

wolf-1336229_640Biebrzański Park Narodowy jest domem dla wielu zwierząt. Mieszka tu 49 gatunków ssaków, między innymi łosie, dziki, wilki, rysie, lisy, wydry, norki amerykańskie, tchórze, łasice, gronostaje, bobry, a także płazy takie jak traszki, kumaki, grzebieniuszki ziemne, ropuchy szare oraz różne gatunki żab, gady, ryby oraz 271 gatunków ptaków. Warto także wspomnieć o wszelkiego rodzaju spotykanych tu bezkręgowcach. Również tutejsza roślinność należy do wyjątkowych.  Podczas spacerów można tu zauważyć na przykład rzadkie już widłaki lub wiele odmian storczyków.

Do tej pory wycieczki do Parku Biebrzańskiego stanowiły dużą atrakcję dla całych rodzin, można go było zwiedzać różnymi szlakami turystycznymi: pieszo, na rowerach, konno, kajakiem. Dostępne też były muzea, w tym Twierdza Osowiec, Centrum Tradycji Mleczarstwa Muzeum Mleka oraz Ekomuzeum Wilcze Grota, w całości poświęcone wilkom.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję